R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Çift Anadal Nasıl Yapılır?

  Çift anadal, herhangi bir lisans programına kayıtlı olan öğrencilerin, ikinci bir lisans programına başlamasıdır. Böylece öğrenciler, aynı anda iki farklı diploma almaya hak kazanırlar.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  08.09.2022 17:53 1635 3 dk okuma süresi
  Çift Anadal Nasıl Yapılır?
  Son Düzenleme:

  Çift anadal, iki farklı bölüm okuyarak iki farklı diploma kazanılmasına olanak sağlayan bir programdır. Bunun sayesinde öğrenciler, lisans programlarının yanında farklı bir lisans programına da kayıt olurlar. Eş zamanlı olarak iki farklı bölüm aynı anda okunur. Böylece iki farklı diploma sayesinde iş olanakları da artar. 

  Çift anadal yapmak isteyenler, en az bir lisans programına halihazırda kayıtlı olmalıdır. Çift anadal yapmak için tek şart, herhangi bir lisans programına kayıtlı olmak değildir. Çift anadal yapmak isteyen öğrencilerin yerine getirmeleri gereken birtakım sorumluluklar bulunmaktadır. Bunun yanında, çift anadal başvuru koşullarını da yerine getirilmiş olması gerekmektedir. 

  Üniversitelerin çift anadal programlarının başvurularının tarihlerini kendileri belirleme hakları bulunmaktadır. Öğrenciler, kendi lisans programlarının en erken 3, en geç 5. yarıyılında bu programa başvurmalıdır. İlk 3 yarıyılına gelmeyen öğrenciler bu programa başvuramazlar. Ayrıca 5 yarıyıldan daha fazla süredir lisans programlarında eğitim görenler de başvuruda bulunamazlar.

  Programa başvurmak isteyenlerin, başvurdukları yarıyıla kadar almış oldukları bütün dersleri geçmiş olmaları gerekmektedir. Alınan herhangi bir ders başarısız olursa öğrenciler, çift anadal programı başvurusu yapamazlar. Son olarak genel not ortalamaları, kendi üniversitelerinin belirlemiş olduğu alt sınırının üzerinde olmalıdır. Sıralamaları da  yine kendi üniversitelerinin  belirlemiş olduğu alt yüzdelik dilimi içerisinde yer almalıdır. Bu koşulları sağlamayan öğrenciler, çift anadal programı başvurusu yapamazlar. 

  Çift anadal programına devam etmek için şartlar nelerdir?

  Çift anadal programına başvurmak isteyenler, kayıtlı oldukları lisans programında başarılı öğrenciler arasında olmak zorundadır. Üstün başarı tanımı, üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir. Genel olarak genel not ortalamasının 4 üzerinden 2.5 olması gibi bir sınır, birçok üniversitede görülüyor. 

  Bazı üniversiteler, genel not ortalamasının 4 üzerinden 2.7 veya 3.0 olması şartını istiyor.  Bazı üniversitelerde ise genel not ortalamasına bakmıyor. Bunun yerine öğrencinin devam ettiği lisans programında yüzdelik dilimi ele alıyor. Üniversitenin koymuş olduğu alt sınırı geçme koşulu yerine getirilmediği takdirde başvurular reddediliyor. Örneğin bazı üniversitelerde %20’lik dilim içerisinde yer almayan öğrencilerin programa başvurularına müsaade edilmiyor.

  Aynı anda birden fazla programa çift anadal kaydı yapılabilir mi?

  Çift anadal programına kayıt olmak isteyenler, ikinci lisans eğitiminde hangi eğitimi görmek istediklerine dikkatli karar vermelidirler. Çünkü her öğrencinin, yalnızca bir tane çift anadal yapma hakkı bulunmaktadır. Aynı anda birden fazla çift anadal kaydı mümkün değildir. 

  Birden fazla bölümü lisans programına ek olarak okumak isteyenler için yandal programları mevcuttur. Bir öğrenci yalnızca bir adet çift anadal programına kayıt olur. Fakat öğrenci isterse, birden fazla yandal programına kayıt olur. 

  Çift anadal programındaki ikinci bölüm başarısı anadalı etkiler mi?

  Çift anadal programına kayıt olanlar hem iki lisans bölümü derslerini hem de anadal derslerini aynı anda alırlar. İkinci dalda alınan derslerin notları, anadalın notlarını etkilemez.  Çift anadal programındaki derslerinden başarısız olanlar, ana dallarına gerekli özeni göstererek yön verirler. 

  Çift anadal yapan ve anadal derslerinde başarısız olan öğrencinin çift anadalı iptal olur mu?

  İkinci lisans ders notları, anadal dersinin notlarını etkilemez. Ancak, anadal derslerindeki bir başarısızlık, çift anadal programını etkiler.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  EURO 2024 Hangi Kanalda? EURO 2024 Maçları Nasıl İzlenir?

  Almanya'nın ev sahipliğinde gerçekleşecek olan 17. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) bugün başlıyor. Futbolseverler, maçları hangi kanalda ve nasıl izleyebileceklerini merak ediyor. İşte EURO 2024 maçlarının yayın bilgileri ve izleme detayları.

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  Xiaomi’den Çocuklar İçin Çift Kameralı Yeni Akıllı Saat!

  Xiaomi, çocuklar için çift kameralı MITU Children’s Watch S1'i tanıttı. Güvenlik, sağlık izleme ve eğitici özelliklerle dolu saat, 166 dolardan satışa sunuldu.

  Vodafone'dan Herkese 25 GB İnternet Hediyesi: Nasıl Alınır?

  Vodafone, 2024 Voleybol Milletler Ligi'ne özel, Vodafone Yanımda uygulaması üzerinden 25 GB internet hediye ediyor. Peki, hediye internet nasıl alınır?

  Çift Anadal Nasıl Yapılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et