R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Şahıs Şirketi Nasıl Kapatılır?

  Şahıs şirketinizi kapatmaya karar verdiyseniz, kapanış işlemlerinde sizleri limited şirketlerinde olduğu gibi çok uzun süreçler beklemiyor. Kendiniz vergi dairesine müracat edebileceğiniz gibi mali müşavirinizden de yardım alabilirsiniz.

  Utku Biçer | Wallace
  Utku Biçer | Wallace R10 Editörü
  18.04.2022 16:14 963 2 dk okuma süresi
  Şahıs Şirketi Nasıl Kapatılır?
  Son Düzenleme:

  Şahıs şirketini kapatırken, tüzel şirket kapanışındaki gibi uzun bir süreç yoktur. Mali müşavirinizin hazırlayacağı bir dilekçe ile beraber şahıs şirketini kapatmanız mümkün. İsteyen şahıslar vergi dairesine kendi giderek de kapatabilir fakat teknik detaylardan dolayı sorun yaşamanız mümkün. Bu yüzden mali müşavirden profesyonel bir destek almak, daha uygun olabilir. Ayrıca son 30 gün içerisinde herhangi bir gider işlenmediyse veya fatura kesmediyseniz, mali müşaviriniz şahıs şirketinizi 30 gün geriye yönelik olarak da kapatabilir. 

  Şahıs Şirketini Kapatırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Vergiler

  Şirketi kapatıyor olmanızla bir daha vergi ödemeyeceğim düşüncesine kapılmayın. Kapanış tarihinizden sonrası için her ne kadar vergilendirilmiyor olsanız da, şirketinizin aktif olduğu dönemdeki vergi dönemleri için beyannameler hazırlanacak ve ödemeleriniz mutlaka olacaktır.

  1. KDV: Şirketiniz aktif olduğu dönemde son çalışılan ay için KDV beyannameniz olacaktır. Şirketiniz kapanmış olsa dahi, 1 aylık KDV ve bununla beraber Damga Vergisi ödemeniz gerekecektir. 
  2. Geçici Vergi: Şirketinizin faal olduğu son 3 ay için Geçici Vergi beyannamesi düzenlenmektedir. Bu Geçici Vergiyi ödemeniz gerekecektir. 
  3. Gelir Vergisi: Faal olduğunuz yıl için Mart ayı içerisinde Gelir Vergisi beyannamesi düzenlenmektedir. Şirketiniz kapanmış olsa dahi 1 defaya mahsus Gelir Vergisi ve bununla beraber Damga Vergisi ödemeniz gerekecek. 
  • Sigorta Primleri

  Şirketinizin kapatıldığı ay içerisinde Bağ-Kur ödemesi ve varsa çalışanınız için SGK Primlerini ödemeniz gerekir. 

  • E-Fatura

  Şirketiniz aktif faaliyet gösterirken e-faturaya geçtiyseniz, kapanış esnasında e-faturanızı da iptal etmelisiniz. Kapanış yapmak isteyen kişiler için ilgili dilekçe mail olarak tarafına ulaştırılır. Bu dilekçe çıktı alınır ve uygun şekilde doldurularak, aynı mailde yer alan adrese kargolanır. 

  • Demirbaşlar

  Şirketinize almış olduğunuz ve fatura kestirip gider olarak işlediğiniz bilgisayar, araç ve benzeri demirbaşlar için şirket kapanışı esnasında kendi adınıza faturalandırmanız gerekir. Demirbaşlar hakkında detaylı bilgi için mali müşavirinize danışabilirsiniz. 

   

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Nintendo Switch 2 Geliyor: Yeni Nesil Konsol Piyasayı Nasıl Değiştirecek?

  2025'te çıkacak Nintendo Switch 2, üstün performansı ve rekabetçi fiyatıyla oyun dünyasını yeniden şekillendiriyor.

  Dacia Nasıl Ucuz Araç Üretebiliyor?

  Dünyaca ünlü araç üreticisi Dacia, otomobil endüstrisinde uygun fiyatlı araçları ile öne çıkıyor. Dacia, kaliteli ve bütçe dostu araçlar sunarak pek çok alıcının dikkatini çekmeyi başarıyor.

  "Bu siteye ulaşılamıyor" Nasıl Çözülür?

  'Bu siteye ulaşılamıyor' uyarısıyla karşılaşmak oldukça can sıkıcı olabiliyor. Bu makalemizde bu problemin nedenlerini ve çözümlerini anlatıyoruz.

  BHA 2773

  Öğrenciler İçin Vergisiz Telefon ve Bilgisayar Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Öğrencilere vergisiz cep telefonu ve bilgisayar başvuru yöntemleri en çok konuşulan konuları arasına girdi. Peki vergisiz telefon ve bilgisayar nasıl alınır?

  Şahıs Şirketi Nasıl Kapatılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et