R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Kontrast Renkler Nasıl Kullanılır?

  Renkler hem insan psikolojisini etkilerler hem de kişiliği yansıtırlar. Renklerin uyum içinde olması insanlar için hayatın her anlamında önem arz eder.

  Ceren Varlı
  Ceren Varlı R10 Editörü
  21.04.2022 00:29 2492 4 dk okuma süresi
  Kontrast Renkler Nasıl Kullanılır?
  Son Düzenleme:

  Bir rengi gördüğümüzde her birimiz farklı duygular hissedebiliriz. Birbirine zıt olan renklerden bahsederken ise kontrast renkler ifadesini kullanırız. Bu zıtlık kulağa olumsuz gibi gelsede harika kombinasyonlar yaratmamızı sağlayabilir. Zıt renkleri kullanarak yaratıcı dekorasyonlar, göz alıcı kombinasyonlar oluşturabiliriz. Zıt renkleri yönetebilen insanlardan olmak için daha detaylı bir şekilde göz atmaya ne dersin?

  Özellikle kıyafetlerimizi seçerken renklere çok dikkat ederiz. Bizi doğru yansıtan, üzerimizde bize özgüven ve rahatlık veren renkleri tercih etmeye çalışırız. Renkleri yakından tanıdıkça, zıtlıklarına hakim oldukça çok daha tatmin edici kombinler yaratabiliriz. 

  Renkler hakkında şaşırtıcı bilgiler edinmeye renk çemberini öğrenmekle başlayalım. Renk çemberi görsel spektrumda meydana gelen birbirinden farklı binlerce rengi açıklayan bir kavram.Bilimsel bir ideoloji olan renk teorisi, renk çemberlerinin de yardımıyla doğru rengi seçerken ve renkleri birbirleriyle kombinasyonlarken bize kılavuzluk eder. Tasarımcılar ve görsel sanatçılar için hayatın her aşamasına eşlik eden renk çemberleri, aslında hepimiz için değerli bir kaynak haline gelebilir. Kıyafet seçerken, makyaj yaparken, odanızı dekore ederken ve daha bir sürü süreçte bize yardımcı olabilirler. 

  Renkler kendi içlerinde ana renkler, ikincil renkler ve karışım renkler olarak 3 ana başlığa ayrılırlar. 

  Ana renkler iki rengin karıştırılmasıyla oluşturulamayan ve kendi aralarındaki karışımlarıyla diğer renkleri oluşturabilen renklerdir. Bunlar kırmızı, sarı ve mavidir.

  İkincil renkler ana renklerin birbirleriyle karışması sonucu oluşan renklerdir. 2 ana renk olan sarı ve kırmızı karışımından turuncu elde ederiz. Bir diğer 2 ana renk karışımından mor oluşturulabilir, tek yapmanız gereken kırmızı ve maviyi karıştırmak. Mavi ve sarıyı karıştırdığınızda ise güzel bir yeşil rengi sizi karşılıyor olacaktır. 


   

  Karışım renkler ise temel renkler ile ikincil renklerin karıştırılması ile oluşturulabilirler. Mercan, mint, turkuaz gibi renkler karışım renklere örnek olarak verilebilirler. 

  Renkler ayrıca sıcak ve soğuk olarak da iki ayrı kategoriye ayrılırlar. Nesneleri olduklarından daha küçük gösteren kırmızı, turuncu, sarı, kahverengi gibi renkler sıcak renkler grubundalardır ve giyinirken oldukça tercih edilirler. Mavi, mor, yeşil renkleri ise soğuk renkler grubuna örnek verebileceğimiz renklerdendir. 

  Renklerle ilgili temel bilgileri öğrendiğimize göre artık kontrast renklere geçebiliriz. 

  Kontrast renkler nelerdir?

  Dünya üzerinde birbirinden farklı binlerce renk çemberi olsa da tüm dünya tarafından ortak kabul edilen klasik bir renk çemberi vardır. Renk çemberinde iki renk karşılıklı konumlandığında bu iki renk için birbirlerine zıt renklerdir diyoruz. Yani bu iki renk kontrast renklerdir diyebiliriz. Renk çemberleri kontrast renkleri bulmada işimizi oldukça kolaylaştırırlar. Örneğin kırmızı renginin zıttı olan rengi bulmak için karşısına denk gelen renge bakarak yeşili hemen bulabiliriz. Yeşil ve kırmızı birbirlerinin zıttı renklerdir ve birlikte kullanıldıklarında oldukça göze çarparlar. Bu iki rengi aynı anda giyen birinin çok hoş bir hava yarattığını hemen hissedebiliriz. Renk uyumlarını nasıl kullanacağını bilen birinin iddialı ve kusursuz kombinasyonlar ortaya çıkarması oldukça muhtemel. Cesur tonlar ve kombinasyonlar yaratmak istiyorsanız yapmanız gereken şey renk çemberini karşınıza almak ve birbirlerine zıt olan renkleri el ele tutuşturmak. 


   

  Kontrast Renkler ve Giyim

  Kontrast renklerin dilinden anlamaya başladığınıza göre artık çılgın kıyafet kombinasyonları yapmaya hazırsınız. Yeşil bir pantolonunuz varsa kırmızı veya pembe bir kazak almak için artık sizi kimse durduramaz. Tek renk mor bir elbisenin altına turuncu topuklu ayakkabılar giymek için bu yazdan daha iyi bir zaman düşünemiyorum. Baskın bir mavi renk tonunu gömleğiniz benimsediyse ona su yeşili bir fular eşlik edebilir. 

  Kontrast Renkler ve İç Mekan Tasarımı

  Eğer evinizin veya işyerinizin renklerini çarpıcı hale getirmek istiyorsanız işe bir renk çemberi edinerek başlayabilirsiniz. Sarı renkte boyanmış duvarlarınız varsa bej ve mor minderli bir koltuk takımı oturma odanızın havasını değiştirecektir. Şimdiden evinize gelen arkadaşlarınızın övgülerini duyar gibiyiz. Açık mavi duvarlarınız varsa turuncu tonlarda perdelerde her gün uyandığınız odanızın ruhunu baştan yaratmak için harekete geçebilirsiniz. Unutmayın ki renkler insan ruhunda ve psikolojisinde elle tutulur bir yere sahiptirler. Onları doğru kullanırsanız siz de çok daha dingin ve huzurlu olabilirsiniz.    

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Vodafone'dan Herkese 25 GB İnternet Hediyesi: Nasıl Alınır?

  Vodafone, 2024 Voleybol Milletler Ligi'ne özel, Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden 25 GB internet hediye ediyor. Peki, hediye internet nasıl alınır?

  ChatGPT 4o Nasıl Kullanılır? İşte Detaylı Rehber!

  OpenAI'nin GPT 4o modeli, kullanımı kolay yapay zeka teknolojisiyle ses, metin ve görüntü analizi yaparak etkileşimi artırıyor. İşte GPT 4o kullanım adımları!

  Nintendo Switch 2 Geliyor: Yeni Nesil Konsol Piyasayı Nasıl Değiştirecek?

  2025'te çıkacak Nintendo Switch 2, üstün performansı ve rekabetçi fiyatıyla oyun dünyasını yeniden şekillendiriyor.

  iPhone 16 Pro'nun Yeni Renk Seçenekleri Belli Oldu: İşte O Renkler!

  iPhone 16 Pro'nun yeni renkleri Titanium Gray ve Desert Titanium, şıklığı ve inovasyonu bir arada sunuyor.

  Kontrast Renkler Nasıl Kullanılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et