R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

  Bugünkü ipucu içeriğimizde, internette gezinirken kullandığınız ağı daha güvenli hale getirebilmeniz için ‘WiFi şifresi nasıl değiştirilir?’ sorusunu cevapladık. Peki, WiFi şifresi nasıl değiştirilir? Modem şifresi nasıl değiştirilir? Modem şifre sıfırlama işlemi nasıl yapılır? WiFi şifresi nasıl sıfırlanır?

  Hayrunisa Bayar
  Hayrunisa Bayar R10 Editörü
  13.11.2022 20:50 2711 5 dk okuma süresi
  WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir?
  Son Düzenleme:

  WiFi şifresini değiştirmek, çoğu zaman kullanıcıların zahmetli olduğunu düşündüğü bir iştir. Çünkü çoğu kullanıcı, mevcut WiFi şifresini nasıl değiştireceğini bilmez.  

  İnternet şifresini unutanlar için de son derece faydalı olacak olan bu ipucu içeriğimizde WiFi şifresini adım adım değiştirme işlemini anlattık. Hazırsanız, başlayalım...  

  WiFi şifrenizi neden değiştirmelisiniz? 

  WiFi şifresi, genellikle ilk kez hizmet almaya başladığınız sağlayıcı tarafından belirlenir. Bu sebeple de çoğu kişi tarafından tahmin edilmesi son derece kolaydır. Şifrenin kolay tahmin edilebilmesi ise sizler dışında kişilerin kullanımına zemin hazırlar. Ayrıca yine ağ üzerinde kaydedilen bilgilerinizin çalınmasına neden olur. WiFi şifresinin değiştirilmesinin nedeni ise tam olarak budur! 

  Ağınızı güvende tutun 

  Ortak WiFi ağı, hanedeki tüm cihazların kullandığı bir ağdır. Bu sebeple hanedeki ya da kuruluştaki kişilerin özel bilgilerini, kayıtlı şifrelerini ve formlarını içerebilirler. Ağı güvenli tutmanın en önemli yolu ise WiFi şifresini periyodik aralıklarla değiştirmek ve güvenlik yazılımları kullanmaktır.  

  Şifrenizi düzenli olarak değiştirin 

  Saydığımız tüm bu sebeplerden ötürü, WiFi şifresinin belli periyotlarla değiştirilmesi son derece önemlidir. Hatta öyle ki WiFi Alliance gibi kuruluşlar da yılda en az 1 kez WiFi şifresinin değiştirilmesini önermektedir. 

  WiFi şifrenizi nasıl değiştirirsiniz? 

  WiFi şifresini değiştirmek, son derece basit bir işlemdir. WiFi şifre değişikliği işlemi, potansiyel siber saldırılar, izinsiz kullanım ve şahsi bilgilere erişimi zorlaştıracaktır. Yani, kısaca ağı ve modemi daha güvenli hale getirecektir.  

  Hem WiFi ağınızın hem de modeminizin şifresini değiştirmek, mümkün olan en güvenli seçenektir. Öncelikle, WiFi şifresini nasıl değiştireceğinizden bahsedelim:  

  Ağ şifresi nasıl değiştirilir? 

  Öncelikle, yeni bir internet hizmeti alınmaya başlandığında yapılması gereken ilk şey, varsayılan ağ şifresini değiştirmektir. Şifre değişikliği yapabilmek için izlenmesi gereken adımlar ise şöyledir: 

  Ağ yapılandırma sayfasına erişin ve ağ bilgilerini girin  

  Wifi şifresi değiştirmek için öncelikle kullandığınız modemin arayüzüne erişmeniz gerekmektedir. Genellikle tarayıcıda adres çubuğuna IP adresi yazılarak modem arayüzüne ulaşılabilir. Ancak bazen modemin IP adresi farklı olabileceğinden, öncelikle IP adresini öğrenmelisiniz.  

  Komut satırına ‘ipconfig’ yazarak, ‘default getaway’ satırında IP adresini görebilirsiniz. Ardından da IP adresinizi tarayıcıda aratarak modem arayüzüne erişebilirsiniz.  

  Eğer bu noktaya kadar kullanıcı adı ve şifrenin yer aldığı sayfayı görüntüleyemiyorsanız, modemi sıfırlamalısınız. Modem sıfırlama işlemi için ise ‘reset’ düğmesine 30 saniye basmanız yeterli olacaktır. 

  Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra ‘WiFi şifresi nasıl değiştirilir?’ sorusuna dönecek olursak, arayüze eriştikten sonra kullanıcı adı ve şifresini girmeniz gereklidir.  

  Varsayılan kullanıcı adı genellikle ‘admin’ olarak karşımıza çıkar. Parola ise genellikle yine ‘admin’ ya da ‘password’ şeklinde belirlenir. Ancak eğer bir internet sağlayıcısının verdiği modemi kullanıyorsanız, kullanıcı adı sabit kalıp, şifre değişecektir. Bu durumda da şifre genellikle sağlayıcının ismi şeklinde olmaktadır. Örneğin; TTNET, Vodafone ya da Superonline gibi.  

  Öte yandan Web arayüz IP adresinin kullanıcı adı ve şifresi genellikle modemin arkasında yer almaktadır. Bu sebeple kullanıcı adı ve parola kısmına deneyebileceğiniz bir diğer seçenek, modemin arkasındaki bilgilerdir.  

  Eğer daha önce giriş bilgilerini değiştirmiş ve unuttmuşsanız, yine modemi resetleyerek varsayılana dönüş yapabilirsiniz.  

  Kablosuz güvenlik ayarlarını bulun 

  Modeme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra yapılandırma sayfasında kablosuz bağlantı seçeneklerini bulun. Kullandığınız sağlayıcıya göre tam adı değişecek olan kablosuz bağlantı ayarları, genellikle ‘wireless ya da wireless settings’ şeklinde görünecektir.  

  Yeni şifrenizi girin

  Kablosuz ağ bağlantılarına ulaştıktan sonra şifrenizi belirleyin. Güçlü bir şifre oluşturabilmek için küçük harf, büyük harf, rakam ve özel karakterler kullanın. Ayrıca en az 8 karakter uzunluğunda bir parola oluşturmaya çalışın.  

  WiFi bağlantısını şifrelemek için 3 farklı tür bulunmaktadır: WEB, WPA ve WPA2. En güvenli ağ seçeneği WPA2’dir. Bu sebeple WPA2’yi tercih etmelisiniz.  

  Değişikliklerinizi kaydedin 

  Tüm bu adımları tamamladıktan sonra ‘uygula ya da kaydet’ yazan butonla işlemlerinizi bitirin. İşlemlerinizi bitirdiğinizde modem otomatik olarak bir kez açılıp kapanır. Bu sırada internete bağlı tüm cihazların ağla ilişiği kesilir. Ayarlar tamamlandıktan ve modem açıldıktan sonra yeni şifre ile interneti kullanmaya başlayabilirsiniz. 

  Modem şifresi nasıl değiştirilir? 

  Öte yandan ekstra güvenlik sağlaması için sadece WiFi şifrenizi değil, modem şifrenizi de değiştirmelisiniz. Modem şifresi değiştirme işlemi ise hem telefon hem de bilgisayar üzerinden yapılabilmektedir.  İzlenmesi gereken adımlar ise şöyledir: 

  Yönlendirici arayüzüne giriş yapın 

  Yukarıda da bahsettiğimiz üzere modem IP adresinizi tarayıcıda aratarak modem arayüzüne giriş yapmalısınız. IP adresinizi bilmiyorsanız, yine komutlar üzerinde ‘ipconfig’ yazarak IP adresinizi öğrenebilirsiniz.  

  IP adresinizle modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra karşınıza kullanıcı adı ve şifre bilgilerini gireceğiniz bir ekran çıkacaktır. Bu ekranda modeme ait kullanıcı adı ve şifreyi girin. Bu bilgi, genellikle modemin arkasında yer alır.  

  Ancak eğer bilmiyorsanız, modemin arkasında yer alan delik kısma basılı tutarak varsayılan ayara dönüş yapabilir ve kullanıcı bilgilerini sıfırlayabilirsiniz. Sıfırlama işleminden sonra bilgiler, artık tekrar modemin arkasında yazanlarla aynı olacaktır. 

  Modem yönetim sekmesine gidin  

  Kullanıcı adı ve şifre bilgilerini de girdikten sonra, açılan sayfa, modem arayüzü olacaktır. Bu arayüzde yapmanız gereken şey ise 'yönetim sekmesine' ilerlemektir. Yönetim sekmesinde ise ‘şifre ayarları’ sekmesine tıklamanız gerekiyor.  

  Yeni şifrenizi belirleyin 

  Modem yönetim sekmesinden şifre ayarlarına ilerledikten sonra yapılması gereken tek şey artık şifre belirlemektir! Şifrenizi rakam, büyük-küçük harf ve özel karakter kullanarak güçlendirin. En az 8 karakter olması gerektiğini de unutmayın.  

  Değişikliklerinizi kaydedin  

  Tüm adımları tamamladıktan sonra ‘uygula ya da kaydet’ olarak belirtilen kısımdan değişikliklerinizi kalıcı hale getirin.  

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  TRT 1 Şifreli mi? EURO 2024 Maçlarını Dijitsu Cihazınızda Şifresiz İzlemek için Frekans ve Biss Key Ayarları

  EURO 2024 heyecanına Dijitsu cihazınızla ortak olmak ister misiniz? TRT 1 şifreli kanal sorunu yaşıyorsanız, frekans ve Biss key ayarlarınızı güncelleyerek maç keyfinizi kesintisiz yaşayabilirsiniz. İşte adım adım çözüm yolları...

  EURO 2024 Heyecanı TRT 1'de! Frekans Ayarları ve Şifresiz İzleme Rehberi

  EURO 2024 çeyrek final maçları TRT 1 ekranlarında! Türkiye - Hollanda maçını kaçırmamak için TRT 1 frekans ayarlarınızı hemen güncelleyin. İşte tüm detaylar...

  TRT 1 Frekans Ayarı Nasıl Yapılır? EURO 2024 Maçlarını Şifresiz İzlemenin Yolu!

  EURO 2024 heyecanını TRT 1'den takip etmek isteyenler, maçları kesintisiz ve şifresiz izlemek için frekans ayarlarını güncellemeli. Peki, TRT 1 frekans ayarı nasıl yapılır? İşte adım adım anlatım...

  Digitürk'te TRT 1 Neden Yok? TRT 1 Kaçıncı Kanalda? Frekans Ayarları Nasıl Yapılır?

  TRT 1'in yayın akışını kaçırmak istemeyenler, "Digitürk'te TRT 1 neden yok?" sorusunun cevabını ve güncel frekans bilgilerini merak ediyor. Avrupa Futbol Şampiyonası'nın heyecan dolu maçları TRT 1'de! İşte tüm detaylar...

  WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et