R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Domaininizin Kayıt Süresini Yenilemeyi İhmal Etmeyin!

  Domain kayıt işlemleri süreli işlemlerdir. Genellikle 1 yıllığına tescil edilen domainlerde bazen 3, bazen de 10 yıllığına tescil işlemi yapmanız mümkün. Ancak kayıt süresini yenilemeyi ihmal ettiğinizde sıkıntılı bir süreç başlar.

  Rokito
  Rokito R10 Editörü
  13.01.2023 12:11 1214 4 dk okuma süresi
  Domaininizin Kayıt Süresini Yenilemeyi İhmal Etmeyin!
  Son Düzenleme:

  Web sitenizin domaini dijital dünyadaki en önemli varlıklarınızdan biridir. Siteniz için iyi bir domain satın aldıysanız akılda kalıcılığınız artar. Ziyaretçileriniz sitenize yeniden uğramak ister. Fakat domainlerin belli bir kayıt süresinin olduğunu unutmamalısınız. Kayıt süresini yenilemeyi ihmal ettiğinizde domaininiz önce askıya alınır. 40 gün içinde domain yenileme yapmazsanız alan adınız rehin duruma düşer. Devam eden 30 gün içinde de yenilemezseniz domaininiz üzerindeki tüm haklarınızı kaybedersiniz. 

  Son Güne Bırakmamak Lazım!

  Domain kayıt işlemleri süreli işlemlerdir. Genellikle 1 yıllığına tescil edilen domainlerde bazen 3, bazen de 10 yıllığına tescil işlemi yapmanız mümkün. Ancak kayıt süresini yenilemeyi ihmal ettiğinizde sıkıntılı bir süreç başlar. Bu konu sadece bireysel tarafta değil, kurumsal tarafta da ciddi bir sorun haline gelmekte. Ülkemizde ve dünya genelinde popüler web siteler bile domain yenileme yapmayı ihmal ettikleri için çeşitli sorunlar yaşayabiliyor. Bu yüzden, kullandığınız domainin kayıt süresinin ne zaman dolacağını müşteri panelinizden mutlaka takip etmelisiniz. 

  Bu bağlamda en önemli hatalardan biri de yenileme işlemini son güne bırakmaktır. Oysa herhangi bir nedenle yenileme yapamadığınızda domaininiz askıya alınır. Üstelik süre uzadıkça yenileme maliyeti artar. Rehin duruma düşen domainleri kurtarmak için ise ceza bedelini ödemek gerekir. 

  Domain Yenileme Yapmayınca Neler Olur? 

  Tüm domainler için belli bir yaşam döngüsü vardır. Bu döngü, domain tesciliyle başlar. Siteniz için uygun bir alan adını diyelim ki 1 yıllığına tescil ettirdiniz. Bu işlemle birlikte kullanım süreniz için geri sayım başlar. Ne var ki birçok domain sahibi, tescil işlemini gerçek bir satın alma işlemi olarak görür. Bunun aslında özü itibariyle bir kiralama işlemi olduğunu düşünmez. 

  Gerçekte tescil süresi bitimine kadar domainin tüm hakları tescil sahibine aittir. Ancak kayıt süresinin dolmasıyla birlikte yenileme yapmak gerekir. Bu işlemi gerçekleştirinceye kadar domain kullanım haklarında kısıtlamalar ortaya çıkar. Bu süreçte domaininiz için yapacağınız whois sorgusunda alan adınızın statüsü “askıda” (on hold) görünür. 40 gün devam eden askı dönemi içinde domain yenilemesi yaparsanız haklarınızı geri kazanırsınız. 

  Askı dönemi içinde güncellenmeyen domainler için rehin dönemi başlar. Bu dönemde haklarınızı geri almak için yenileme ücretine ilave ceza bedeli yatırmanız gerekir. Domaininiz rehin duruma düşmüşse whois sorgulama işleminde statüsü “rehin” (redemption) görünür. 30 gün içinde ceza ve yenileme ücretini yatırmamanız durumunda ise domain için silme işlemi uygulanır. 5 gün içinde gerçekleşen bu işlemle birlikte alan adınız tümüyle sıfırlanır. Ardından yeni bir tescil için uygun hale gelir ve yeni bir yaşam döngüsü başlar. 

  Bu bakımdan alan adınızın tescil, yenileme, askıya alma, rehin ve silme işlemleri web operasyonunuzun prestijini doğrudan etkiler. Yapacağınız ihmaller sadece maddi kayıp yaratmaz. Ziyaretçileriniz nezdinde sitenizin itibar kaybetmesine yol açar. Alan adınızı rakiplerinize kaptırmanız ise web dünyasında başınıza gelebilecek en kötü durumlardan biridir. 

  Domain Yenilemede Kayıt Firmasının Önemi 

  Web dünyasında her gün binlerce domain tescil işlemi gerçekleştiriliyor. Birçok domain sahibi tescil süresinin ne zaman dolduğunu takip etmiyor. Birçoğu da bitiş süresini bildiği halde domain güncellemeyi unutabiliyor. Bu gibi durumlarda mağduriyet yaşanmaması için kayıt firmaları çeşitli aksiyonlar alıyorlar. Kayıt süresinin dolmasına kısa bir süre kala alan adı sahibine SMS veya mail yoluyla ulaşıyorlar. Konuya ilişkin bilgi verip alan adı yenilemesi yapması gerektiğini hatırlatıyorlar. Firmaların bu konuda sürdürdüğü çalışmalar birçok domainin askıya çıkmadan yenilenmesini sağlıyor. 

  Ülkemizde uzun yıllardır domain kayıt işlemleri alanında faaliyet gösteren daha.net, bu konuda sergilediği çabayla domain sahiplerinin mağduriyet yaşamalarını önlüyor. Nitekim daha.net bugüne kadar sayısız web sitesinin alan adının askıya alınmadan güncellenmesini sağladı. Rehin duruma düşen domainleri kurtarmak için alan adı sahipleriyle iletişime geçerek uyarı görevini yaptı. Domain hizmetleri alanında daha.net gibi profesyonel firmalarla çalışmak önemlidir. İhmal ettiğiniz konularda onların yönlendirmeleriyle operasyonunuzu kesintisiz sürdürebilirsiniz. Hizmet kalitesinden memnun olmadığınız firmalardaki alan adınızı ise domain transfer işlemleri ile başka bir firmaya taşımanız mümkün. 

  Alan adı sahiplerinin önemli bir bölümü, domain yenileme yapmamaları durumunda nelerle karşılaşabilecekleri hakkında bilgi sahibi değildir. Oysa domain tescilinin yanı sıra yenileme, askıya alma, rehin ve silme aşamalarında da riskleri bilmek ve önlem almak gerekir. Web alanında hizmet veriyorsanız sadece sitenizle değil, domaininizle de bu alanda etkin bir varlık göstermelisiniz. Tescil ettirdiğiniz domainin yaşam periyotları içinde mağduriyet yaşamamalısınız. İyi bir tescil firmasıyla çalışırsanız alan adınızın prestijini korur, kullanıcılarınıza daha iyi bir web deneyimi sunarsınız. Domaininizi kaybetmeniz durumunda ise o güne kadar verdiğiniz onca emek boşa gider. 

  Yasal Uyarı: Bu içerikten Rokito Digital sorumlu değildir, bu bir sponsorlu ilandır.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Domaininizin Kayıt Süresini Yenilemeyi İhmal Etmeyin!

  Domain kayıt işlemleri süreli işlemlerdir. Genellikle 1 yıllığına tescil edilen domainlerde bazen 3, bazen de 10 yıllığına tescil işlemi yapmanız mümkün. Ancak kayıt süresini yenilemeyi ihmal ettiğinizde sıkıntılı bir süreç başlar.

  TikTok Hakkında Şok İddia: Tüm Yazışmaları Kayıt Altına Alıyor!

  TikTok hakkında her geçen gün yeni bir söylenti ortaya çıkıyor. Gündemdeki en büyük söylenti ise, TikTok'un bütün yazışmaları kayıt altına alıyor olması.

  Ecem 1393

  Kayıt Defteri

  Windows kayıt defteri nedir? ve bu sistem nasıl düzenlenir? Tüm bu soruların cevabını içeriğimizde bulabilirsiniz.

  KEP ( Kayıtlı Elektronik Posta ) Adresi Ne Demek, Nasıl Alınır?

  KEP, e-posta teknolojik altyapısını kullanan, bununla birlikte e-postanın gönderim ve alımına dair kanıtların oluşturulup saklandığı hukuken geçerli bir e-posta iletim hizmetidir.

  Domaininizin Kayıt Süresini Yenilemeyi İhmal Etmeyin!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et