R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Xiaomi MIUI 14 Global Pazara Çıktı! İşte MIUI 14 Güncellemesi Alacak Telefonlar!

  Çinli teknoloji devi Xiaomi, Android 13 tabanlı ROM’u “MIUI 14” sürümünü 2022 Aralık ayında duyurmuştu. Ancak o dönem sadece Çin pazarına çıkan MIUI 14 sürümü, MWC 2023 etkinliğinde global pazar içinde sunuldu. Peki globalde MIUI 14 güncellemesi alacak Xiaomi telefonlar hangileri?

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  28.02.2023 22:47 8341 4 dk okuma süresi
  Xiaomi MIUI 14 Global Pazara Çıktı! İşte MIUI 14 Güncellemesi Alacak Telefonlar!
  Son Düzenleme:

  Mobil Dünya Kongresi(MWC 2023) etkinliği 27 Şubat’ta başladı. Etkinliğin ilk gününde mobil teknoloji markaları yeni ürün ve yazılımlarını tanıttı. Etkinlikte fuarı yer alan markalardan olan Xiaomi’de ilk gün önemli duyurularda bulundu. Şirket ilk gün hem “Xiaomi 13” serisini hem de “MIUI 14” sürümünü global pazar için duyurdu.

  İlk Etapta 19 Model MIUI 14 Güncellemesi Alacak

  MIUI 14

  Xiaomi, MWC 23 etkinliğinde global piyasadaki modellerine “MIUI 14” güncellemesi müjdesini verdi. Yapılan açıklamada globalde MIUI 14 güncellemesini alacak akıllı telefon modelleri duyuruldu. Global pazardaki “Xiaomi” ve “Redmi” modellerine gönderilecek güncelleme, aşamalı olarak yayınlanacak. Buna göre ilk etapta “19 model” için güncelleme yayınlanacak. İlk etaptaki tüm modellerin MIUI 14 güncellemesini almasının ardından sonraki etapta yer alan “Xiaomi”, “Redmi” ve “POCO” modellerine de yayınlanacak.

  İlk Etapta MIUI 14 Güncellemesi Alacak Modeller

  MIUI 14

  Xiaomi, ilk etapta globaldeki 19 modele MIUI 14 güncellemesi yayınlayacak. Bu modellerin tamamı güncellemeyi aldıktan sonra diğer “uyumlu” modellere de aşamalı olarak güncelleme yayınlanacak.

  Xiaomi 12T ProXiaomi 11T Pro
  Xiaomi 12XMi 11
  Mi 11 UltraXiaomi 12
  Mi 11 Lite 5GXiaomi 11T
  Xiaomi 12TXiaomi 11 Lite 5G NE
  Xiaomi 12 LiteRedmi Note 10
  Mi 11iRedmi 10 5G
  Mi 11 LiteRedmi Note 11 Pro+ 5G
  Xiaomi 12 ProRedmi Note 10 Pro

  MIUI 14 Güncellemesi ile Gelen Yenilikler

  MIUI 14

  Xiaomi, “Google” tarafından 2022 Eylül ayında yayınlanan “Android 13” için yeni “MIUI” sürümü geliştirilmişti. Android 13 işletim sistemi tabanında geliştirilen sürüm “MIUI 14” adıyla piyasaya sürüldü. İlk kez 2022 Aralık ayında Çin pazarına yönelik MIUI 14 güncellemesi modellere gönderilmeye başlanmıştı. Xiaomi MWC 23 etkinliğinde ise globaldeki modellere de MIUI 14 güncellemesi göndermeye başladı.

  Xiaomi’nin MIUI 14 sürümü pek çok önemli yeniliği de beraberinde getirdi. MIUI 14 ROM’da tasarım, performans ve daha pek çok önemli değişiklik yer aldı.

  Düzenlenebilir Simge Tasarımı

  MIUI 14

  MIUI 14 güncellemesi ile birlikte “Simgeler” değişiyor. Kullanıcılar ana ekranda yer alan simgelerin boyutların düzenleyebilme imkanına sahip oluyor. Böylelikle daha sık kullanılan ve daha önemli olarak düşünülen uygulamaların boyutları büyütülebiliyor.

  Kullanıcılar daha geniş kişiselleştirme desteği bulunan yeni “widget formatları” ve yanı sıra “ana ekran klasörleri” kullanabilecek. Ayrıca yeni sürümde kullanıcılar, ana ekranlarına “evcil havyan” ve “bitki süsü eklemesi” de yapılabiliyor.

  MIUI Foton Motoru Teknolojisi Geldi

  Photon Engine

  Yeni MIUI’da Xiaomi tarafından geliştirilen “Photon Engine(Foton Motoru)” teknolojisi yer aldı. Bu teknoloji Xiaomi cihazlarda “üçüncü parti yazılım” geliştiricilerine avantaj sağlayacak. Çünkü bu teknolojiden yararlanılarak geliştirilen “üçüncü parti yazılımlar” çok daha “verimli” olabilecek.

  Sistem Akıcılığı Arttırıldı

  Xiaomi, MIUI 14’te sistem akıcılığını “%88” seviyesinde arttırmayı başardığını açıkladı. Şirket, sistem akıcılığını arttırırken de “güç tüketimi” seviyesini düşürdüğünü açıkladı. MIUI 13’e göre sistem akıcılığının arttığı MIUI 14’te güç tüketiminde “%16” düşüş sağlandı.

  Ayrıca sistem uygulamalarının Xiaomi telefonlardaki kapladığı alan büyüklüğü MIUI 13’e oranla “%23” seviyesinde düşürüldü.

  Bu sistem performans verilerinin Android 13 tabanlı MIUI 14 sürümünün “Qualcomm” tarafından geliştirilen en yeni yonga setlerinde alındığı belirtildi. Bu veriler “Snapdragon 8” işlemcinin “Gen 1”, “Gen 1+”, “Gen 2” modellerinde elde edildi. Dolayısıyla uyumlu akıllı telefonun işlemcisine göre elde edilen verilerde değişiklikler görülebileceği belirtildi.

  Fotoğraftan Metin Kopyalama Özelliği Geldi

  Canlı Altyazı Desteği

  Xiaomi cihazlarda da artık “fotoğraftan yazı kopyalama” özelliği geldi. Anlık fotoğraf çekimi veya “Galeri” uygulamasındaki fotoğraflar üzerinden yazı kopyalama yapılabiliyor. MIUI 14’te fotoğraftan yazı alma desteği şu an için sadece “8 dil” olarak sunuldu.

  Canlı Altyazı Desteği

  MIUI 14’te dikkat çeken en önemli yeniliklerden birisi de “canlı altyazı” desteği oldu. Kullanıcılar MIUI 14 sürümlü Xiaomi telefonlarda yapacakları “görüntülü görüşme” esnasında bu özelliği kullanabilecek.

  Ayrıca “MIUI 14” sürümünde “MI AI(Yapay Zeka Asistanı)” iyileştirmeleri de bulunuyor. Artık Mi sesi asistanıyla;

  • Belge tarama
  • Belge çevirme
  • İstenmeyen arama filtrelemesi

  Gibi işlemler yapılabiliyor. Ayrıca sesli komut üzerinden daha komplike fonksiyonların yerine getirilebilmesi de mümkün hale geldi.

  Xiaomi Magic Yenilendi

  Xiaomi Magic

  Teknoloji devi Xiaomi, sadece akıllı telefon pazarında değil, diğer teknoloji kategorilerinde de ürünler geliştiriyor. Bu doğrultuda da oldukça geniş ürün yelpazesi içeren” Xiaomi ekosistemi” bulunuyor. Bu ekosistemdeki her bir platformun yönetimini sağlayan bir de yazılım bulunuyor. “Xiaomi Magic” olarak isimlendirilen bu yazılımda MIUI 14 ile birlikte güncellendi. Yeni sürümde artık cihazlar arasındaki bağlantı çok daha hızlı hale geldi. Ayrıca Xiaomi Magic yazılımında bağlantı hızları;

  • Xiaomi kulaklıklarda %50
  • Xiaomi TV’lerde %12
  • Xiaomi cihazlar arası görüntü aktarımı %77

  Seviyesinde arttı.

  MIUI Aile Hizmeti Özelliği

  MIUI 14 ile birlikte artık Xiaomi kullanıcılarına “Aile Hizmeti” desteği geldi. Bu destekle birlikte kullanıcılar “8 katılımcı” sayısına kadar “gruplar oluşturma” ve “katılımcı izinlerini yönetme” imkanı geldi. Bu özellik sayesinde cihazdaki “fotoğraf albümleri” aile grubuyla paylaşılabiliyor. Bu şekilde gruptakilerin fotoğrafları görmeleri ve yanı sıra yeni fotoğraflar yükleyebilmeleri mümkün oldu.

  Aile grubundaki katılımcıların “sağlık verileri” paylaşımı yapmaları da mümkün oldu.

  MIUI 14 güncellemesini yüklediniz mi? Eğer MIUI 14’ü kullandıysanız, sizce MIUI 13’e göre nasıl olmuş? MIUI 14 sürümü hakkındaki görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  Sık Sorulan Sorular

  Xiaomi Magic, MIUI 13 ile birlikte gelen bir kontrol yazılımıdır. Bu yazılımla kullanıcıların Xiaomi cihazları arasındaki bağlantıları daha kolay yönetebilmeleri sağlanmaktadır.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  YouTube'a Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  YouTube, yapay zeka destekli canlı sohbet özetleri, Google Lens araması, kanal QR kodları ve Shorts için yeni efektler gibi özellikler test ediyor.

  Samsung Galaxy Z Flip 6 Geliyor: İşte Tüm Özellikleri!

  Samsung Galaxy Z Flip 6, güçlü Snapdragon 8 Gen 3 işlemci, 120 Hz Dinamik AMOLED ekran ve gelişmiş kamera özellikleriyle tanıtıldı. Fiyat ve detaylar sızdırıldı.

  iOS 18 ile CarPlay’e Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  iOS 18, CarPlay'e kişi fotoğrafları, sessiz mod, renk filtreleri, ses tanıma ve sesle yönlendirme gibi yenilikler getiriyor.

  WhatsApp, Yeni Görüntülü Arama Özelliklerini Duyurdu: İşte Gelen Yenilikler!

  WhatsApp, yeni görüntülü arama özellikleriyle sesli ekran paylaşımı, 32 kişilik katılımcı sınırı ve konuşan kişi vurgulama gibi yenilikler sunacak!

  Xiaomi MIUI 14 Global Pazara Çıktı! İşte MIUI 14 Güncellemesi Alacak Telefonlar!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et