R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

  Kendimi nasıl geliştirebilirim diye düşünüyorsanız aradığınız cevabın kendi içinizde saklı olduğunu bilmeniz gerekir. Sadece o potansiyeli dışarı çıkarabilecek adımları atmalısınız. Kendinizi nasıl geliştirirsiniz? Hemen öğrenin.

  Timur Demir
  Timur Demir R10 Editörü
  13.05.2022 23:20 1950 7 dk okuma süresi
  Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?
  Son Düzenleme:

  Kendinizi geliştirmek istiyor olabilirsiniz. Önünüzdeki en büyük engel nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmektir. Kişisel gelişime öncelik vermek hayatınızda pek çok alanı olumlu yönde etkileyebilir. Özellikle kariyerinizi ilerletmek için daha fazla sorumluluk almaya başlarsınız.

  Kendinizi geliştirmek profesyonel hedeflere ulaşma konusunda işinizi kolaylaştırır. Kariyerinizde terfi almak istiyorsanız kendinizi geliştirmekten başka seçeneğiniz yoktur. Bunu yapabilmek için kendinizi en iyi şekilde hazırlamış olmanız şarttır. Ardından kişisel gelişim adımlarını atabilirsiniz.

  Kendini geliştirmek ne anlama gelir?

  Kendini geliştirmek bir kişinin daha iyi insan olabilmesi için gerekli motivasyonu keşfetmesi anlamına gelir. Bazı insanlar bunu gelişmekten ziyade büyümek olarak yorumlarlar. Bu düşünce daha yararlıdır. Çünkü büyüme pozitif bir yaklaşım olsa bile düz bir çizgide ilerlemez.

  Kendinizi geliştirmek kişisel bir yolculuktur. Gelişim için yapılması gerekenlerin ayrıntıları kişiden kişiye değişiklik gösterir. Değişim her insan için biraz rahatsız edicidir. Gelişim bildiklerinizi unutmanızı ve daha fazlasını yapmanızı gerektirir. Attığınız her adımda daha iyi biri olmak istersiniz.

  Davranışlarınızı değiştirebilmek uzun sürebilir ama her zaman yorucu olmasına gerek yoktur. Gün içerisinde ileriye doğru atabileceğiniz adımla elde edebileceğiniz gelişimin yüzdesi çok düşüktür. Kendinizi geliştirmek dikkat gerektirir ama en önemlisi korkularınızın üzerine gitmeniz şarttır.

  Kendinizi geliştirmeye çalışırken özünüzü değiştirmenize gerek yoktur. Dışa dönük biri olmanız durumunda tam tersini hedeflemek akıllıca olmayabilir. Hangi konuda rahatsızlık duyuyorsanız ona yönelik teknikler kullanmalı ve rahatsızlığınızı ortadan kaldırmalısınız.

  Kendini geliştirmek neden önemlidir?

  Kendinizi geliştirebilmek için çok farklı sebeplere sahip olabilirsiniz. Hayatınızın bir yönünü iyileştirdiğinizde hedeflerinize çok daha kolay ulaşabilir hale gelirsiniz. Artık hayatta size yardımcı olabilecek önemli bir çözüme kavuşursunuz. Böylece her alanda iyileşmeler görürsünüz.

  Kendinizi geliştirdiğinizde kişisel ilişkilerinizi geliştirirsiniz. Sahip olduğunuz yeteneklerde ilerlemeler elde edersiniz. Sevdiğiniz kişilerle daha iyi ilişkiler kurabilme fırsatı bulursunuz. Kendinizi geliştirmeye çalıştığınız zaman hayattan daha fazla kazanım elde edebilirsiniz.

  Kendinizi nasıl geliştireceğinizi öğrendiğinizde dünyaya sürekli uyum sağlamak zorunda kalmazsınız. Değişim kendiliğinden gerçekleşir ve bunun için yeterli kapasiteye sahip olduğunuzu kanıtlarsınız. Kendinizi geliştirebildiğiniz zaman gelecek konusunda kendinize daha fazla güvenirsiniz.

  Kendinizi nasıl geliştirirsiniz?

  Kendinizi geliştirebilmek için birbirinden farklı yöntemler deneyebilirsiniz. En işe yarar yöntemler ise sizinle ve hayatınızla uyumlu olanlar olacaktır. Doğru adımları atabildiğiniz sürece kendinizi geliştirmekte herhangi bir problem yaşamayacağınızı bilmelisiniz.

  1. Bir şeyler okumayı önemseyin

  Düzenli olarak bir şeyler okumalısınız. Okumak öğrenmenin en etkili yollarından biridir. Kendi alanınızda değerli olan içerikleri (kitap, blog yazısı, haber vb.) okuyarak vizyonunuzu geliştirmelisiniz. Uzmanlığınıza katkı sağlayacak her türlü imkandan yararlanmalısınız.

  Yabancı diliniz varsa sadece kendi dilinizde değil aynı zamanda yabancı dilde içerikler okumalısınız. Alternatif fikirlere açık olmalısınız. Onları kabul etmeseniz bile okuyup anlamaya çalışmalısınız. Kendi alanınızdaki en iyi kitapları okumak ve en iyi blog yazarlarını takip etmek başlangıç için idealdir.

  2. Yeni bir hobi edinin

  Kariyeriniz hayatınızda çok önemli bir yere sahip olabilir. Ancak bazen kendinize vakit ayırmanız gerekecektir. İş hayatınız ile normal yaşantınız arasında bir denge oluşturmaya çalışmalısınız. Spor dahil olmak üzere farklı etkinliklere başvurmalı ve iş dışında kendinizi geliştirmelisiniz.

  Vaktinizi nasıl harcadığınıza dikkat edin. Hobileri sadece sporla sınırlamak doğru değildir. Yeni bir beceri kazanmak için çaba gösterebilirsiniz. Her hafta birkaç saatinizi kendinize ayırsanız hayatınız için çok daha sağlıklı bir adım atmış olursunuz. Hobi edinmek kişisel gelişim için önemli bir adımdır.

  3. Öğrenme alışkanlığını sürdürün

  Yeni becerilerden bağımsız olarak öğrenebileceğiniz bir şeyler varsa bunları öğrenmeye çalışmalısınız. Bir kursa katılmak öğrenme deneyiminize ekstra katkı sağlayabilir. Kendi becerileriniz dışında bir şey öğrenmeye çalıştığınızda zihninizi daha pratik bir şekilde kullanabilme fırsatı elde edersiniz.

  Gün içerisinde işinizi bitirdikten sonra bir şeyler öğrenmek için online kursları tercih edebilirsiniz. Bireysel olarak eğitim oturumu tamamlandığında mutlaka ek araştırmalar yapmalısınız. Ulaşmak istediğiniz hedefleri belirlemeli ve onlara ulaşmak için çaba göstermelisiniz.

  4. Gerekli becerileri belirleyin

  Kişisel gelişimi hedefliyorsanız mutlaka bir beceri elde etmek istiyor olmalısınız. Hangi becerilere ihtiyaç duyuyorsanız bunları geliştirmek için ek adımlar atmalısınız. Standart yetenekler size hayatın içerisinde rekabet avantajı sağlamazlar. Çok daha fazlasına ihtiyacınız vardır.

  Hangi işle meşgulseniz o alanda en çok talep gören becerilere yönelebilirsiniz. Bilgi edinmek için sektörün önde gelen isimleriyle iletişim kurabilirsiniz. Kendinizi nasıl daha iyi hissedecekseniz o şekilde hareket etmek iyi bir fikir olabilir. Sonuçta ihtiyaçlarınızı en iyi bilen kişi sizsiniz.

  5. Yeni bir plan oluşturun

  Kişisel gelişim için hayatınızda yeteri kadar hareket alanına sahip olmanız gerekir. En azından kendinizi geliştirmek için zamana ihtiyacınız vardır. Evde kendinizi geliştirmek istiyorsanız zaman açısından sorun yaşamazsınız. Ancak diğer tüm koşullarda zaman ihtiyacı açıktır.

  Öğrenmek, gelişmek ve ilerlemek hepsi zaman gerektirir. Erken kalkma alışkanlığı geliştirerek ilk adımı kolaylıkla atabilirsiniz. Yeni planınızın içerisine kitap okuma gibi ihtiyaç duyulan pek çok şeyi dahil edebilirsiniz. Bu planı oluşturmazsanız gelişim anlamına başarılı olma şansınız oldukça düşüktür.

  6. Belirli bir rutine bağlı kalın

  Kişisel gelişiminize katkıda bulunacak adımları atarken belirli bir rutine bağlı kalmak iyi bir fikirdir. Rutin sayesinde doğru noktadan ilerleyebilirsiniz. Zihniniz daha işlevsel hale gelir ve daha rahat hareket edersiniz. Bu sayede çok daha üretken olmayı başarabilirsiniz.

  Bir hafta boyunca haftada en az bir saat bir şeyler okumaya söz verin. Sevdiğiniz ve kişisel gelişiminize katkı sağlayacak ne varsa onları uygulamaya çalışırsınız. Rutin içerisinde belirli bir saati kaçırırsanız tekrardan başlayın ve bu sefer rutine bağlı kalmak için ekstra çaba gösterin.

  7. Sağlıklı hedefler belirleyin

  Kendini geliştirmek isteyen kişilerin yaptığı en büyük hatalardan birisi hedef belirlemede doğru yaklaşımı tercih etmemektir. Belirlediğiniz hedefin mutlaka erişilebilir olması gerekir. Çok büyük hedefler belirlerseniz onlara erişme konusunda ciddi sorun yaşarsınız.

  Büyük hedefler belirledikten sonra onları küçük parçalara ayırarak daha erişilebilir hale getirmelisiniz. Önümüzdeki dönemlerde tam olarak neyi başarmak istediğinizi iyi düşünün. Belirgin, ölçülebilir, eyleme geçirilebilir, gerçekçi ve zamana duyarı hedefler belirleyin.

  8. Bakış açınızı değiştirmeye çalışın

  Bakış açınızı değiştirmek düşünce şeklinizde düzenlemeler yapmak anlamına gelir. Bakış açınız değiştiği zaman bazı durumlara yönelik koşulları önceden düşünme fırsatı elde edersiniz. Her şeyi kontrol edemeyeceğinizin farkında olursunuz. Böylece yaşam kalitenizi iyileştirirsiniz.

  Bakış açınızı değiştirmek kendinize meydan okumanız anlamına gelir. Çeşitli durumlara yönelik farklı fikirler ortaya atmaya çalışın. Ardından bu fikirleri sorgulamak için direnin. Bakış açınızı değiştirebilmek için ihtiyacınız olan tek şey biraz sabırdır.

  9. Üretkenliği ön plana çıkarın

  Kişisel gelişim için kilit noktalardan birisi üretkenliktir. Küçük veya büyük fark etmeksizin tüm işler için üretkenliğini korumanız gerekir. Erteleme alışkanlığı denilen ve oldukça yıkıcı olan alışkanlığa sahip olmamalısınız. Çoklu göreve yatkın değilseniz aynı anda birçok şey yapmamalısınız.

  Bir yapılacaklar listesi oluşturarak ona bağlı kalmak iyi bir fikir olabilir. Yapılacaklar listesinin içerisinde günlük uğraşlarının tamamı yer alabilir. Her bir uğraş için belirli bir zaman sınırı oluşturmayı ihmal etmeyin. Zamana karşı yarışmak yerine onunla birlikte hareket etmeye çalışın.

  10. Kendinizi tanımaya çalışın

  Kendinizi geliştirmek ve hayatınızı iyileştirmek için güçlü yönlerinizin farkında olmalısınız. Güçlü yönlerinizi belirledikten sonra ise zayıf yönlerinize göz atmalısınız. Kendinize odaklanmanın en iyi yolu bu iki gereksinimi kontrol etmektir. Daha sonra eksikliklerinizi tamamlamak için uğraşabilirsiniz.

  Başlamadan önce kendinizi rahat hissetmeniz önemlidir. Sadece birkaç dakika içerisinde vereceğiniz kararlar doğrultusunda hayatınızı yönlendirebilirsiniz. Hayat yolculuğunda ilerleyebilmek için mutlaka kendinizle barışık olmanız ve eksikliklerinizi tamamlamak için gerekli adımları atmanız gerekir.

  11. Arkadaşlarınızdan destek alın

  Kişisel gelişim tek başınıza ilerleyeceğiniz bir yolculuk değildir. Zaman zaman cesaretiniz kırılır ve bu gibi anlarda arkadaşlarınızdan bilgi almaya çalışmanız gerekir. Arkadaşlarınızın söylediklerini not almalısınız. Size söylenen olumsuzlukları düzeltebilmek için neler yapabileceğinizi düşünmelisiniz.

  Kendinizi kötü hissettiğiniz zaman mutlaka arkadaşlarınıza danışın. Onların sizin hakkınızda söylediklerinizi önemseyin. Ancak bunu yaparken size zarar verici eleştiriler yöneltenlerden olabildiğince uzak durun. Önemli olan size sunulacak katkıdır ve bunun farkında olmalısınız.

  12. Başarılarınızı hatırlayın

  Başarılarınızı hatırlamak sizin için önemlidir. Bunun sebebi başarılar sayesinde motive olabilmenizdir. Birçok şeyi düşünmek için zaman ayırmak size pek rahatsızlık vermez. Ancak kendiniz için vakit ayırmadığınızda rahatsızlık duymaya başlarsınız. Bunun yaşanmasına izin vermemelisiniz.

  Bir başarı elde ettiyseniz bunun için övünmelisiniz. Yersiz böbürlenmelere başvurmadan kendinize vakit ayırmalısınız. Başarılarınız zaman içerisinde size çok şey katacaklardır. Onları takip etmeli ve gerektiğinde ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu onlardan almalısınız.

  Kendini geliştirmek zaman alıcı bir iştir. Asıl önemlisi sürekli devam eden bir yaklaşımdır. Yaptıklarınızdan mutluluk duyduğunuz sürece kişisel gelişimde başarılı olabilirsiniz. Sadece kötü alışkanlıklardan kurtulmak için çaba göstermeli ve üretken olmaya yönelmelisiniz.

  Founder: Demir Otomotiv & Grana Yazılım

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  TRT 1 Frekans Ayarı Nasıl Yapılır? EURO 2024 Maçlarını Şifresiz İzlemenin Yolu!

  EURO 2024 heyecanını TRT 1'den takip etmek isteyenler, maçları kesintisiz ve şifresiz izlemek için frekans ayarlarını güncellemeli. Peki, TRT 1 frekans ayarı nasıl yapılır? İşte adım adım anlatım...

  Digitürk'te TRT 1 Neden Yok? TRT 1 Kaçıncı Kanalda? Frekans Ayarları Nasıl Yapılır?

  TRT 1'in yayın akışını kaçırmak istemeyenler, "Digitürk'te TRT 1 neden yok?" sorusunun cevabını ve güncel frekans bilgilerini merak ediyor. Avrupa Futbol Şampiyonası'nın heyecan dolu maçları TRT 1'de! İşte tüm detaylar...

  EURO 2024'te TRT 1 Yayın Sorunu Nasıl Çözülür? Şifresiz Maç Keyfi İçin Adım Adım Rehber

  EURO 2024 maçlarını TRT 1'den şifresiz izlemek isterken sorun mu yaşıyorsunuz? İşte TRT 1 yayın sorununa çözüm yolları ve frekans ayarlama rehberi...

  Linux Nasıl Kurulur? Adım Adım Kurulum Rehberi!

  Linux'u kolayca kurmak için adım adım kılavuz! Bu rehberle, USB flash sürücü kullanarak Linux'u nasıl yükleyeceğinizi ve çift önyükleme yaparak Windows ile birlikte nasıl kullanacağınızı öğrenin.

  Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et