R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Engellenen Sitelere Nasıl Erişilir?

  Engellenen sitelere erişim ana servis sağlayıcı ya da tarayıcı kaynaklı olabilir. Bu konuda yasaklı sitelere erişim için denenmesi gereken birkaç yol vardır. Bu ipucumuzda engelli sitelere giriş yöntemlerimden bahsettik.

  Elif Toy
  Elif Toy R10 Editörü
  24.10.2022 15:00 2598 5 dk okuma süresi
  Engellenen Sitelere Nasıl Erişilir?
  Son Düzenleme:

  Bilgisayarlar bazı durumlarda web sitelerinin illegal yayın yaptığını görür. Böyle durumlarda da cihazınız ile bu sitelere erişim mümkün olmaz. Kaynağın belli olmadığı güvenli görülmeyen sitelerde bu durum yaşanır. Ancak bazen engellenen sitelere erişmeniz gerekir. Engellenen sitelere erişim için ise izlenmesi gereken bazı yollar vardır. Bu yollar, kullanıcıların yasaklı sitelere giriş yapması için kullanılır.

  Siteler neden engelleniyor?

  Cihazlar ve internet tarayıcıları bazı sitelere erişimi engeller. Bunun belli başlı nedenleri vardır. Bu sitelerde kullanıcıların cihazlarına, internet erişimlerine, kişisel verilerine bir saldırı durumu söz konusu olması muhtemeldir. Bu durumlarda da tarayıcılar siteyi açmaz. Ana bağlantıyı veren servis sağlayıcı da engellenen siteyi internet kullanıcılarına göstermez. 

  Erişimi mümkün olmayan siteler, bu şekilde kullanıcıların güvenli ortamda internete ulaşmasını sağlar. Sitelerin engellenmesi konusunda virüsler ve trojan gibi çeşitli olumsuz unsurlar da etkilidir. Bunun yanında yayınlanması yasak reklamların, verilerin paylaşılması da sitelerin engellenmesinde etkili olur. Siteler, kullanıcıların yaşadığı bölgede erişime kapalı da olur. Bu durumlarda başka bir bölgeden giriyor gibi sitelere erişim sağlanır.

  Engellenen sitelere nasıl erişilir?

  Tarayıcılar ve internet servis sağlayıcıları her zaman engellenen siteleri açmaz. Bu sitelere ulaşmak için uygulamanız gereken bazı yollar vardır. Engellenen bir siteye giriş yapmak için birçok yöntem vardır. Bu kullanmanız gereken yöntemleri deneyerek siteye ulaşmak mümkündür. 

  VPN Tercih Edin

  VPN, engellenen bir siteye ulaşmak için kullanılması gereken en kestirme yollardandır. VPN kullanarak başka bir ülkenin ağına bağlanırsınız. Bu sayede de ülkenizde engellenen bağlantılar ve sitelere ulaşmanız mümkün olur. 

  VPN kullanmak, yalnızca yasaklı sitelere giriş için değil, bağlantı güvenliğini sağlamak için de mümkündür. VPN değişikliğinden kısaca bahsetmek gerekirse, VPN'e iki şekilde bağlanmak mümkündür. Opera tarayıcısı ile ya da Google’dan DNS değiştirerek VPN değişikliği kolay bir şekilde sağlanır. 

  DNS ayarlarınızda otomatik olarak Google DNS'i kayıtlıdır. Bunu, bağlanmak istediğiniz ülkenin DNS ayarı ile değiştirerek VPN'i başarılı bir şekilde kullanırsınız. Bu da yasaklı sitelere giriş yapma olanağı sağlar. Bağlandığınız ülke de girmek istediğiniz siteyi yasaklamışsa, daha farklı bir ülkeden bağlanmanız mümkündür. Ayrıca ücretsiz veya ücretli VPN uygulamalarını tercih edebilirsiniz.

  Proxy ile engelli sitelere giriş

  Proxy kullanmak da engellenen sitelere erişim için tercih edilen bir yoldur. Proxy kullanımı konusunda önce bunun ne olduğunu bilmeniz önemlidir. Proxy, yasaklı sitelere geçiş yapılan bir tünel gibidir. Bu tünelden geçtikten sonra yasalanan sitelere erişim mümkün olur. Proxy, bilgisayarınız ile gitmek istediğiniz site arasında bir bağlantı sağlar. Bu bağlantının sağlıklı bir şekilde kurulması sayesinde de engellenen siteye erişim mümkün olur.

  Proxy kullanmak için Chrome'da Proxy Ayarları'ndan:

  1. “İnternet Özellikleri”ni seçin. Burada “Yerel Ağ Ayaları” kısmını açın.
  2. “Ara Sunucu” bölümüne geçin.
  3. “Yerel ağınız için bir Proxy sunucusu kullanın” seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin.
  4. “Adres” alanına Proxy sunucu adresinizi yazın ve tamam diyin.

  TOR ile yasaklı sitelere giriş

  TOR, “The Onion Router”ın kısaltmışı olarak kullanılır. TOR, internet kullanıcılarına erişim olanağı sağlayan bir sistemdir. Engellenen sitelere giriş için TOR kullanmak, internet kullanıcılarının en sık tercih ettiği yöntemler arasındadır. 

  Bunu kullanan kişiler, VPN değişikliğindeki gibi belli bir ülkeden giriş sağlamazlar. TOR kullanıcıları, anonim bir ağa sahip olur. Engellenen sitelere bu anonim ağ sayesinde herhangi bir IP bildirimi vermeden girer.

  Akıllı DNS seçimi yapın

  Akıllı DNS, internet kullanıcıların yasaklı sitelere girebilmesi için VPN ve Proxy sağlayıcılarını bir arada tutar. Bu sistem sayesinde kullanıcılar hem DNS bağlantısı olanaklarından hem de Proxy'nin getirdiklerinden yararlanır. Akıllı veya smart DNS kullanımı, yasaklı sitelere giriş için oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir. Tek başına DNS ile ya da Proxy ile erişilemeyen sitelerde kullanışlı bir yoldur:

  • Bilgisayarda engellenen siteleri açmak için akıllı DNS seçenekleri içerisinden size uygun olanı seçin.
  • Daha sonra ayarlardan bağlanmak istediğiniz ülkeye geçiş yapın. 
  • Burada gereken adımları tamamlayarak engellenen sitelere erişmeniz mümkündür.

  Ücretsiz Web Proxy ile engelli sitelere giriş

  Proxy tarayıcı ve sunucu arasında bekleyen, gelen bağlantıları onaylayan bir sisteme sahiptir. Bu bakımdan da Proxy bağlantıları, genellikle ücretlidir. Ancak Web Proxy hizmetleri, ücretsiz bir şekilde internet kullanıcılarına sunulur. 

  Kullanıcıların sunucudan gelen bildirimleri tarayıcıda görmesi için Web Proxy hizmetleri link yardımı ile sağlanır. Bu sayede ücretsiz bir şekilde hizmet almak mümkündür. Bu hizmetle engellenen sitelere erişim sağlanır.

  Google Çeviri'den faydalanın

  Google Çeviri ile de yasaklı sitelere kolay bir şekilde giriş sağlanmaktadır. Bu yöntem, çok sağlıklı çalışmasa da sık kullanılan bir yöntemdir. Kullanıcıların ağ ayarları içerisinde Google Çeviri linkiyle sörf yapmak yerine direkt olarak sitelere erişilir. İstediğiniz yasaklı bir bağlantıya ya da siteye ulaşmanızı sağlar. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  1. Google Çeviri'yi açın.
  2. Çeviri kısmına gitmek istediğiniz sayfayı link olarak yapıştırın. “http” ile başlayan kısmı da yapıştırmaya dikkat edin.
  3. Tercüme edin. Tercüme kısımda yer alan yasaklı olan sitenin Türkçe’ye çevrilmiş halini kullanımınıza açılmış olacak.

  Wayback Machine kullanın

  Wayback Machine, kullanıcıların engellenen sitelere girişinde tercih edilir. Engellenen sitelere erişim için en sık tercih edilen sistemler arasındadır. Wayback Machine, bir sayısal zaman kapsülü olarak isimlendirilir. İnternetten derlenen içerikler ile çalışır. 

  Wayback Machine kullanarak, sayfaların arşivlenmiş hallerine ulaşmak mümkündür. Index alan her sayfanın arşiv sürümüne ulaşmak bu uygulama sayesinde oldukça kolaydır. Yasaklı sitelere giriş için de bu sürümlere erişim mümkündür.

  Chrome Eklentisi ile yasaklı sitelere giriş yapın

  Google Chrome eklentileri ile engellenen sitelere giriş yapmak mümkündür. Eklentiler içerisinde ilgili eklentilerden dilediğinizi tarayıcıya ekleyin. Yasaklı sitelere bu sayede kolaylıkla giriş yapılmaktadır.

  Chrome içerisinde yer alan eklentiler farklı DNS'ler tarafından desteklenir. Eklentiler içerisinde programlanan VPN'ler sayesinde tarayıcınızdan istediğiniz sayfaya ulaşmak mümkün olur. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  EURO 2024 Hangi Kanalda? EURO 2024 Maçları Nasıl İzlenir?

  Almanya'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan 17. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) bugün başlıyor. Futbolseverler, maçları hangi kanalda ve nasıl izleyebileceklerini merak ediyor. İşte EURO 2024 maçlarının yayın bilgileri ve izleme detayları.

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  Vodafone'dan Herkese 25 GB İnternet Hediyesi: Nasıl Alınır?

  Vodafone, 2024 Voleybol Milletler Ligi'ne özel, Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden 25 GB internet hediye ediyor. Peki, hediye internet nasıl alınır?

  ChatGPT 4o Nasıl Kullanılır? İşte Detaylı Rehber!

  OpenAI'nin GPT 4o modeli, kullanımı kolay yapay zeka teknolojisiyle ses, metin ve görüntü analizi yaparak etkileşimi artırıyor. İşte GPT 4o kullanım adımları!

  Engellenen Sitelere Nasıl Erişilir?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et