R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Bilgisayara Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır?

  Duvar kağıdı, bilgisayarınızın masaüstündeki simgelerin arkasında görünen görüntüdür; bu nedenle genellikle masaüstü arka planı olarak adlandırılır. Herhangi bir görüntü dosyasını masaüstünüz ya da telefonunuz için arka plan olarak kullanabilirsiniz. Hem mobil hem de masaüstü platformlarda, ayarlar aracılığıyla duvar kağıdı arayüzüne erişmeniz, duvar kağıdınızı ön izlemeniz ve ayarlamanız ve ardından seçiminizi onaylamanız gerekecektir.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  09.08.2022 01:33 4264 13 dk okuma süresi
  Bilgisayara Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır?
  Son Düzenleme:

  Masaüstü arka planınızı özelleştirmek, Windows 10'u daha kişisel hissettirmenin en iyi yollarından biridir. Muhteşem statik arka planları duydunuz, ancak duvar kağıdınızı canlandırmayı hiç düşündünüz mü? Arka planınızı canlandırmak için Windows 10'da hareketli bir GIF'i masaüstü arka planınız olarak nasıl ayarlayacağınızı öğrenin. Herhangi bir CPU Nedir? kaynağından fedakarlık etmek ya da büyük miktarda para harcamak zorunda kalmadan arka planınızı güvenli bir şekilde özelleştirmek için birçok üçüncü taraf seçeneği mevcuttur.

  Duvar kağıtları, mobil olmayan cihazlarda doğrudan masaüstünden ya da web tarayıcısından da ayarlanabilir. Ayarlamadan önce görüntünün kalitesini kontrol etmeyi unutmayın.

  1. Masaüstünüze sağ tıklayın ve "Kişiselleştir"i seçin. Bu seçenek beliren içerik menüsünün en altındadır ve sizi "Kişiselleştirme" menüsüne götürecektir. "Resminizi seçin" başlığının altında bazı örnek resimler görüntülenecektir. Basitleştirilmiş, anında duvar kağıdı değişiklikleri için, bilgisayarınızdaki bir fotoğrafta sağa tıklayın ve içerik menüsünden "Masaüstü arka planı olarak ayarla"yı seçin.
  2. Bir fotoğraf seçmek için Gözat'a tıklayın. Bir görüntü dosyası seçmek için bilgisayarınızdaki klasöre göz atmanız istenecektir.
  3. Bir fotoğraf seçmek için Resim Seç'e tıklayın. Seçtiğiniz fotoğraf duvar kağıdınız olarak ayarlanacaktır.
  4. Açılan "Size uygun olanı seçin" menüsünden bir seçenek belirleyin. Bu seçenek, masaüstü çözünürlüğünüzden daha küçük ya da daha büyük olan resimler için kullanışlıdır.
  • Doldur, resmi, resmin çevresinde boşluk kalmayacak şekilde ayarlar, ancak resmin bir kısmını kırpabilir, böylece resmin tamamı masaüstünde görüntülenmez.
  • Sığdır, görüntüyü, görüntünün tamamı ekrana sığacak şekilde ayarlar.
  • Döşe, tüm alanı görüntünün tekrarlanan kopyalarıyla dolduracaktır. Bu seçenek daha küçük resimler için en iyisidir.
  • Ortala, görüntünün tam boyutunu kullanır ve merkezler
  • Genişlet, görüntüyü tüm ekranı kaplayacak şekilde uzatır, ancak bunu görüntüyü bozacak şekilde yapabilir.

  5. İsterseniz slayt gösterisi arka planı olarak kullanmak üzere bir albüm seçebilirsiniz. Bu, duvar kağıdı olarak sık sık farklı bir resim gösterecektir. Bir albümü slayt gösterisi duvar kağıdı olarak ayarlamak için aşağıdaki adımları kullanın: 

  • "Arka Plan"ın altındaki açılan menüden "Slayt gösterisi"ni seçin.
  • "Slayt gösteriniz için albümler seçin"in altındaki Gözat'a tıklayın.
  •  Bir resim klasörü seçin ve Bu klasörü seç'e tıklayın.
  • Resmin ne sıklıkta değişeceğini seçmek için "Her resmi değiştir"in altında açılan menüyü kullanın.

  6. Sağ üst köşedeki X'i tıklayın. Bu, bir duvar kağıdı seçimine ve isteğe bağlı ayarlara karar verdiğinizde kararınızı kesinleştirir. Ayarlar, siz seçtikçe otomatik olarak kaydedilir.

  Bilgisayarda hareketli duvar kağıdı nasıl yapılır?

  Bu yazıda, Windows 10'da masaüstü duvar kağıdınız için animasyonlu bir GIF ya da video ayarlamak için üçüncü taraf çözümlerini nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz. Windows 10'da masaüstü arka planınız olarak animasyonlu GIF'leri etkinleştirmek için kullanabileceğiniz 4 yöntem şunlardır:

  1)Wallpaper Engine

  Wallpaper Engine, masaüstü arka planınızı özelleştirme konusunda en gelişmiş çözümlerden biridir. Arka planlarınızı oluşturmanıza ya da başkalarının videolarını, web sitelerini ve daha fazlasını içe aktarmanıza olanak tanır. Uygulama size bir kereye mahsus ücrete mal olacaktır.

  •  Resmi web sitesinden Wallpaper Engine satın alın.
  •  Wallpaper Engine'i indirip yükledikten sonra masaüstünüzü özelleştirmeye başlayın. Bu yazılım hakkında sevdiğimiz şey, düşük maliyet ve düşük kaynak tüketimidir.
  • Wallpaper Engine'i başlatın. Uygulamayı Steam üzerinden satın aldıysanız Steam başlatıcısını da indirmeniz gerekir.
  •  Özelleştirmek istediğiniz monitörü seçin. Her iki monitörü de kullanmak istiyorsanız, duvar kağıdınızı klonlama seçeneğini seçin.
  • Yeni masaüstü arka planları bulmak için Keşfet ve Atölye sekmelerini kullanın. Kapsamlı arama araçları, beğendiğiniz hareketli arka planları bulmanızı kolaylaştırır.
  • Kullanmak istediğiniz arka planı seçin ve ardından Abone Ol düğmesine tıklayın. Bu, bilgisayarınızda animasyonlu arka planı kullanmanıza izin verecektir.
  • Her temanın, animasyon hızı, ses ve daha fazlası gibi oynayabileceğiniz bazı ayarları       vardır. Masaüstünüzü daha fazla özelleştirmek için denemeler yapın ve kurulumunuza uygun bir ortam geliştirin.

  2)Plastuer

  Plastuer, GIF'leri kolaylıkla masaüstü arka planınız olarak ayarlamanızı sağlayan bir uygulamadır. Ek işlevsellik, HTML5 web sitelerini bile kurulumunuzun duvar kağıdı olarak ayarlamanıza olanak tanır ve güçlü WebGL desteği ile olasılıkları açar. Düşük bir fiyata etkileşimli, hareketli masaüstleri oluşturmanıza olanak tanır. Plastuer'in geliştiricileri, yazılım için ücretinizi ödemenize izin verir.

  3)VLC Medya Oynatıcı

  VLC öncelikle bir medya oynatıcı olsa da, muhtemelen bilmediğiniz tonlarca gizli işlevi vardır. Bu işlevlerden biri, bir videoyu masaüstü duvar kağıdınız olarak ayarlama yeteneğidir. Başlamadan önce resmi web sitesinden VLC Media Player'ın en son sürümünü ücretsiz olarak edinin.

  • Masaüstü arka planınız için kullanmak istediğiniz döngüsel bir videoyu aldıktan sonra aşağıdaki öğreticiyi izleyin.
  • Çalıştır uygulamasını başlatmak için klavyenizdeki Windows + R tuşlarına aynı anda basın.
  • Aşağıdaki yola yapıştırın, ardından Tamam düğmesine tıklayın: %appdata%\Microsoft\Windows\Başlat Menüsü\Programlar\Başlangıç
  • Ardından, ayrı bir Dosya Gezgini penceresi açın ve C:\Program Files\VideoLAN\VLC'ye gidin, ardından vlc.exe dosyasını bulun.
  • Vlc.exe'ye sağ tıklayın ve Gönder > Masaüstü'ne tıklayın (kısayol oluştur).
  • Masaüstünüze gidin, ardından VLC Media Player kısayolunu önceden açılmış Başlangıç ​​klasörüne sürükleyip bırakın.
  • Sağ tıklayın, ardından Özellikler'i seçin.
  • Hedef alanını aşağıdaki yollarla değiştirin, vurgulanan bilgileri kullanıcı adınızla ve arka planınız için kullanmak istediğiniz videonun konumuyla değiştirin.
  • Uygula'ya tıklayın, ardından pencereyi kapatın. İstenirse, kısayol için yöneticiye izin verin.
  • Az önce değiştirdiğiniz kısayola çift tıklayın. Animasyonlu duvar kağıdınız hemen masaüstünde görüntülenecektir.

  Bu yöntemlerin, bilgisayarınız için harika bir hareketli duvar kağıdı yapmanıza yardımcı olduğuna inanıyoruz.

  Google arka plan nasıl yapılır?

  Google Chrome Yeni Sekme sayfasının varsayılan beyaz arka planı o kadar da ilham verici değil, ancak arka plan resmini ve vurgu renklerini beğeninize göre özelleştirebilirsiniz. Chrome arka planını istediğiniz sıklıkta değiştirebilir ya da görüntüyü her gün otomatik olarak değiştirecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Tercihiniz ne olursa olsun, işte bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

  Bunun yalnızca yeni bir boş sekme ya da pencere açtığınızda yüklenen sayfa olan Yeni Sekme sayfasının arka planını değiştireceğini unutmayın. Google.com'a giderseniz, o web sitesinin arka planı standart beyaz olmaya devam eder.

  1. Google Chrome web tarayıcısını açın ve henüz yapmadıysanız sağ üst köşedeki hesabınızda oturum açın.
  2. Yeni Sekme sayfasında, sağ alt köşedeki "Özelleştir" düğmesini tıklayın.
  3.  Açılır pencerenin "Arka Plan" sekmesinde, mevcut arka plan seçeneklerinden birini seçebilir ya da kendi resminizi kullanmak için "Cihazdan yükle"yi seçebilirsiniz.
  4.  Katagorilerden birine tıkladığınızda tıkladığınızda tıkladığınızda, o kategorideki ek arka plan seçenekleriyle başka bir ekrana yönlendirileceksiniz. Google'ın her gün o kategorideki arka planlar arasında gezinmesini sağlamak için sağ üst köşedeki "Günlük yenile"yi tıklayabilir ya da bir resmi tıklayarak onu sabit arka planınız olarak ayarlayabilirsiniz.
  5. Bir seçenek belirledikten sonra, "Bitti'yi tıklayın. Artık Chrome Yeni Sekme sayfasına her gittiğinizde, yeni arka planınızı arama çubuğunun arkasında göreceksiniz.
  6. Chrome tarayıcınızın rengini ve temasını "Bu sayfayı özelleştir" açılır penceresinden de değiştirebilirsiniz. "Renk ve tema" sekmesine tıklayın ve bir renk şeması seçin. "Bitti"yi tıkladığınızda, tüm açık sekmelerinizin bulunduğu tarayıcı başlığına uygulanan yeni renkleri göreceksiniz.

  Video masaüstü arka planı nasıl yapılır?

  Masaüstü duvar kağıtlarına bakmak güzeldir, ancak biraz statik olabilirler. Bunların hepsini bitirmenin ve bunun yerine bir video duvar kağıdı ayarlamanın zamanı geldi. Bir videoyu masaüstü arka planı olarak ayarlamaya başlamadan önce, hangi video klibi kullanmak istediğinizi düşünmek için birkaç dakika harcamanız gerekir. Farklı video türleri farklı amaçlar için uygundur. Örneğin, çalışırken ya da internette gezinirken en sevdiğiniz filmin keyfini çıkarmak istiyorsanız, uygun uzunlukta bir video seçmeniz yeterlidir. Bununla birlikte, gerçekten göz alıcı bir masaüstü arka planı istiyorsanız, özellikle döngü yapıldığında çarpıcı olacak bir şeyse, daha kısa bir klip seçmek daha uygun olacaktır. Hem video klipler hem de GIF'ler kullanılabilir. İşte masaüstünüz için bir video duvar kağıdı ayarlamanın dört yolu. Bu seçenekler Windows 10, macOS, Linux ve Chrome OS'de çalışabilir.

  1)PUSH Video Duvar Kağıdı ile Windows'ta bir Video Arka Planı Ayarlayın

  Video duvar kağıdı uygulamasının en iyi sonuçları verdiğini ve kullanımının kolay olduğunu düşünüyoruz. Olumsuz tarafı, ücretsiz değil (satın alınması belli bir miktar ücret ödenmesi gerekli). Ancak, ücretsiz bir deneme alma şansınız mevcut. Siteye gidip PUSH Video Duvar Kağıdını indirerek başlayın. Yüklemek için EXE dosyasını çalıştırın ve ardından uygulamayı başlatın. Anında, uygulama çalışırken masaüstü arka planınız dönüştürülecek ve bir döngüde bir demo video klibi görüntülenecektir.

  Bunu değiştirmek için:

  • Görev çubuğundan PUSH Video Duvar Kağıdı öğesini açın.
  • Yeni bir klibe göz atmak için + sembolüne tıklayın.
  • Bir arka plan ayarlamak için bunu seçin.
  • Kısa klipler için kontrollerdeki döngü aracını kullanın.

  Diğer kontroller arasında bir karıştırma düğmesi, video aralıklarını değiştirme seçeneği ve bir ses/sessiz düğmesi bulunur. Bu, çalışmayı tercih ettiğinizde ses seviyelerini kontrol etmek için faydalı olabilir. Bir video duvar kağıdı için video oynatma listeleri de oluşturabilirsiniz.

  2)Bir Videoyu VLC ile Duvar Kağıdınız Olarak Ayarlayın

  Bir masaüstü arka plan videosu oluşturmanın başka bir yolu, çok yönlü masaüstü medya oynatıcıları olan VLC medya oynatıcısıdır. VideoLAN.org'dan edinilebilen VLC medya oynatıcı, tüm işletim sistemleri için mevcuttur.

  Teorik olarak, bu yöntem çeşitli Windows, macOS, Linux, hatta ChromeOS, BSD türevleri ve Solaris üzerinde çalışacaktır.Videoları masaüstü olarak oynatmak için VLC Media Player'ı kurmak basittir. Ancak eski sürümlerde şunları yapmanız gerekir:

  • Araçlar > Tercihler > Videolar'ı açın ve Ayarları Göster kutusunu Tümü olarak ayarlayın.
  • Ardından Çıktı ayarını arayın ve açılır menüden DirectX (DirectDraw) video çıkışını seçin.  Kaydet'e tıklayın, ardından VLC'den çıkın ve arka plan olarak kullanmak istediğiniz video klibe göz atın.
  •   Klibe sağ tıklayın ve VLC medya oynatıcısında oynatın.
  • Oynatırken, oynatıcı penceresine sağ tıklayın ve Video > Duvar Kağıdı Olarak Ayarla'yı seçin. Alternatif olarak, menüden Video > Duvar Kağıdı Olarak Ayarla'yı tıklayın.

  Videoyla işiniz bittiğinde, VLC media player'ı büyütün, Video'yu açın ve kontrolü kaldırmak için DirectX Wallpaper'a tekrar tıklayın. Ardından programdan çıkın. VLC media player'ın daha yeni sürümleri için videoya sağ tıklayın ve Video > Duvar kağıdı yap'ı seçin.

  3) YouTube'u Kullanarak Bir Video Duvar Kağıdı Ayarlayın

  VLC ortam yürütücüsünden elde edilen sonuçlar gereksinimlerinizi karşılamıyorsa, değişen karmaşıklıkta çeşitli alternatifler vardır. En iyi seçeneğiniz muhtemelen yine Windows 10, macOS, Linux ve Chrome OS ile çalışacak olan YouTube'dur.

  Bir YouTube videosunu masaüstü duvar kağıdı olarak ayarlamak için:

  •  YouTube.com'u açın ve videonuzu seçin.
  • Klibi oynatın ve ardından tam ekrana ayarlayın.
  • Açık uygulamalar arasında Alt-Tab yapın ve bunları videonun üstüne yerleştirin.

  Video daha sonra arka plan olur. Yine bu senaryoda, masaüstü simgeleri ve kısayolları olmadığından bunun gerçek bir masaüstü arka planı olmadığını unutmayın. Tam ekran görünümünden çıkmak için Esc tuşuna basın.

  4) Masaüstü Canlı Duvar Kağıdı ile bir Windows Video Masaüstü Arka Planı Ayarlayın

  Dördüncü bir seçenek, Windows 10 içindir ve Windows Mağazası'nda bulunan bir aracı kullanır. Desktop Live Wallpaper+, masaüstü arka planınızda oynatılan resimler, GIF'ler ve videolar üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar. Bilgisayarınızda Windows Mağazasını açıp "masaüstü canlı duvar kağıdı" aratarak yükleyin. Yüklemeden sonra, Başlat menüsünde Son Eklenenler altında Desktop Live Wallpaper+'ı bulacaksınız. Desktop Live Wallpaper+ çalışırken, Windows 10 için bir video duvar kağıdı ayarlamak basittir:

  • Fotoğraf/Video Ekle'yi tıklayın.
  • Video arka planlarınızın depolandığı yere göz atmak için PC'den Seç'i tıklayın (uygulama ayrıca video indirme kaynakları sağlar).
  • Arka plan olarak kullanmak istediğiniz her videoyu, resmi ya da GIF'i seçin.
  • Değişiklikleri Uygula'yı tıklayın.

  Masaüstü Temanızı Bir Sonraki Seviyeye Taşıyın

  Arka plan resmini değiştirmekten görev çubuğunu taşımaya kadar, masaüstünüzü özelleştirmenin çeşitli yollarını muhtemelen biliyorsunuzdur. Ancak bir videoyu masaüstü arka planı olarak eklemek, özelleştirmenin son aşamasıdır.

  Henüz denemediyseniz, şimdi tam zamanı. Dört seçeneğiniz var:

  •  Windows için PUSH Video Duvar Kağıdı.
  • Windows, Mac, Linux, Chrome OS için VLC Media Player.
  • Windows, Mac, Linux, Chrome OS için YouTube.
  • Windows için Masaüstü Canlı Duvar Kağıtları.

  VLC medya oynatıcı olarak ne kadar çok yönlü olduğu göz önüne alındığında muhtemelen bunun için en iyi çözümdür.

  Google arka plan nasıl beyaz yapılır?

  Google arka planının rengini değiştirmek oldukça kolaydır. Google arka planını nasıl beyaz yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  • Google Chrome'u başlatın.
  • Üç noktaya tıklayın ve Ayarlar'ı seçin.
  • Sol bölmeden Görünüm sekmesini açın.
  • Temalar'a tıklayın. Bu, Chrome web mağazasında Temalar bölümünü açacaktır.
  • Temaları gözden geçirin ve uygulamak istediğinizi seçin.
  • Chrome'a ​​Ekle düğmesini tıklayın.

  Yüklendikten sonra Chrome, yüklenen temayı otomatik olarak uygular ve tarayıcının görünümünü değiştirir. Değişiklikler tarayıcı arka planına uygulanacaktır.

   Chrome, Chrome arka planını değiştirmek için bir dizi şirket içi minimalist tema sunar. Biraz daha renk katmak istiyorsanız, Temalar sekmesinde üçüncü taraf geliştiriciler tarafından listelenen diğer temalar arasında gezinebilirsiniz.

  Herhangi bir nedenle varsayılan temaya geri dönmek istiyorsanız, bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

  •  Chrome'da Ayarlar'ı açın.
  • Görünümler'i seçin.
  • Temalar için Varsayılana sıfırla düğmesini tıklayın.

   Google tema nasıl yapılır?

  Çok sayıda harika Google Chrome teması var. Yine de kendi Chrome temanızı yapmak mümkündür. Google Chrome için Google Theme Creator uzantısı, basit bir grafik arayüzden kendi temalarınızı kolayca oluşturmanıza ve dışa aktarmanıza olanak tanır.

   Chrome'u Chrome Tema Oluşturucu aracıyla özelleştirmek için:

  • Chrome Tema Oluşturucu sayfasına gidin ve Chrome'a ​​Ekle'yi seçin.
  • Tema Oluşturucuyu yüklemek için Uygulama ekle'yi seçin.
  • Chrome, Uygulamalar sekmesini otomatik olarak açar. Tema Oluşturucu'yu seçin.
  • Sayfanın sol üst köşesindeki alanda yeni temanıza bir ad verin.
  • Bir resim yükle'yi seçin ve temanızı temel alacak yüksek çözünürlüklü bir resim seçin.
  • Resmi yükledikten sonra, ekranın sağ tarafında bir önizleme görüntülenir. Konum, boyut ve tekrar dahil olmak üzere ayarlamalar yapmak için görüntünün altındaki kontrolleri kullanın.
  • Yüklediğiniz resme dayalı olarak temanız için bir renk şeması oluşturmak için Renk Oluştur'u seçin. Web sitesi, yüklediğiniz görüntüden algıladığı renkleri size göstermek için önizlemeyi otomatik olarak günceller.
  • Renklerden herhangi birini değiştirmek isterseniz, Renkler sekmesine gidin. Bu sekme altında, tarayıcı penceresi için renklerden herhangi birini seçebilir ve renkleri istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.
  • Yeni temanızı Chrome için bir uzantı olarak paketlemek için Temel sekmesine gidin ve Paketle ve Yükle'yi seçin.
  • Chrome'dan, kötü amaçlı uzantıların bilgisayarınıza zarar verebileceğini bildiren bir uyarı alırsınız. Temanızı indirmek için Tut'u seçin.
  • Chrome menüsü > Diğer Araçlar > Uzantılar'a gidin ve etkinleştirmek için sağ üst köşedeki Geliştirici Modu geçiş anahtarını seçin.
  • Bilgisayarınızda CRX dosyasını bulun ve tarayıcı penceresine sürükleyip bırakın.
  • Açılır pencerede Tema ekle'yi seçin.
  • Chrome'un temayı uygulaması birkaç saniye sürer. Varsayılana geri dönmek istiyorsanız Geri Al'ı seçin.

   Masaüstü arka plan boyutu nedir?

  Standart bilgisayar duvar kağıdı boyutları, mevcut popüler monitör çözünürlüklerine göre oldukları için her zaman değişmektedir. İdeal olarak, bir bilgisayarın duvar kağıdı, mümkün olan en az miktarda bilgisayar kaynağı kullanırken mümkün olan en iyi resim kalitesini sağlayan ekranla aynı çözünürlüğü paylaşacaktır. Standart duvar kağıdı boyutları, zamanın en popüler çözünürlüklerine göre belirlenir. Örneğin, çoğu bilgisayar monitörü, geniş ekran monitörlerin popülaritesi artana ve 1366x768'i en popüler çözünürlük yapana kadar yıllarca 1024x768 çözünürlüğü çalıştırdı.

  En Yaygın Çözünürlük

  1366x768 çözünürlük, geniş kullanıcı tabanı nedeniyle standart bir duvar kağıdı boyutu olarak çalışır. Microsoft'a göre, Windows 7 kullanıcılarının yüzde 40'ından fazlası, Windows 8'in piyasaya sürüldüğü sırada 1366x768 çözünürlüğü kullanıyordu. Web analitik izleyicisi StatCounter'a göre, tüm aktif bilgisayar monitörlerinin yüzde 27'si 1366x768 ekran çözünürlüğünü çalıştırıyordu. 1366x768 çözünürlük, Mart 2012'de en yaygın kullanılan ekran çözünürlüğü olarak 1024x768'i geride bıraktı. 1366x768 çözünürlük en popüler olsa da, standart kullanılarak yapılan duvar kağıtları daha yüksek çözünürlüklü monitörlere göre ölçeklenmiyor, bu da standardı çapraz çözünürlük desteği için zayıf hale getiriyor.

  Tam HD Ekran Çözünürlüğü

  1920x1080 çözünürlük, hem bilgisayar monitörlerinde hem de HDTV setlerinde bulunduğundan bilgisayar duvar kağıdı için popüler bir seçimdir. Ocak 2014 itibariyle, bilgisayar kullanıcılarının yüzde 9'u 1920x1080 ekran çözünürlüğünü kullandı ve bu da onu ikinci en popüler boyut için yakın bir rakip haline getirdi. 1920x1080 çözünürlük popülerdir çünkü genel monitör 1366x768 ve 1600x900 WSXGA çözünürlükleri de dahil olmak üzere 16:9 en boy oranını kullanan diğer ekranlar için iyi ölçeklenebilir. Full HD biçimli duvar kağıtları da 1280x720 HD ekranlar için iyi bir şekilde küçülür; ancak monitörlerde yaygın değildir.

  16:10 En Boy Oranlı Ekranları

  1920x1200 standart duvar kağıdı boyutu, 16:10 en boy oranında çalışan ekranlar için tüm temelleri kapsar. 16:10 ekranlar bilgisayar monitörlerinin büyük bir bölümünü oluştururken, cihazlar dört farklı çözünürlük arasında dağılmış durumda: 1920x1200, 1680x1050, 1440x900 ve 1200x800. 1200x800, grup içinde en popüler çözünürlük olsa da, aynı zamanda gruptaki en düşük ve en kötü ölçekleme çözünürlüğüdür. Ancak, dört ekran çözünürlüğünün tümü standart duvar kağıdı boyutları olarak kabul edilir.

  4:3 Ekran

  1280x1024 ve 1024x768 standart duvar kağıdı boyutları, 4:3 en boy oranını çalıştıran ekranlarda iyi çalışır. 1024x768 çözünürlük, 2014 itibariyle hala en popüler ikinci sıralamayı elinde tutarken, standart, düşüş eğiliminde. 16:9 ve 16:10 en boy oranlarına sahip ekranlar için tasarlanmış duvar kağıtları, 4:3 çözünürlüğe sahip ekranlarda iyi ölçeklenmez. Ancak, 1280x1024 duvar kağıtları, 1024x768 ekranlar için iyi ölçeklenir. Microsoft, kabul edilen minimum ekran çözünürlüğü olarak 1024x768 için geliştirmeyi önerir.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Dacia Nasıl Ucuz Araç Üretebiliyor?

  Dünyaca ünlü araç üreticisi Dacia, otomobil endüstrisinde uygun fiyatlı araçları ile öne çıkıyor. Dacia, kaliteli ve bütçe dostu araçlar sunarak pek çok alıcının dikkatini çekmeyi başarıyor.

  "Bu siteye ulaşılamıyor" Nasıl Çözülür?

  'Bu siteye ulaşılamıyor' uyarısıyla karşılaşmak oldukça can sıkıcı olabiliyor. Bu makalemizde bu problemin nedenlerini ve çözümlerini anlatıyoruz.

  BHA 2744

  Öğrenciler İçin Vergisiz Telefon ve Bilgisayar Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Öğrencilere vergisiz cep telefonu ve bilgisayar başvuru yöntemleri en çok konuşulan konuları arasına girdi. Peki vergisiz telefon ve bilgisayar nasıl alınır?

  X’te (Twitter) Beğenilenleri Gizleme Dönemi Başladı: Peki, X’te Beğenilenler Nasıl Gizlenir?

  X platformu, Premium aboneler için beğenilenleri gizleme özelliğini tanıttı. Bu özellik, kullanıcıların beğenilerini daha özel hale getiriyor.

  Bilgisayara Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et