R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Zeliha Ağrıs Avrupa Şampiyonu Oldu! Zeliha Ağrıs Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır?

  Zeliha Ağrıs, Avrupa Tekvando Şampiyonası'nda yarı finale yükselerek büyük bir başarıya imza attı. Ardından çıtayı biraz daha yükselterek şampiyonada birinciliği göğüsleyerek tarihe geçti. Zeliha Ağrıs kimdir ve kaç yaşındadır? Hemen öğrenin.

  Timur Demir Timur Demir 20.05.2022 19:09 1486 3 dk okuma süresi
  Zeliha Ağrıs Avrupa Şampiyonu Oldu! Zeliha Ağrıs Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır?
  Son Düzenleme:

  Zeliha Ağrıs, 2017 yılında 53 kilo kategorisinde dünya şampiyonu olmayı başaran milli tekvandocudur. 10 yaşından itibaren tekvando yapmaya başlamış ve daha sonra ailesinin desteğini arkasına alarak profesyonel bir kariyer oluşturmayı başarmıştır.

  2011 yılında başlayan profesyonel kariyeri boyunca uluslararası müsabakalarda 8 altın madalya, 7 gümüş madalya ve 15 bronz madalya kazanmıştır. Şu ana kadar en ses getiren başarısı ise 2017 yılında Güney Kore'nin Muju şehrinde gerçekleştirilen Dünya Şampiyonası'nda kazandığı altın madalyadır.

  Zeliha Ağrıs kimdir ve kaç yaşındadır?

  Zeliha Ağrıs, 20 Nisan 1998 yılında Konya'nın beşinci büyük ilçesi Beyşehir'de doğdu. 10 yaşında spora başladıktan sonra tutkusunu profesyonelliğe dönüştürmeyi başardı. Üniversite eğitimine Konya'daki Selçuk Üniversitesi'nin spor bilimleri bölümünde aktif olarak devam etmektedir.

  Zeliha Ağrıs'ın tekvandoya olan ilgisi çocuk yaşlarda başladı. Dört kız kardeş olan Zeliha Ağrıs'ın bir ablasının profesyonel hakem diğer ablasının tekvandocu olduğunu belirterek sporcu bir aileden çıktığını söyleyebiliriz.

  Zeliha Ağrıs, Taekwondo istatistiklerini tutan taekwondodata.com 'a göre dünya genelinde en başarılı kadın tekvandocular arasındadır. Dünya Şampiyonluğu, Avrupa Şampiyonluğu, Balkan Şampiyonluğu, WT Presidents Cup Şampiyonluğu ve çok sayıda Türkiye Şampiyonluğu bulunmaktadır.

  Zeliha Ağrıs'ın profesyonel geçmişi

  Zeliha Ağrıs bugüne kadar 94 kayıtlı mücadeleye katılmış ve bunlardan 54 tanesini kazanmıştır. Yaklaşık 50 uluslararası turnuvada mücadele ederek pek çok başarı elde etmiştir.

  2013 yılında Porto'da gençler arasında gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası'nda 3. olmuştur. 

  2014 yılında katıldığı uluslararası şampiyonalarda tekrar tatamiye çıkmayı başarmış ve başarılarına devam etmiştir. 2014 Avrupa Klüpler Şampiyonasında altın madalya kazanmıştır. 2016 yılında WT Başkanlık Kupasında altın madalya kazanmış hemen ardından 2017 yılında ise Avrupa Şampiyonluğunda bronz madalya kazanmıştır.

  2017 yılı kariyeri açısından yeni bir başlangıç olarak görülebilir. 18 yaşını yeni bitirmiş olmasına rağmen katıldığı Büyükler Dünya Şampiyonası'nda 1. olmayı başarmış genç yaşında altın madalya kazanarak Dünya Şampiyonu olarak adını altın harflerle tarihe yazdırmıştır.

  Hamburg'ta yapılan German Açık turnuvasında 1. olduktan sonra Zagreb'te gerçekleştirilen Avrupa Kulüpleri Şampiyonası'na katılım gösterip altın madalya kazanmıştır.

  Zeliha Ağrıs, 2020 yılından sonra tatamiye çıkma konusunda istikrarlı bir performans ortaya koymuştur. 53 kilodaki mücadelelerde oldukça iyi sonuçlar elde etmiş ve bir bakıma 2022 yılında Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazanacağının sinyallerini vermiştir.

  Bazı Başarıları;

  • Avrupa Kulüpler Şampiyonası (2014) - Altın Madalya
  • WT Başkanlık Kupası - Avrupa (2016) - Altın Madalya
  • Avrupa Şampiyonası (2016) - Bronz Madalya
  • Sırbistan Açık (2016) - Altın Madalya
  • Avrupa Kulüpler Şampiyonası (2017) - Bronz Madalya
  • Avrupa Şampiyonası (2017) - Bronz Madalya
  • Dünya Şampiyonası / Muju (2017) - Altın Madalya
  • Avrupa Şampiyonası (2018) - Altın Madalya
  • Belçika Açık - (2018) - Altın Madalya
  • Ekstra Avrupa Şampiyonası (2019) - Gümüş Madalya
  • Almanya Açık (2020) - Altın Madalya
  • Avrupa Kulüpler Şampiyonası (2020) - Altın Madalya
  • Avrupa Şampiyonası (2021) - Gümüş Madalya
  • WT Başkanlık Kupası (2021) - Bronz Madalya
  • İsveç Açık (2022) - Gümüş Madalya
  • Avrupa Şampiyonası (2022) - Altın Madalya

  Zeliha Ağrıs, 2022 yılında İngiltere'nin Manchester şehrinde gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazanarak Dünya Şampiyonluğu sonrasında olimpiyat hedeflerine bir basamak daha yaklaşmıştır. 

  Günde 4-5 saat antrenman yaparak kendisini sürekli olarak geliştiren Milli Taekwondocu Zeliha'nın en büyük hedefi Olimpiyatlarda ülkemizi temsil etmektir.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Galaksilerin Çarpışması Hubble Uzay Teleskobundan Kaçmadı! Çarpışmanın Fotoğrafları Dünya’ya Gönderildi!

  Hubble Uzay Teleskobu, iki galaksinin çarpışma anı fotoğraflarını çekti. Teleskop, çektiği çarpışma fotoğraflarını Dünya’ya gönderdi.

  League of Legends için Kaç Para Harcadınız? Gelin Açıklayalım

  League of Legends oyuncuları, bazen oyun için ne kadar para yatırdıklarını merak edebilir. Bunun için destek menüsü kullanılabileceği gibi giriş yaparak da harcama detayı öğrenilir.

  OnePlus 11 Tasarım ve Teknik Özellikleri Belli Oldu!

  OnePlus'un bu yıl sonuna kadar tanıtması beklenilen yeni amiral gemisi OnePlus 11'in tasarımı ortaya çıktı. İşte Snapdragon 8 Gen 2 ile geleceği belirtilen yeni model OnePlus 11 teknik özellikleri ve çıkış tarihi!

  Epic Games’te Haftanın Ücretsiz Oyunları Belli Oldu!

  Epic Games, gelenek haline gelen her hafta 2 ücretsiz oyun vermeye devam ediyor. Popüler platform, 27 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında ücretsiz alınabilecek oyunları açıklandı. İşte haftanın Epic Games ücretsiz oyunları ve sistem gereksinimleri!

  Zeliha Ağrıs Avrupa Şampiyonu Oldu! Zeliha Ağrıs Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et