R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iPhone Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? Batarya Çabuk Bitiyor Nasıl Çözülür?

  iPhone pil sağlığı nasıl korunur? iPhone pil sağlığı için ne yapabilirsiniz? İşte Apple'ın tavsiye ettiği batarya ömrü uzatma yolları.

  Miraç Yılmaz
  Miraç Yılmaz R10 Editörü
  27.05.2022 14:53 3613 4 dk okuma süresi
  iPhone Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? Batarya Çabuk Bitiyor Nasıl Çözülür?
  Son Düzenleme:

  Dünya çapında neredeyse %25 pazar payına sahip olan iPhone kullanıcıları, her yeni modelin piyasaya sürülmesiyle artıyor. Ancak tüm yeni işlevler ve özelliklerle birlikte, kullanıcılar her zaman iPhone'larının pilinin gün boyu dayanıp dayanmayacağı konusunda endişeleniyorlar.  

  iPhone pil ömrü artırılır mı?

  "Pil ömrü", bir cihazın yeniden şarj edilmesi gerekmeden önce çalıştığı süredir. "Pil ömrü", pilin değiştirilmesi gerekene kadar geçen süredir. Pil ömrü yüzde ve saat olarak ölçülürken, pil yaşı şarj döngüleri ile ölçülür. Apple şöyle açıklıyor:

  Normal bir pil, normal koşullar altında çalışırken 500 tam şarj döngüsünde orijinal kapasitesinin %80'ine kadarını koruyacak şekilde tasarlanmıştır . Bir yıllık garanti, arızalı bir pil için servis kapsamını içerir. Garanti kapsamı dışındaysa, Apple ücret karşılığında pil servisi sunar.

  iPhone pil sağlığı nasıl korunur?

  iPhone'lar ve neredeyse tüm diğer Apple ürünleri Lityum-iyon pil kullanır. Bunun başlıca nedeni, geleneksel pillere kıyasla daha hızlı şarj olmaları, daha uzun süre dayanmaları ve daha hafif olmalarıdır. Ancak tüm Lityum iyonla çalışan pillerin kapasitesi zamanla tükenir. 

  Basit bir ifadeyle, cihaz yaşlandıkça bataryanın ömrü de kısalır. Pil yaşlandıkça, iPhone'unuzu eskisinden çok daha sık şarj ettiğinizi ve kullanıyor olsanız bile önemli ölçüde daha az ekran süresi ve pil ömrü elde ettiğinizi fark edeceksiniz. 

  iPhone pil sağlığı nasıl korunur?

  1) Aşırı sıcaklıklardan kaçının

  Lityum iyon piller aşırı sıcaklıklara karşı hassastır. Apple ayrıca iOS cihazları için resmi bir konfor bölgesi sıcaklık aralığı paylaştı. Önerilen çalışma aralığı 0°C ila 35°C'dir

  Bununla birlikte, pek çok yerde önerilen çalışma aralığının çok ötesinde sıcaklıklara sahip olduğu için pratik olarak mümkün değildir. Bu nedenle, sıcak tutmak için kalın kılıflar kullanabilir veya sıcak bir günde telefonunuzu güneş ışığına maruz bırakmaktan kaçınabilirsiniz. 

  2) Şarj sırasında ısınmasına izin vermeyin 

  Daha önce de belirttiğimiz gibi ısı bir pil katilidir. Bu nedenle, şarj olurken iPhone'unuzun aşırı ısınmadığından emin olun. Apple'a göre, pil kapasitesini yalnızca geçici olarak azaltan aşırı soğuk havanın aksine, ısı pil kapasitesine kalıcı zarar verir.

  Isı, batarya kimyasallarının iç yapısını değiştirerek voltaj göstergesine daha fazla zarar verebilir. Hasarlı bir voltaj göstergesi, iPhone'un aşırı şarj edilmesiyle sonuçlanan akım akışını optimize edemez ve sonunda pile ve iPhone'a zarar verir. 

  2) Şarj sırasında ısınmasına izin vermeyin

  3) Optimize Edilmiş Pil özelliğini etkinleştirin

  Optimize edilmiş pil şarjı iOS 13 ile kullanıma sunuldu ve pilinizin ömrünü uzatarak pil sağlığını iyileştirir. Günlük şarj alışkanlıklarınızdan öğrenmek ve iPhone'un ne zaman daha uzun süre şarj edileceğini ve buna göre şarj edileceğini tahmin etmek için makine öğrenimini kullanır. 

  Örneğin, birçok insan iPhone'larını gece şarj etme alışkanlığına sahiptir. Bu nedenle, makine öğrenimi algoritması, siz doluyken (geçmişteki şarj etme ve fişten çekme verilerinize dayanarak) iPhone'un %100 şarj olmasını sağlamayı amaçlayacaktır. 

  Algoritma, iPhone'u şarj etmek için daha az zaman harcanmasını sağlamak için bunu gerçekleştirir.

  4) Gereksiz güç kullanan uygulamaları düzenli olarak kontrol edin

  Pek çok uygulamanın, kullanımda olmasalar bile güç ve veri kullandığını hepimiz biliyoruz. Facebook en yaygın örnektir. Pil ömrünü uzatmak için kritik olmayan uygulamaların arka plan yenileme etkinliklerini devre dışı bırakın ve bunu düzenli aralıklarla yaptığınızdan emin olun.

  Ayrıca uygulamalarınızı güncellediğinizde, bazıları yeni özellikler ekler (daha önce belirtildiği gibi) ve arka planda daha fazla güç tüketebilirler. Bazen etkiler aşırı ısınma, pilin bitmesi vb. şeklinde fark edilebilir, bu nedenle arka plan yenileme etkinliklerini kontrol etmeli ve bunları askıya almalı veya başka bir güncelleme olup olmadığını izlemelisiniz.

  5) Karanlık mod kullanın

  5) Karanlık mod kullanın

  iOS 13 sonunda Karanlık modu iPhone'lara getirdi ve yakın zamanda yapılan bir teste göre Karanlık Mod, iPhone'unuzun pil ömrünü %30'a kadar uzatabilir. Karanlık Modu daha uzun süre kullanmak; iPhone'un pilindeki stresi azaltır, dolayısıyla sağlığını iyileştirir. 

  Karanlık mod, yalnızca iPhone'unuzun pili için değil, aynı zamanda gözlerinizi de yatıştırır.

  OLED ekranlarda her piksel kendi ışığını yayar ve bu nedenle siyah renk gösteren pikseller hiç yanmaz. Bu nedenle, daha az güç tüketir. LCD ekranlarda, ekran siyah bir renk gösterse bile bir miktar arka ışık gerektirir. 

  Profesyonel editörlük kariyerime R10'da devam ediyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Katlanabilir iPhone, Huawei Mate X'in Dışa Katlanır Ekranına Benzeyebilir!

  Apple, katlanabilir iPhone modeli için dışa katlanır ekran üzerinde çalışıyor. Bu tasarım, katlanma izini azaltarak daha ince ve şık bir cihaz sunmayı hedefliyor.

  Apple, iPhone ve Apple Watch Garanti Şartlarını Değiştiriyor: Artık Kılcal Çatlaklar Garanti Dışı Kalacak!

  Apple, iPhone ve Apple Watch garanti şartlarını değiştirdi. Artık kılcal ekran çatlakları garanti kapsamında olmayacak, kullanıcılar onarım için ödeme yapacak.

  Sniper Elite 4, iPhone 15 Pro'ya Geliyor!

  Sniper Elite 4, yedi yıl sonra iPhone 15 Pro, M1 iPad ve Mac'lerde oynanabilecek. İkinci Dünya Savaşı keskin nişancı deneyimi Apple cihazlarda sizi bekliyor!

  iPhone 15 Pro’ya Assassin's Creed Mirage Geldi!

  Ubisoft'un Assassin's Creed Mirage, iPhone 15 Pro ve M1 çipli iPad modelleri için çıktı. 90 dakika ücretsiz oynama imkanı ve gelişmiş grafiklerle oyun deneyimi sunuyor.

  iPhone Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? Batarya Çabuk Bitiyor Nasıl Çözülür?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et