R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Linux ve Windows Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?

  İnternet sitesi hazırlamak için hangi hostingi kullanacağınızı bilmiyorsanız ya da hangisinin daha iyi olacağına karar veremediyseniz işte bu yazı tam size göre! Bu ipucumuzda Windows ve Linux hosting arasındaki farkları açıkladık.

  AKANSU BAŞPINAR
  AKANSU BAŞPINAR R10 Editörü
  03.11.2022 21:39 2914 5 dk okuma süresi
  Linux ve Windows Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?
  Son Düzenleme:

  Linux ve Windows hosting arasındaki farklar yazılım alanında çalışanların ve web sitesi hazırlayanların merak ettiği bir konudur. Gerek güvenlik konusunda gerekse sitenin akışı esnasında oluşacak olan aksaklıklara fırsat vermeden iyi bir sistemin hazırlanması gerekir. Böylece dijital bir dünyada varlık talep edilebilir. 

  Web hosting paketi satın alma sürecini başlattığınızda sadece web siteniz için hosting paketi türünü değil, (bazı durumlarda) altyapıyı da seçmelisiniz. Yani bir Linux veya Windows sunucusunu seçmeniz gerekecektir. Hosting için Linux mu Windows mu? WordPress için Linux mu Windows mu? 

  Bu ipucumuzda bunun gibi birçok sorulara cevap bularak bu süreci devam ettirirsiniz. Böylece sitenizi kurabileceğiniz, eklentiler ekleyebileceğiniz ve yönetim kabiliyetinizle en üst seviyede verim alabileceğiniz bir ortama erişmiş olursunuz.

  Linux ve Windows hosting arasındaki farklar nelerdir?

  Windows hosting, sunucunuza erişmek ve yönetmek oldukça kolaydır. Ancak, doğrudan Linux işletim sistemi ile etkileşim kurmak, komut satırını nasıl kullanacağınızı öğrenmenizi gerektirecektir. Bunu sizin için yapacak bir Linux yöneticiniz yoksa işler zorlaşır. Çünkü birden fazla yazılım parçasını komut satırı aracılığıyla entegre etmeyi öğrenmek, yeni başlayanlar için zordur. Bununla mücadele etmek ve işletim sistemi ile etkileşim kurmak için cPanel gibi birçok GUI (Grafik Kullanıcı Arayüzü) arasından seçim yapılır. Linux ile Windows hosting arasındaki farklar tabloda gösterilmiştir: 

  Windows

  Linux

  Sunucu yönetimi kolaydır

  Sunucu yönetimi zordur

  Güvenliği tam sağlamak zordur

  Güvenliği sağlamak kolaydır

  Sürekli güncelleme alır

  Güncellemeler sık olmaz

  Plesk ile yönetilmektedir

  Cpanel ve DirectAdmin ile yönetilir

  Lisans gibi maliyetleri vardır

  Maliyet yoktur

  Aracı programlar ile uyumludur

  Her program çalışmaz

  ASP temellidir

  PHP temellidir

  Arayüzü tanıdık gelecektir

  Arayüzü karmaşık olabilir

  Maliyet

  Açık kaynaklı bir platform olan Linux ücretsizdir. Bu nedenle, web hosting sağlayıcıları tarafından sunulan Linux hosting, Windows'tan daha ekonomiktir. Bununla birlikte hem Linux hem de Windows sunucularının eşit olarak eşleştiği alanlar vardır. 

  Bir Linux hosting paketi büyük bir kullanıma hazır, ücretsiz, açık kaynak uygulama stoğuna erişmek isteyen kişilere uygundur. Windows hosting paketi ise daha karmaşık web siteleri oluşturmak isteyenler için uygundur. Genellikle bir Windows sunucusuna daha uygun olan Perl, ASP, PHP vb. dillere ihtiyaç duyar.

  Artık Linux ve Windows hosting arasındaki farkı detaylandırdığımıza göre her ikisinin de avantajları ve dezavantajları olduğu açıktır. Seçiminiz gerçekten sahip olduğunuz gereksinimlerin türüne bağlıdır. Bununla birlikte, son yıllarda bulutun yükselişiyle birlikte işler değişti. Web geliştiricileri, altyapıya ve oluşturmak istedikleri uygulamalara daha fazla odaklanmaktan uzaklaşıyor. İşletim sisteminin türü gelecekte önemini yitirebilir. Örneğin Microsoft, Windows sunucularını zorlamak yerine bulut teklifi Microsoft Azure'a giderek daha fazla odaklanıyor.

  Web hosting ve kullanım amaçları

  Temel bilgilere zaten aşinaysanız ve Linux'u nasıl yöneteceğinizi öğrenmek istiyorsanız işler çok kolay. Bunun için Cloud Academy'nin orta düzey Linux Sunucusu Profesyonel Öğrenme Yolu'na göz atabilirsiniz. Windows, kar amacı gütmeyen bir şirket olan Microsoft tarafından satılırken, Linux açık kaynaklıdır. Bu, Windows sunucuları çalıştıran hosting şirketlerinin bir lisans için ödeme yapması gerektiği anlamına gelir. Hosting şirketi, daha sonra bu maliyeti size yansıtır. Böylece Windows hosting işlemi, Linux'tan biraz daha pahalı hale gelir. Linux ise tamamen açık kaynaklıdır ve ücretsizdir. 

  2020 itibariyle, internetteki tüm web sitelerinin %71'inden fazlası bir Unix sistemi üzerinde çalışmaktadır. Unix'in açık kaynaklı bir sürümü olan Linux, Unix kullanan tüm web sitelerinin %42,8'i tarafından kullanılmaktadır. Tüm web sitelerinin %33'ü büyük Linux dağıtımlarından birinde çalışır. BSD, Darwin, Solaris ve Minix gibi diğer Unix sistemleri tüm web sitelerinin yalnızca %0,1'ine hizmet eder.

  Linux ve Windows yazılım temelleri 

  Linux'u kişisel bir işletim sistemi olarak kullanmanın aksine, Linux hostingi kullanmak için programcı olmaya gerek yoktur. Kişisel bir web sitesi oluşturmak, WordPress'te bir web sitesi oluşturmak ve yayınlamak kadar basittir. Doğal olarak, birçok kişi bunu yaptı ve Linux'ta barındırılan çok sayıda web sitesiyle sonuçlandı. Doğrudan WordPress'te bir web sitesi hostingi bile Linux CPanel'in çok sezgisel bir yazılım parçasıdır. Teknoloji, şimdiye kadar Linux ve Windows hosting arasındaki en önemli farktır. Bunun nedenleri şunlardır: 

  • Windows, verileri çalıştırmak ve yönetmek için belirli Microsoft yazılımlarını kullanır.
  • Linux, özel yazılım kullanır ve çoğu programlama dilini destekler.
  • Windows, MSSQL aracılığı ile hizmet sunar.
  • Linux, MySQL temelini kullanır.

  Bunlar çok yaygın teknolojiler değildir. Çoğu yeni başlayan programcının bunlara hakim olmak için belirli bir zaman harcaması gerekir. Windows Server Datacenter ve MSSQL, çoğunlukla büyük şirketlerde özel sunucular geliştirmek için kullanılır. Bunlardan birinde iş arıyorsanız Windows hosting iyi bir fikir olacaktır.

  Gelecekteki işiniz veya web sitesindeki uygulamaları çalıştırmak için MSSQL veya ASP.NET'e ihtiyacınız varsa yine Windows'u seçmelisiniz. Diğer birçok durumda, Linux ihtiyaçlarınıza gayet iyi hizmet eder. MySQL, en popüler veri yönetim sistemidir ve birçok destekleyici yazılıma da sahiptir. 

  PHP, Perl ve Python'u destekler. Bu da onu birçok geçmişe sahip geliştiriciler için erişilebilir kılar. Kendi başınıza bir Linux hosting yapılandırmayı planlıyorsanız, Apache veya NGINX'e aşina olmanız gerekir. Normal bir kullanıcıysanız ve hostingi kendi başınıza yapılandırmanız gerekmiyorsa Linux kullanımı, en kolay sistemlerdendir. Herhangi bir sorun yaşarsanız, cPanel'in her yönünü kapsayan binlerce kılavuz da vardır.  Linux ve Windows hosting arasındaki son önemli fark, onu özelleştirme potansiyelidir. Linux, burada da liderdir.

  Yeni başlayanlara

  Sıfırdan sunucu kurup onlar üzerinden işlem yapmak isteyenler için adım adım şu yollar gösterilebilir.

  • Eğer bir sunucunuz varsa, oraya herhangi bir Linux dağıtımını yükleyebilirsiniz. Windows ile yalnızca Windows Server Datacenter'ın lisanslı bir sürümünü edinebilirsiniz. 
  • Linux hosting ile kurulumlara yeni başlayacak birisi için sunucularını daha etkili hale getirmek için harika bir fırsat. Linux hostingde daha kolay ve öznel davranacakları bir katman vardır. 
  • WordPress, Drupal ve Joomla gibi popüler web sitesi oluşturucu platformlarının tümü Linux için oluşturulmuştur. 
  • Windows sunucularında da çalışabilirler. Ancak bunu başarmak için biraz uğraşmak gerekir. Bir web sitesini veya sunucuyu özelleştirmek için birçok açık kaynaklı uygulama, ASP.NET'i de desteklemeyebilir. Bu da Linux'u daha iyi bir seçenek haline getirir. 
  • Bir geliştiriciyseniz, biraz daha karmaşık hale gelir. Kurumsal bir geçmişe sahip geliştiriciler için Windows kullanmak daha mantıklı olacaktır. Çünkü birçok şirket, dahili sunucular için bunu kullanır. Bir şirkette çalışmak isteyenler için MSSQL üzerinde bir sunucu çalıştırmak, harika bir uygulama olacaktır. Aynı durum, ASP.NET'e zaten aşina olan veya gelecek için daha fazla bilgi edinmek isteyenler için de geçerlidir. 

  Linux veWindows hosting arasındaki farklar hakkında sizin düşünceleriniz neler? Siz olsanız hangi işletim sistemini kullanırdınız? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.Net Forum’a yazabilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  2024 iPhone SE 4 Geliyor: İşte Muhtemel Fiyatı ve Özellikleri!

  Apple'ın 2024 iPhone SE 4 modeli geliyor! Yeni bütçe dostu iPhone, gelişmiş özellikler ve uygun fiyatıyla dikkat çekiyor.

  Yeni Skoda Superb Türkiye'de Satışa Çıkıyor: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Yeni Skoda Superb, Türkiye'de lansmana özel fiyatlarla satışa sunuldu. Gelişmiş teknolojiler, yüksek konfor ve çeşitli motor seçenekleriyle dikkat çekiyor.

  Yapay Zeka Destekli Lenovo Yoga Slim 7x 14 ve ThinkPad T14s Tanıtıldı: İşte Özellikleri!

  Lenovo, yapay zekalı Yoga Slim 7x 14 ve ThinkPad T14s dizüstü bilgisayarlarını tanıttı. Bu modeller, Snapdragon X Elite işlemcisiyle yüksek performans sunuyor.

  Valve'ın Yeni Oyunu Deadlock Geliyor: İşte Detaylar!

  Valve'ın yeni nişancı oyunu Deadlock, sızdırılan detaylarla büyük heyecan yarattı. Oyun, Overwatch ve Valorant gibi yapımların bir karışımı olarak tanımlanıyor.

  Linux ve Windows Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et