R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tarihi Karar: iPhone’lar Artık Çıkarılabilir Bataryayla Gelecek!

  Avrupa Konseyi tarafından onaylanan yönetmelik, Apple dahil olmak üzere şirketlerin iPhone ve diğer ürünlerindeki pillerin kullanıcılar tarafından çıkarılabilir olmasını zorunlu kılma kararı aldı. İşte detaylar!

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  14.07.2023 12:50 1562 2 dk okuma süresi
  Tarihi Karar: iPhone’lar Artık Çıkarılabilir Bataryayla Gelecek!
  Son Düzenleme:

  Avrupa Konseyi, bataryaların ve atık bataryaların yönetimine dair tarihi bir düzenleme kabul etti. Çıkarılabilir batarya gerekliliğini getiren bu yeni yönetmeliğin tüm batarya tiplerini kapsadığını ve 2027 yılına kadar uygulanacak olmasını duyurdu.

  2027'de Çıkarılabilir Bataryalar Geri Mi Dönüyor?

  Bu önemli gelişme ile Avrupa Birliği (AB), blok içinde satışa sunulan tüm akıllı telefonların, 2027 yılına kadar kullanıcıların değiştirebileceği çıkarılabilir batarya özellikli olması gerektiğini belirtti. 

  Günümüzde pek çok akıllı telefon modeli kullanıcıların değiştirmekte zorlandığı ya da değiştiremediği bataryalara sahip. Ancak yeni AB kuralları, tüketicilerin telefonlarının ömrünü, sadece bataryalarını değiştirerek uzatmalarına yardımcı olacak.

  Bu yeni düzenlemeler, üretim yerlerine bakılmaksızın, AB'de satılan tüm akıllı telefonlar için geçerli olacak. Bu da Apple, Samsung ve diğer tüm telefon üreticilerinin bu kurallara uyması gerektiğini gösteriyor. Ancak, maliyet argümanı ile değiştirilemez bataryaları tercih eden Apple'ın ve diğer şirketlerin bu değişime direneceği düşünülüyor.

  Bataryalar İçin Tarihi Bir Karar

  Yeni düzenlemelerin odağında döngüsel ekonominin teşvik edilmesi yer alıyor. AB, kullanım ömrü sonu gerekliliklerini belirleyerek bataryaların yaşam döngüsü boyunca yönetilmesini hedefliyor. Bu durum, geri dönüşümün önemini bir kez daha vurguluyor.

  Tüketiciler için önemli bir adım olan bu yönetmelik, 2027 yılına kadar cihazlara dahil edilen taşınabilir bataryaların çıkarılabilir ve son kullanıcı tarafından değiştirilebilir olmasını zorunlu kılıyor. Bu durum, üreticilere ürünlerini bu gerekliliği karşılayacak şekilde tasarlamaları için yeterli zaman tanıyor.

  Yönetmelik Ne Getiriyor?

  Yönetmelik, 2026 ve 2027 yıllarında uygulanacak olan elektronik bir "pil pasaportu" ve QR kodu da dahil olmak üzere etiketleme ve bilgilendirme şartları getiriyor. Bu önlemler, tüketicilerin kullandıkları piller hakkında açık ve erişilebilir bilgi edinmelerini sağlamayı hedefliyor.

  Avrupa Konseyi’nin oylaması, yönetmeliğin kabul sürecinin tamamlandığına işaret ediyor. Bunun ardından yönetmelik AB Resmi Gazetesi'nde yayınlanacak ve 20 günlük bir sürenin ardından yürürlüğe girecek. Bataryalara olan talebin 2030 yılına kadar on kattan fazla artması bekleniyor. Bu durum, yeni düzenlemelerin daha sürdürülebilir bir gelecek için çok önemli bir adım olduğunu gösteriyor.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Intel Core i9-14900KS Geliyor: Özellikleri ve Çıkış Tarihi Belli Oldu!

  Intel Core i9-14900KS, çığır açan özellikleri ve yakın çıkış tarihiyle teknoloji dünyasını heyecanlandırıyor.

  X (Twitter)’ Sesli ve Görüntülü Arama Özelliği Artık Herkese Açık!

  X uygulamasında artık herkes için sesli ve görüntülü arama özelliği! İletişimde sınırları kaldırın, her an bağlantıda kalın.

  Windows 11 ile Beraber Artık Bilgisayarlar Yeniden Başlatılmadan Güncellenebilecek!

  Windows 11'in yenilikçi "hot patching" özelliği ile kesintisiz güncellemeler dönemi başlıyor. Güvenlik yamaları artık yeniden başlatma gerektirmiyor.

  Oppo Watch X'in Çıkış Tarihi Açıklandı: İşte Detaylar!

  Oppo Watch X, 29 Şubat'ta geliyor. 1,43 inç OLED ekran, Snapdragon W5 Gen 1 çip, 4G LTE, 10W şarj desteği ile dikkat çekiyor.

  Tarihi Karar: iPhone’lar Artık Çıkarılabilir Bataryayla Gelecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et