R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  The Service is Unavailable Hatası Çözümü

  The service is unavailable hatası, sunucu ile internet tarayıcısı arasında bir problem yaşandığını gösterir. Sitenin geçici olarak erişilemez olduğunu belirtir. The service is unavailable hatası neden ortaya çıkar ve nasıl çözülür? Hemen öğrenin.

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  27.04.2022 13:30 988 4 dk okuma süresi
  The Service is Unavailable Hatası Çözümü
  Son Düzenleme:

  İnternette gezinmek her zaman sorunsuz bir şekilde yapılan bir şey değildir. Kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyebilecek sayısız hata vardır. Sıkça karşılaşılan hatalardan birisi ise "The service is unavailable" şeklindedir. Alınan bu hata HTTP Error 503 ile tamamen aynıdır.

  Hatalara yönelik durum kodları olmasaydı sitelerde yer alan problemlerin anlaşılması zorlaşırdı. HTTP Error 503 kodunu gördüğünüz zaman sorunun sunucu kaynaklı olabileceğini anlamanız gerekir. Hatanın kaynağını tespit etmek ve onu çözebilmek için işiniz daha kolay olacaktır.

  The service is unavailable hatası nedir?

  Sunucu ile istemci arasında bağlantı kurulduğunda bir site erişilebilir hale gelmiş olur. Site erişilemez hale geldiğinde ise hatanın ne olduğunu anlayabilmek için HTTP durum kodları ortaya çıkar. HTTP 200 kodu standart koddur ve her şeyin yolunda olduğunu gösterir.

  The service is unavailable hatası sunucu taraflı bir sıkıntı olduğunu gösterir. Sunucu gönderilen isteği işleyemediği zaman bu hata ortaya çıkar. Bazı durumlarda ise internet bağlantısının yetersiz olması veya ağda bir problem olması durumunda the service is unavailable hatasıyla karşılaşabilirsiniz.

  The service is unavailable hatası geçici bir hatadır. Hatanın oluşması için bir sunucunun tamamen kapanmasına veya çökmesine gerek yoktur. Herhangi bir işletim sisteminden bir siteye veya uygulamaya erişmek istediğiniz zaman bu hatayla karşılaşabilirsiniz.

  • Error 503 Service Unavailable
  • HTTP 503
  • HTTP Error 503
  • HTTP Error 503. The service is unavailable.
  • HTTP Server 503
  • HTTPS Error 503
  • 503 Service Unavailable
  • 503 Service Temporarily Unavailable
  • 503 Error
  • The service is unavailable

  The service is unavailable hatası diğer sunucu hatalarından biraz farklıdır. Çünkü bu hata sunucunun doğru şekilde çalıştığını ama ona ulaşılamadığını gösterir. Genelde sunucuya gönderilen çok fazla istek varsa ve sunucu bunları karşılamakta zorlanıyorsa ortaya çıkar.

  The service is unavailable hatası neden ortaya çıkar?

  The service is unavailable hatasının ortaya çıkmasına sebebiyet verebilecek çok farklı durumlar olabilir. Problemin büyük olasılıkla sunucu tarafında olduğu kesin gibidir. Bir sitenin herhangi bir hizmete erişimi konusunda problemler varsa sebebi şunlar olabilir:

  • Sunucunun bakımda olması: Sitenizde bir eklenti veya tema güncelliyorsanız sunucu bir süreliğine siteyi erişilemez hale getirebilir. Bu durumda HTTP Error 503 ile karşılaşılır. Problem yaşamamak için güncellemeleri ziyaretçilerin daha az olduğu zamanlarda yapmalısınız.
  • Teknik problemlerin yaşanması: Hosting şirketinin karşılaştığı bir teknik sorun sebebiyle bu hatayı alabilirsiniz. Sunucu ile site arasında bir iletişim kaybı söz konusudur. Sürekli olarak benzer problemi yaşamak istemiyorsanız güvenilir bir hosting firmasıyla çalışmalısınız.
  • Sunucu yetersiz kalması: Trafikte yaşanan ani artış sebebiyle sunucu kendini otomatik olarak kapatmış olabilir. Genelde sunucu sitenin aldığı trafiği karşılayamayacak duruma geldiğinde HTTP Error 503 hatasıyla karşılaşılır. Sitenizin aldığı trafiğe uygun bir sunucu seçmelisiniz.
  • Siteye saldırı yapılması: Birileri DDoS saldırısı yöntemini kullanarak sitenize saldırı düzenlediğinde sunucunun işleyişinde farklılıklar yaşanabilir. Sunucu kendini kapatarak söz konusu hatayı gösterir. Bu nedenle DDoS gibi saldırılara karşı hazırlık olmanız önemlidir.
  • Hatalı DNS ayarlamaları: Sunucuda DNS yapılandırması hatalı yapılmışsa erişim sorunları ortaya çıkar. DNS site adresini ilgili IP adresine dönüştürmekle görevlidir. IP adresine dönüştürmede bir gecikme yaşandığında the service is unavailable hatası ortaya çıkabilir.

  The service is unavailable hatası nasıl çözülür?

  The service is unavailable hatası ile karşılaştıysanız bu hatayı çözebilmek için iki farklı yaklaşıma sahip olabilirsiniz. Bir siteye erişmek isteyen kullanıcı olmanız durumunda atacağınız adımlar ile bir site sahibi olduğunuzda atmanız gereken adımlar birbirinden farklıdırlar.

  1. Kullanıcılara yönelik adımlar

  • Sayfayı yenileme: Bu hatanın en ideal çözümlerinden birisi sayfayı yenilemektir. Sadece F5 yapman yeterli olmayabilir. CTRL + F5 yaparak önbellek dahil yenileme yapmalısınız. Çözüm olmazsa tarayıcınızı kapatıp açmayı düşünebilir veya farklı bir tarayıcı deneyebilirsiniz.
  • Cihazı yeniden başlatma: HTTP 503 hatasını aldığınız zaman çözüm olarak cihazı yeniden başlatmayı düşünebilirsiniz. Problem bağlantınızdan kaynaklı olabilir. Bu nedenle bilgisayarınızı, mobil cihazlarınızı ve modeminizi yeniden başlatmanız gerekir.

  2. Geliştiricilere yönelik adımlar

  • Sunucuyu yeniden başlatma: Hatayla ilgili geniş kapsamlı araştırma yapmaya başlamadan önce sunucuyu yeniden başlatın. Sunucunun yeniden başlatılması sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Sunucuda daha farklı sorunlar varsa bunları öğrenme fırsatı elde edebilirsiniz.
  • Güvenlik duvarını inceleme: Güvenlik duvarı sitenize gelen trafiğin kötü huylu olması durumunda onu engeller. Güvenlik duvarlarının oluşturacağı hatalı kurallar sebebiyle sitenize erişim problemi yaşanabilir. Bu nedenle güvenlik duvarı ayarlarını incelemelisiniz.
  • Bağlantı problemlerin inceleme: HTTP 503 hatasının ortaya çıkma sebebi sunucudaki bağlantı problemleri ise sorunun kaynağını tespit etmeye çalışmalısınız. Aynı sunucuda yer alan birbirlerinden bağımsız olan sitelerden birinde yaşanacak problem tüm sunucuyu etkileyebilir.
  • Kaynakları kontrol etme: Gelen trafik hızlı bir biçimde artış göstermesi durumunda yetersiz kaynak sorunu ortaya çıkabilir. Sunucunun harcadığı kaynakları kontrol etmeli ve trafik miktarında düzensiz olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

  Sunucuyla bağlantılı olan log kayıtlarını inceleyerek sorunun nereden kaynaklandığını öğrenebilme şansınız vardır. Kayıtları yakından incelerseniz daha kolay bir şekilde sonuç üretebilirsiniz. The service is unavailable hatasının geçici bir hatadır. Çok büyük bir problem çıkarmayacağını bilmelisiniz.

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Google Chrome, Yapay Zeka Destekli Yazma Asistanını Test Ediyor!

  Google, Chrome'da 'Yazmama Yardım Et' adı verilen yenilikçi bir yapay zeka destekli özelliği deniyor. Bu özellik, metin oluşturmaya yardımcı olmayı amaçlıyor.

  Galaxy S23 Serisine Galaxy AI Özellikleri Geliyor: Yakında Kullanımda!

  Samsung, Mart sonunda Galaxy S23 serisi için AI özelliklerini sunuyor. Yenilikçi güncelleme, kullanıcı deneyimini zenginleştirecek.

  Discord Nitro Türkiye Fiyatına Zam Geldi: İşte Yeni Fiyatlar!

  2024 yılında, Discord Nitro'nun sunduğu ekstra özelliklere ulaşım sağlayan üyelik bedelleri yüzde 40'lık bir artış gösterdi. İşte yeni fiyatlar!

  Apple Vision Pro 2’nin Çıkış Tarihi Gecikecek: İşte Nedeni!

  Apple Vision Pro 2'nin çıkışı için en az 18 ay beklenmesi gerektiği belirtiliyor. Aynı zamanda yeni modelde ele alınması gereken birçok sorun bulunuyor.

  The Service is Unavailable Hatası Çözümü

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et