R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Netflix’ten Hesap Paylaşımına Karşı Yeni Önlem

  Dijital yayın platformu Netflix, kullanıcılar arasındaki hesap paylaşımına karşı mücadele etmeye devam ediyor. Netflix abonelerinin kendi hesap bilgilerini başkalarıyla paylaşarak, kullanmalarına müsaade etmelerinin önüne geçmeyi hedefliyor. Bu çerçevede de platformun Netflix şifresi paylaşımı yapan hesaplara karşı getirdiği yeni önlemde belli oldu.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  04.02.2023 18:08 2219 3 dk okuma süresi
  Netflix’ten Hesap Paylaşımına Karşı Yeni Önlem
  Son Düzenleme:

  Dünyanın en popüler dijital yayın platformu “Netflix”, son dönemde abone kaybıyla gündemden düşmüyordu. Özellikle en güçlü rakipleri “Disney Plus” ve “HBO Max” global pazara açıldıktan sonra ciddi abone kaybetmişti. Ayrıca Netflix fiyatları için zam gelmesi de abone düşüşüne neden olmuştu. 2023’ün başı itibariyle abone sayısında uzun bir aranın ardından yeniden yükseliş sağlamayı da başarmıştı.

  Ancak Netflix için halen en büyük problemlerden birisi de “hesap paylaşımı” olarak gösteriliyor. Zira platform, ücretli abonelik alan kullanıcıların şifrelerini başkalarıyla paylaşmasından çok şikayetçi. Tek bir Netflix aboneliğinin birden fazla kişi tarafından kullanılması ciddi bir kayba neden oluyor. Şirkette, bunun önüne geçebilmek için yeni yöntemler geliştirmeye devam ediyor. Netflix’in abonelerinin “Netflix şifresi” paylaşımı yapmalarının önüne geçmek için getirdiği yeni önlemin detayları da belli oldu.

  Netflix Hesabına Düzenli Giriş Kontrolü

  Netflix

  Netflix, abonelerinin şifrelerini başkalarıyla paylaşarak, o kişilerin ücret ödemeden içeriklere erişmesinin önüne geçmek istiyor. Bu çerçevede de yeni yöntemler geliştiren Netflix’in bu konuda getirdiği son yenilikte ortaya çıktı. 

  Netflix’in bu yönteme karşı getirdiği yeni önlemin detayları resmi web sitesinde ortaya çıktı. Netflix resmi web sitesindeki “SSS(Sıkça Sorulan Sorular)” bölümünde yeni önlemin ayrıntılarını paylaştı.

  Bu kısımda yer alan yeni bilgilere göre Netflix, abonelerinin düzenli girişlerini kontrol edecek. Düzenli girişler sayesinde de Netflix hesap şifresi paylaşımının önüne geçecek. Şirket, kulanıcının “Wi-Fi” ağı üzerinden minimum “1 aylık(31 gün)” süre zarfında “ev cihazı” kontrolü yapacak. Kullanıcılar “Netflix uygulamasını” ve “Netflix web sitesini” 1 ayda bir giriş yapacak. Bu girişte Netflix içeriklerin izlendiği söz konusu cihaz, “ev cihazı” olarak belirlenecek.

  Netflix daha sonra kullanıcının hesabına “ev cihazı” ile giriş yapıp, yapmadığını kontrol edecek. Bunun içinde bağlantıya ait “IP adresi”, “cihaz kimliği” ve “hesap etkinlikleri” bilgilerini inceleyecek.

  Girilmeyen Hesaplara Kısıtlama Gelecek

  Netflix

  Netflix, söz konusu hesaba giriş yapılmaması durumunda ise “kısıtlama” uygulayacak. Buna göre Netflix aboneleri, hesaplarına 31 gün boyunca “ev cihazı” üzerinden giriş yapmaması durumunda kısıtlama yapacak. Kısıtlama çerçevesinde “ev cihazı” dışındaki cihazlardan hesaba girildiğinde “doğrulama ekranı” çıkacak.

  Bu aşamada Netflix’in “ev cihazı” üzerinden erişime otomatik izin verip, vermeyeceğine dair ise bilgi bulunmuyor. Bununla birlikte kullanıcıların seyahat esnasında Netflix hesabına arada bir girdiğinde ise cihaz durumunun ne olacağına dairde bilgi paylaşılmadı.

  Netflix Cihaz Doğrulama Nasıl Yapılır?

  Netflix

  Netflix aboneleri için getirilen “şifre paylaşımı önleme” yöntemiyle ilgili detaylarda belli oldu. Buna göre getirilecek Netflix hesap kısıtlama” uygulaması sonrasında yapılması gerekenlerde açıklandı. Kullanıcıların, 31 gün boyunca “ev cihazı” olarak belirlenen cihazdan hesabına giriş yapmaması durumunda “doğrulama” yapması gerekecek.

  Kısıtlama uygulandığında Netflix cihaz doğrulama yapılacak. Bunun için hesabına giriş yapan kullanıcılara doğrulama gönderilecek. Doğrulama Netflix abonesinin platformda kayıtlı;

  • e-Posta adres,
  • Cep telefonu numarası

  Üzerinden gönderilecek. İletişim kanallarından “doğrulama linki” gönderilecek. Söz konusu linkte 4 basamaklı bir “doğrulama kodu” yer alacak. Söz konusu doğrulama kodunun ise maksimum 15 dakika süreyle geçerliliğe sahip olacağı belirtildi. 

  Eğer kullanıcı doğrulama kodunu “ev cihazı” dışındaki bir cihazdan girmesi halinde “hesap kilitleme” uygulanıp, uygulanmayacağı bilinmiyor.

  2023 Netflix Abonelik Ücretleri

  Netflix

  Netlix 2023 abonelik ücretleri de belli oldu. Kullanıcılar Netflix aboneliği “akıllı telefon”, “tablet bilgisayar”, “dizüstü bilgisayar”, “Akıllı TV” ve “yayın cihazı” üzerinden içeriklere erişebilecek. Netflix’te sözleşme bulunmuyor. Kullanıcılar “aylık” veya “yıllık” abonelik paketlerinden satın alarak, Netflix içeriklerine erişebiliyor. İşte Netflix Türkiye fiyatları!

  PlanFiyat
  Aylık63.99 TL
  Yıllık130.99 TL

  Netflix hesap şifresi paylaşımına ilişkin getirilen bu yeni önleme dair sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple'ın Yeni İşletim Sistemi iOS 18 ile Büyük Değişiklikler Geliyor: Tasarım Tamamen Değişiyor!

  iOS 18 ile Apple, tasarımı ve AI özellikleriyle yenilik getiriyor. iPhone 16 için A18 çip ve gelişmiş Siri, kullanıcı deneyimini zenginleştiriyor.

  Google'ın Oturum Açma Sayfası Yenileniyor: Kullanıcı Dostu Bir Tasarıma Kavuşuyor!

  Google, her türlü cihaz için optimize edilmiş, kullanıcı dostu yeni oturum açma sayfasını sunuyor. Estetik ve işlevsellik bir arada.

  Windows 11 ile Beraber Artık Bilgisayarlar Yeniden Başlatılmadan Güncellenebilecek!

  Windows 11'in yenilikçi "hot patching" özelliği ile kesintisiz güncellemeler dönemi başlıyor. Güvenlik yamaları artık yeniden başlatma gerektirmiyor.

  Yeni Hyundai Kona Elektrik Türkiye’de Satışta: İşte Fiyatı ve Özellikleri!

  Hyundai Kona Elektrik, Türkiye'de satışa sunuldu. 377 km menzil, modern teknoloji ve 1.499.000 TL fiyat avantajıyla öne çıkıyor.

  Netflix’ten Hesap Paylaşımına Karşı Yeni Önlem

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et