R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Şahıs Şirketi Nasıl Kapatılır?

  Şahıs şirketinizi kapatmaya karar verdiyseniz, kapanış işlemlerinde sizleri limited şirketlerinde olduğu gibi çok uzun süreçler beklemiyor. Kendiniz vergi dairesine müracat edebileceğiniz gibi mali müşavirinizden de yardım alabilirsiniz.

  Utku Biçer | Wallace Utku Biçer | Wallace 18.04.2022 16:14 362 2 dk okuma süresi
  Şahıs Şirketi Nasıl Kapatılır?
  Son Düzenleme:

  Şahıs şirketini kapatırken, tüzel şirket kapanışındaki gibi uzun bir süreç yoktur. Mali müşavirinizin hazırlayacağı bir dilekçe ile beraber şahıs şirketini kapatmanız mümkün. İsteyen şahıslar vergi dairesine kendi giderek de kapatabilir fakat teknik detaylardan dolayı sorun yaşamanız mümkün. Bu yüzden mali müşavirden profesyonel bir destek almak, daha uygun olabilir. Ayrıca son 30 gün içerisinde herhangi bir gider işlenmediyse veya fatura kesmediyseniz, mali müşaviriniz şahıs şirketinizi 30 gün geriye yönelik olarak da kapatabilir. 

  Şahıs Şirketini Kapatırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Vergiler

  Şirketi kapatıyor olmanızla bir daha vergi ödemeyeceğim düşüncesine kapılmayın. Kapanış tarihinizden sonrası için her ne kadar vergilendirilmiyor olsanız da, şirketinizin aktif olduğu dönemdeki vergi dönemleri için beyannameler hazırlanacak ve ödemeleriniz mutlaka olacaktır.

  1. KDV: Şirketiniz aktif olduğu dönemde son çalışılan ay için KDV beyannameniz olacaktır. Şirketiniz kapanmış olsa dahi, 1 aylık KDV ve bununla beraber Damga Vergisi ödemeniz gerekecektir. 
  2. Geçici Vergi: Şirketinizin faal olduğu son 3 ay için Geçici Vergi beyannamesi düzenlenmektedir. Bu Geçici Vergiyi ödemeniz gerekecektir. 
  3. Gelir Vergisi: Faal olduğunuz yıl için Mart ayı içerisinde Gelir Vergisi beyannamesi düzenlenmektedir. Şirketiniz kapanmış olsa dahi 1 defaya mahsus Gelir Vergisi ve bununla beraber Damga Vergisi ödemeniz gerekecek. 
  • Sigorta Primleri

  Şirketinizin kapatıldığı ay içerisinde Bağ-Kur ödemesi ve varsa çalışanınız için SGK Primlerini ödemeniz gerekir. 

  • E-Fatura

  Şirketiniz aktif faaliyet gösterirken e-faturaya geçtiyseniz, kapanış esnasında e-faturanızı da iptal etmelisiniz. Kapanış yapmak isteyen kişiler için ilgili dilekçe mail olarak tarafına ulaştırılır. Bu dilekçe çıktı alınır ve uygun şekilde doldurularak, aynı mailde yer alan adrese kargolanır. 

  • Demirbaşlar

  Şirketinize almış olduğunuz ve fatura kestirip gider olarak işlediğiniz bilgisayar, araç ve benzeri demirbaşlar için şirket kapanışı esnasında kendi adınıza faturalandırmanız gerekir. Demirbaşlar hakkında detaylı bilgi için mali müşavirinize danışabilirsiniz. 

   

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  VALORANT Satın Alma Geçmişi Nasıl Kullanılır?

  VALORANT satın alma geçmişi, oyuncuların yaptığı satın alım işlemlerini gösteren bir sistemdir. Bu veriler sayesinde satın alınan ürün ve hizmetlere hızlıca ulaşılır.

  VALORANT İsim Değiştirme Nasıl Yapılır?

  VALORANT oyununda isim veya nick değiştirmek, oldukça kolaydır. Bunun için ilk olarak nick belirlenmeli ve isim değişikliği bağlantısından gerekli alanlar doldurulmalıdır.

  Instagram Fotoğrafları Nasıl İndirilir?

  Instagram'dan fotoğraf indirmek için birçok farklı yöntem vardır. Bunun için uygulamalar kullanılabileceği gibi web tabanlı platformlar da tercih edilebilir.

  QR Kod Nasıl Oluşturulur?

  QR kod, oluşturulması son derece kolay olan bir tür barkoddur. Farklı yöntemlerle oluşturulan QR kod ile istenilen bilgiler, kullanıcılara kolaylıkla iletilir.

  Şahıs Şirketi Nasıl Kapatılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et