R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Xiaomi MIUI 14’ü Tanıttı! İşte MIUI 14 ile Gelen Yenilikler!

  Xiaomi, Çin’de gerçekleştirdiği tanıtım etkinliğiyle “MIUI 14” sürümünü de resmi olarak tanıttı. İşte etkinlikte resmi olarak açıklanan MIUI 14 ile gelen yenilikler!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  19.12.2022 01:43 4231 4 dk okuma süresi
  Xiaomi MIUI 14’ü Tanıttı! İşte MIUI 14 ile Gelen Yenilikler!
  Son Düzenleme:

  Çinli teknoloji devi Xiaomi, düzenlediği tanıtım etkinliğinde “MIUI 14” sürümünü de tanıttı. MIUI 14, Google tarafından geliştirilen “Android” işletim sistemi tabanlı olarak geliştirildi. Etkinliklte MIUI 14 ile gelen yenilikler tanıtıldı. Ayrıca MIUI 14 güncellemesi alacak modellerde açıklandı. MIUI 14, 2022 Aralık ayı itibariyle “Xiaomi 13” serisinde kullanılmaya başlanacak.

  MIUI, Xiaomi tarafından geliştirilen bir AndroidROM’u” olarak tanımlanmaktadır. İlk versiyonunu 2010 yılında yayınlamıştı. 2022 itibariyle “MIUI 14” sürümü tanıtılırken, aylık “564 Milyon” kullanıcıya sahip olduğu açıklandı.

  MIUI 14 ile Gelen Yenilikler

  MIUI 14

  Xiaomi MIUI 14 sürümünün “Xiaomi 12S Ultra” modeline göre tam “%60” oranında daha “akıcı” performans sergileyebildiği belirtildi. Yeni ROM sürümünde ayrıca;

  • Aktif kullanılmayan uygulamaları otomatik sıkıştırma
  • Kalıcı bildirimleri kapatma
  • Özelleştirilebilir klasör yapısı
  • Yeni pencere öğesi seçenekleri(şekil-boyut)
  • Yeni nesil wigdet’lar
  • Aynı dosyaları birleştirme
  • Gelişmiş metin tanıma
  • Xiaomi cihazlarında yeni nesil atama yöntemi
  • Yenilenmiş aile hesabı

  MIUI 14 Tasarım Özellikleri

  MIUI 14

  Tanıtılan MIUI 14 sürümü, tasarım bakımından da önemli yenilikler içeriyor. Özellikle “uygulama simgeleri” ve “kullanıcı ara yüzü” önemli değişiklikler yaşadı. Kullanıcılar MIUI 14’te uygulama simgelerini dilediği gibi boyutlandırabiliyor ve şekillendirebiliyor.

  Sürümde “widget” kullanımı da daha işlevsel ve daha özelleştirilebilir oldu. Özellikle yeni nesil “widget” biçimleri ve “ana ekran klasörleri” kullanılabilecek.

  MIUI 14 Performans Özellikleri

  MIUI 14

  MIUI 14 sürümüyle birlikte “foton motoru” teknolojisi geldi. Yeni foton motoru sayesinde sürümde kullanılacak “üçüncü parti uygulamalar” tarafından kullanılan güç tüketimi%22” seviyesinde düşüyor.

  Tanıtımda gösterilen “foton motoru” fonksiyonunun destekleri de açıklandı. Yeni özelliğin “Qualcomm” tarafından geliştirilen yonga setlerini destekleyecek. Desteklenen yonga setleri “Snapdragon 8 Gen 1”, “Snapdragon 8 Gen 1 Plus” ve “Snapdragon 8 Gen 2” olarak açıklandı.

  Dolayısıyla MIUI 14’deki foton motorunun desteklendiği “Xiaomi” ve “Redmi” modelleri de duyuruldu. İşte o modeller;

  • Xiaomi 13
  • Xiaomi 13 Pro
  • Xiaomi 12S Ultra
  • Xiaomi MIX Fold 2
  • Xiaomi 12S Pro
  • Xiaomi 12S
  • Redmi K50 Ultra
  • Xiaomi 12 Pro
  • Xiaomi 12
  • Redmi K50G

  MIUI 14 sürümündeki “sistem kaynağı” kullanımı da önemli oranda düşürüldü. Dolayısıyla cihazın “depolama alanı” kısmında kapladığı alan daha düşük olacak. Sistem akıcılığının “%88” seviyesinde artış yakaladığı belirtildi.

  Fotoğraftan Yazı Kopyalama Özelliği

  MIUI 14

  Xiaomi kullanıcılarının uzun süredir istediği “fotoğraftan metin kopyalama” özelliği MIUI 14 ile geldi. Kullanıcılar galeriden seçeceği resimler üzerinde de bu özelliği kullanabiliyor. Xiaomi, bu özelliğin kullanılabileceği desteklenen dil sayısının 8 olduğunu açıkladı. 

  Kullanıcılar MIUI 14 ile birlikte “görüntülü görüşme” yaparken “canlı altyazı” desteğinden yararlanabilecek. Yapay zeka teknolojisinde de önemli iyileştirmeler yapıldığı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre “Mi Al(Yapay Zeka)” sesli asistanı yeni kabiliyetler edindi. Bu kabiliyetler arasında;

  • Belge tarama
  • Çeviri
  • İstenmeyen arama filtreleme

  Gibi komplike fonksiyonları yerine getirebilmede yer aldı.

  Yenilenen Aile Hizmeti

  MIUI 14

  Yeni MIUI sürümünde “aile hizmeti” özellikleri de yenilendi. Buna göre kullanıcılar aile hizmetine “8 üye” bulunabilecek gruplar yaratılabilecek. Ayrıca gruptaki üyeler için “yetki” ve “rol” ataması gerçekleştirilebildiği belirtildi.

  MIUI 14 ile birlikte “fotoğraf albümü” için aile grubunda paylaşabilme desteği geldi. Grupta yer alan kullanıcılar “yeni resimleri görme” ve “yeni resmi yükleme” işlemlerini gerçekleştirebilecek.

  Aile grubundaki üyeler “sağlık verileri” paylaşımı da yapabilecek.

  Xiaomi, yeni ROM’da yeni “ebeveyn kontrolü” seçenekleri geldi. “ekran süresi sınırlama”, “uygulamakullanımı sınırlama” ve “güvenli alan oluşturma” şeklinde oldu.

  Xiaomi Magic Yenilendi

  Xiaomi Magic

  Xiaomi kullanıcılar, “Mi ekosistemi” içerisindeki tüm ürünlerinin yönetimini “Xiaomi Magic” üzerinden yapabiliyor. MIUI 14’te “Xiaomi Magic” platformunun yenilendiği belirtildi. Kullanıcılar artık Mi cihazları arasındaki bağlantıyı daha basit ve daha süratli yapabilecek. Kullanıcılar Xiaomi cihazlarda;

  • Xiaomi kulaklık ve aksesuarlarını %50 daha hızlı
  • TV bağlantısını %12 daha hızlı
  • Görüntü aktarımı %77 daha hızlı ve daha iyi

  Olacak şekilde yapabilecek.

  MIUI 14 Güncellemesi Alacak Xiaomi Modelleri

  MIUI 14

  MIUI 14 sürümü, ilk kez “Xiaomi 13” ve “Xiaomi 13 Pro” modelleriyle kullanılmaya başlandı. Xiaomi ayrıca, MIUI 14 güncellemesi alacak modelleri ve güncelleme takvimini açıkladı.

  2023 OcakNisan 2023
  Xiaomi 12S UltraXiaomi Pad 5 Pro 12.4
  Xiaomi 12S ProXiaomi Pad 5 Pro
  Xiaomi 12SXiaomi Pad 5
  Xiaomi 12 ProRedmi Pad
  Xiaomi 12 Pro Dimensity Edition 
  Xiaomi 12 
  Xiaomi Mix Fold 2 
  Redmi K50 Pro 
  Redmi K50 
  Redmi K50 Ultra 
  Redmi K50 Gaming Edition 

  Xiaomi’nin tanıttığı MIUI 14 ROM’u nasıl buldunuz? Sizce MIUI ne kadar başarılı? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  WhatsApp'a Yeni Favoriler Özelliği Geldi!

  WhatsApp, yeni Favoriler özelliğiyle kullanıcıların en çok iletişim kurdukları kişilere ve gruplara hızlı erişim sağlamalarını kolaylaştırıyor.

  Android 15, Bazı Modellerin Son Büyük Güncellemeleri Olacak: İşte Güncelleme Alacak Xiaomi Telefonlar!

  Android 15 güncellemesi ile birçok Xiaomi, Redmi ve Poco modeli son büyük güncellemelerini alacak. İşte son büyük güncellemesini alacak modeller!

  Xiaomi, Yeni Oyun Monitörünü Tanıttı: 180 Hz Yenileme Hızına Sahip!

  Xiaomi, 180 Hz yenileme hızına sahip yeni Gaming Monitor G24i'yi tanıttı. Yüksek performans özellikleriyle donatılan monitör, oyun deneyimini üst seviyeye taşıyor.

  UTM Uygulaması iOS’a Geldi: Artık iPad ve iPhone’da Windows Çalıştırılabilecek!

  UTM, iPad ve iPhone'larda Windows ve Linux çalıştırmayı mümkün kılıyor. Apple'ın oyun emülatörlerine izin vermesiyle iOS cihazları için yeni bir dönem başlıyor.

  Xiaomi MIUI 14’ü Tanıttı! İşte MIUI 14 ile Gelen Yenilikler!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et