R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Akıllı Telefonlarda Pil Daha Uzun Süre Gidecek! Yeni Batarya Teknolojisi Tanıtıldı!

  Mobil Dünya Kongresi 2023 fuarında yeni teknolojiler tanıtılmaya devam ediliyor. Dünyaca ünlü markalar, MWC 2023 etkinliğinde mobil teknolojiye dair devrim niteliğindeki yeniliklerini tanıtıyor. Etkinlikteki markalardan olan Honor, yeni nesil batarya teknolojisini duyurdu. Pil dayanıklılığı daha uzun olacak.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  01.03.2023 02:14 1123 6 dk okuma süresi
  Akıllı Telefonlarda Pil Daha Uzun Süre Gidecek! Yeni Batarya Teknolojisi Tanıtıldı!
  Son Düzenleme:

  Mobil teknolojideki yeniliklerin tanıtıldığı “Mobil Dünya Kongresi(MWC) 202327 Şubat’ta başladı. 2 Mart’a kadar devam edecek ve mobil teknolojideki yeni ürün ve yazılımlar tanıtılacak. Etkinliğin ilk 2 gününde 2023’ün en dikkat çeken ürün ve yazılım duyuruları yapıldı. Bunlar arasında etkinlikte markalardan birisi olan “Honor” tanıtımları da yer aldı. 

  Çinli teknoloji devi “Honor”, MWC 2023 etkinliğinde yeni nesil akıllı telefon modellerini tanıttı. Etkinlikte “Honor Magic 5”, “Honor Magic 5 Pro” ve “Honor Magic Vs” modelleri tanıtıldı. Honor’un 3 yeni akıllı telefon modelinin teknik özellikleri duyuruldu.

  Honor, 3 yeni akıllı telefon modelinin yanı sıra yeni nesil “batarya” teknolojisini de duyurdu. Honor, geliştirdiği “silicon carbon battery(silikon karbon batarya)” teknolojisini tanıttı.

  Honor Silikon Karbon Batarya Teknolojisi Tanıtıldı

  Silikon karbon batarya

  Mobil pazarda donanım gelişmeleri, geleceğin akıllı telefonlarını şekillendiriyor. Özellikle teknoloji devleri akıllı telefon için “işlemci”, “ekran” ve “kamera” bileşenlerini daha iyi noktaya taşımaya çalışıyor. Bu doğrultuda da milyarca Dolarlık “Ar-Ge” çalışmaları yürütüyor. Ancak akıllı telefonlarının hem donanımsal hem de yazılımsal performansının arkasında büyük “güç” ihtiyacı ortaya çıkıyor. Dolayısıyla akıllı telefonların donanımsal özellikleri mevcut güç potansiyeliyle sınırlı oluyor.

  Özellikle akıllı telefonlar gündelik hayatta pek çok farklı amaçla sıkça kullanılıyor. Bu durumda akıllı telefonların yüksek güç enerji tüketimi dolayısıyla kısa sürede pilinin bitmesine neden oluyor. Dolayısıyla akıllı telefonların daha sık şarj edilmesi ihtiyacı doğuyor. Şirketler bunun önüne geçebilmek ve daha uzun süreli kesintisiz kullanım standardı için çalışıyor. Bu çerçevede de batarya teknolojisi için araştırmalar yapıyor.

  Çin merkezli teknoloji devi Honor, bu soruna yeni nesil batarya teknolojisiyle çözüm üretmeyi hedefliyor. Honor, MWC 23 etkinliğinde “silikon karbon batarya” teknolojisini tanıttı. Piyasada yer alan tüm akıllı telefon modellerinde “lityum iyon pil” kullanımı gerçekleştiriliyor. Honor yeni geliştirdiği batarya teknolojisinin bu pillere göre “%12.8” seviyesinde daha yüksek “enerji yoğunluğu” ihtiva ettiğini açıkladı.

  Akıllı telefon bataryalarının kısa sürede bitmesi nedeniyle sıkça şarj ediliyor. Teknoloji şirketleri telefonların daha hızlı şarj edilebilmesi için “hızlı şarj teknolojisi” alanında da çalışıyor. Nitekim MWC 2023’de bu konuda da yeni bir teknoloji tanıtıldı. Bir diğer Çin merkezli teknoloji devi “Redmi”, “300 Watt” kapasiteli hızlı şarj teknolojisini tanıtmıştı.

  Silikon Karbon Batarya Teknolojisinin Getirdiği Avantajlar

  Silikon Karbon Batarya

  Honor tarafından duyurulan “silikon karbon batarya” teknolojisi, pek çok açıdan önemli avantajlar getiriyor. Tanıtımda bu yeni batarya teknolojisinin “lityum iyon pil” teknolojisine nazaran avantajları duyuruldu. Özellikle silikon karbon bataryanın, lityum iyon bataryalara karşı%240daha yüksek kapasiteye sahip olduğu belirtildi.

  En popüler akıllı telefon modellerinde dahi “lityum iyon pil” kullanılıyor. Bu cihazlardaki piller için “3.5 Volt” gibi “voltaj” değeri çok düşük kalıyor. Bu durumda cihazın ihtiyaç duyduğu gücü karşılayamamasına yol açıyor. Ancak Honor, silikon karbon bataryanın “3.5 Volt” seviyesine düştüğünde de “%240” oranında daha fazla kapasite sunabiliyor. Bu sayede de cihazın daha uzun süre pil dayanıklılığına sahip olabilmesini sağlıyor.

  Honor, silikon karbon pillerin, lityum iyon pillerden ortalama “%6.8” seviyesinde daha yüksek kapasite sunabildiğini açıkladı.

  5.100 mAh Silikon Karbon Bataryada 5.450 mAh Oluyor

  Silikon karbon batarya

  Honor’un silikon karbon bataryasının “%12.8” seviyesinde yoğunluğunun daha yüksek olduğu açıklandı. Bu veriler ışığında “5.100 mAh” kapasiteli lityum iyon pile göre yeni bataryanın kapasitesi daha yüksek olacak. Açıklanan verilere göre lityum iyon pilin “5.100 mAh” olduğunda eşdeğer özelliklerinde silikon karbon pil “5.450 mAh” oluyor.

  Honor Magic 5 Pro’da Kullanıldı

  Honor Magic 5 Pro

  Honor, MWC 2023’de silikon karbon batarya ile birlikte yeni akılı telefonlarını da tanıtmıştı. Şirketin 2023 amiral gemisi modelleri arasında “Honor Magic 5 Pro” modeli de yer aldı. Honor hem Çin pazarı hem de global Pazar için modelin varyantlarını tanıttı. Hemen hemen tüm Çin akıllı telefon markalarının modellerinde olduğu gibi her iki varyant arasında farklar var.

  Honor Magic 5 Pro modelinin Çin ve global sürümleri arasındaki en temel fark “batarya kapasitesi” oldu. Zira Magic 5 Pro global sürümünde açıklanan batarya kapasitesi “5.100 mAh” oldu. Buna karşın Çin pazarındaki sürümü “5.450 mAh” ile duyuruldu. Bu nedenle Honor’un yeni silikon karbon pil teknolojisini Magic 5 Pro Çin sürümünde kullanmış olabileceği belirtildi.

  Honor Magic 5 Pro Özellikleri

  Honor Magic 5 Pro

  Honor Magic 5 Pro modeli, MWC 2023’ün en çok dikkat çeken modelleri arasında yer aldı. Çin varyantı için “5.450 mAh” kapasiteli silikon karbon pil teknolojisi dışındaki özellikleri de dikkat çekti.

  Çinli teknoloji devi yeni amiral gemisinde de “Qualcomm” işlemci kullandı. Üstelik cihazda “Snapdragon 8 Gen 2” işlemci yer alıyor. Söz konusu 8 çekirdekli işlemcide 1 adet 3.2 GHzCortex X3” çekirdek yer alıyor. 2 adet 2.8 GHzCortex A715” ve 2 adet 2.8 GHzCortex A710” çekirdek yer alıyor. Son 3 çekirdeğiyse 2.0 GHzCortex A510” çekirdekten oluşuyor. Snapdragon 8 Gen 2 yonga setinde “Adreno 740GPU yer alıyor.

  Honor Magic 5 Pro modeli 2022 Eylül’deGoogle” tarafından yayınlanan “Android 13” işletim sistemi yer alacak. Cihazın ROM’u ise “Magic UI 7.1” olacak. 

  Honor Magic 5 Pro Ekran Özellikleri

  Honor Magic 5 Pro

  Markanın yeni amiral gemisinde ekran özellikleri de dikkat çekti. Honor Magic 5 Pro’da “6.81 inç” boyutunda ve “1312*2848 piksel” çözünürlüğünde “LTPO OLED” panel kullanıldı. Bu panelde 120 Hzekran yenileme hızı”, “HDR10+” ve “460 ppi” yoğunluk desteği bulunuyor.

  16 GB Ram Kapasitesi

  Honor Magic 5 Pro

  Honor Magic 5 Pro’da yüksek performans hedefleniyor. Bu çerçevede de yeni model “8 GB”, “12 GB” ve “16 GBRAM kapasitesi seçenekleriyle gelecek. Ayrıca modelde “UFS 4.0” depolama seçenekleri sunulacak. Depolama alanı seçenekleriyse “256 GB” ve “512 GB” olarak duyuruldu. Model piyasaya;

  • 256 GB-8 GB RAM
  • 256 GB-12 GB RAM
  • 512 GB-12 GB RAM
  • 512 GB-16 GB RAM

  Seçenekleriyle sunulacak.

  Honor Magic 5 Pro Kamera Özellikleri

  Honor Magic 5 Pro

  Honor Magic 5 Pro modelinde “üçlü kamera” sistemiyle gelecek. Modelde “50 Megapiksel” kapasiteli “Ana Kamera(Geniş)” kamera yer alacak. Ayrıca “50 Megapiksel” kapasiteli “Periskop Telefoto” ve “50 Megapiksel” kapasiteli “Ultra Geniş Kamera” yer alacak. Ayrıca “ToF(3D)derinlik sensörü de bulunuyor. Arka kamerada “LED Flash”, “HDR”, “Panaroma” desteği bulunuyor. Ayrıca “30/60 FPS 4K”, “30/60 FPS 1080pvideo çekim desteği bulunuyor. 

  Honor Magic 5 Pro ön kamerası12 Megapiksel” kapasiteli “ultra geniş kamera” şeklinde olacak. Ön kamerada da “ToF 3D” derinlik ve biometrik sensör ile “HDR” desteği bulunuyor. Ayrıca ön kamerada “30 FPS 4K” ve “30 FPS 1080pvideo çekim desteği bulunuyor.

  Honor Magic 5 Pro Ne Zaman Çıkacak?

  Honor Magic 5 Pro

  Honor Magic 5 Pro modelinin tanıtımı MWC 2023’te yapıldı. Tanıtımda modelin piyasaya çıkışının 31.03.2023 olduğu belirtildi. Modelin Çin pazarındaki ortalama fiyatının “540 Dolar(yaklaşık 11.000 TL)” olacağı belirtildi.

  Honor Magic 5 Pro Teknik Özellikleri

  Honor Magic 5 Pro
  İşletim SistemiAndroid 13 “Magic UI 7.1”
  İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 2 “4 nm”
  Ekran6.81 inç / 1312*2848 piksel / 460 ppi / 120 Hz “LTPO OLED”
  RAM8 GB / 12 GB / 16 GB
  Depolama256 GB / 512 GB “UFS 4.0”
  Batarya5.100 mAh lityum iyon pil (global sürüm) “Çin sürümünde 5.450 mAh silikon karbon pil”
  Hızlı Şarj DesteğiVar “66 Watt”
  Arka Kamera50 MP “Ana Kamera(Geniş)” / 50 MP “Periskop Telefoto” / 50 MP “Ultra Geniş Kamera”
  Ön Kamera12 MP “Ultra Geniş”
  BağlantıWi-Fi 802.11 / Bluetooth 5.2 / NFC / USB Type C 3.1 / DisplayPort 1.2 / OTG
  Boyut162.9*76.7*8.8 mm
  Ağırlık219 gr
  RenkSiyah / Yeşil / Mavi / Mor / Turuncu

  Honor’un tanıttığı yeni silikon karbon batarya teknolojisine dair sizin görüşleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  YouTube'a Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  YouTube, yapay zeka destekli canlı sohbet özetleri, Google Lens araması, kanal QR kodları ve Shorts için yeni efektler gibi özellikler test ediyor.

  iOS 18 ile CarPlay’e Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  iOS 18, CarPlay'e kişi fotoğrafları, sessiz mod, renk filtreleri, ses tanıma ve sesle yönlendirme gibi yenilikler getiriyor.

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  WhatsApp, Yeni Görüntülü Arama Özelliklerini Duyurdu: İşte Gelen Yenilikler!

  WhatsApp, yeni görüntülü arama özellikleriyle sesli ekran paylaşımı, 32 kişilik katılımcı sınırı ve konuşan kişi vurgulama gibi yenilikler sunacak!

  Akıllı Telefonlarda Pil Daha Uzun Süre Gidecek! Yeni Batarya Teknolojisi Tanıtıldı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et