R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Şahıs Şirketi Nasıl Kapatılır?

  Şahıs şirketinizi kapatmaya karar verdiyseniz, kapanış işlemlerinde sizleri limited şirketlerinde olduğu gibi çok uzun süreçler beklemiyor. Kendiniz vergi dairesine müracat edebileceğiniz gibi mali müşavirinizden de yardım alabilirsiniz.

  Utku Biçer | Wallace Utku Biçer | Wallace 18.04.2022 16:14 234 2 dk okuma süresi
  Şahıs Şirketi Nasıl Kapatılır?
  Son Düzenleme:

  Şahıs şirketini kapatırken, tüzel şirket kapanışındaki gibi uzun bir süreç yoktur. Mali müşavirinizin hazırlayacağı bir dilekçe ile beraber şahıs şirketini kapatmanız mümkün. İsteyen şahıslar vergi dairesine kendi giderek de kapatabilir fakat teknik detaylardan dolayı sorun yaşamanız mümkün. Bu yüzden mali müşavirden profesyonel bir destek almak, daha uygun olabilir. Ayrıca son 30 gün içerisinde herhangi bir gider işlenmediyse veya fatura kesmediyseniz, mali müşaviriniz şahıs şirketinizi 30 gün geriye yönelik olarak da kapatabilir. 

  Şahıs Şirketini Kapatırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Vergiler

  Şirketi kapatıyor olmanızla bir daha vergi ödemeyeceğim düşüncesine kapılmayın. Kapanış tarihinizden sonrası için her ne kadar vergilendirilmiyor olsanız da, şirketinizin aktif olduğu dönemdeki vergi dönemleri için beyannameler hazırlanacak ve ödemeleriniz mutlaka olacaktır.

  1. KDV: Şirketiniz aktif olduğu dönemde son çalışılan ay için KDV beyannameniz olacaktır. Şirketiniz kapanmış olsa dahi, 1 aylık KDV ve bununla beraber Damga Vergisi ödemeniz gerekecektir. 
  2. Geçici Vergi: Şirketinizin faal olduğu son 3 ay için Geçici Vergi beyannamesi düzenlenmektedir. Bu Geçici Vergiyi ödemeniz gerekecektir. 
  3. Gelir Vergisi: Faal olduğunuz yıl için Mart ayı içerisinde Gelir Vergisi beyannamesi düzenlenmektedir. Şirketiniz kapanmış olsa dahi 1 defaya mahsus Gelir Vergisi ve bununla beraber Damga Vergisi ödemeniz gerekecek. 
  • Sigorta Primleri

  Şirketinizin kapatıldığı ay içerisinde Bağ-Kur ödemesi ve varsa çalışanınız için SGK Primlerini ödemeniz gerekir. 

  • E-Fatura

  Şirketiniz aktif faaliyet gösterirken e-faturaya geçtiyseniz, kapanış esnasında e-faturanızı da iptal etmelisiniz. Kapanış yapmak isteyen kişiler için ilgili dilekçe mail olarak tarafına ulaştırılır. Bu dilekçe çıktı alınır ve uygun şekilde doldurularak, aynı mailde yer alan adrese kargolanır. 

  • Demirbaşlar

  Şirketinize almış olduğunuz ve fatura kestirip gider olarak işlediğiniz bilgisayar, araç ve benzeri demirbaşlar için şirket kapanışı esnasında kendi adınıza faturalandırmanız gerekir. Demirbaşlar hakkında detaylı bilgi için mali müşavirinize danışabilirsiniz. 

   

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Havale Nedir? Nasıl Yapılır?

  Havele ile EFT arasında ne gibi farklar vardır, havale yaparken hangi bilgiler gereklidir, havale saatleri nelerdir gibi soruların cevabını yazımızdan bulabilirsiniz.

  Samsung Galaxy Unpacked 2022 Etkinliği Nasıl İzlenir?

  Samsung'un Ağustos'ta düzenleneceği açıklanan "Samsung Galaxy Unpacked" etkinliğine dair detaylar belli oldu. Galaxy Z Flip 4 ve Galaxy Z Fold 4 gibi modellerin tanıtılacağı etkinlik nasıl izlenir?

  Amazon Otonom Süpürge Üreticisi iRobot Şirketini Satın Alıyor!

  Amazon, şaşırtan bir kararla otonom temizlik şirketi iRobot'u tam 1.7 Milyar Dolar'a satın alacak. Satın alıma dair detaylar ve ilk tepkilerde ortaya çıktı. İşte o detaylar ve tepkilerin nedenleri!

  iPhone DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

  iPhone'ndaki DNS ayarları değiştirilebilmektedir. Bu şekilde, Safari'yi ve internet kullanan diğer iPhone uygulamaları önemli ölçüde hızlanmaktadır.

  Şahıs Şirketi Nasıl Kapatılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et