R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  WinRAR'da Çok Ciddi Bir Güvenlik Açığı Bulundu: İşte Korunma Yöntemleri!

  Önde gelen ve çok sayıda kullanıcıya hizmet sunan paketleme programı WinRAR'da büyük bir güvenlik açığı tespit edildi. İşte bu açıktan nasıl korunabileceğiniz hakkında bilgiler!

  Gökhan Güler
  Gökhan Güler R10 Editörü
  21.08.2023 14:12 1738 1 dk okuma süresi
  WinRAR'da Çok Ciddi Bir Güvenlik Açığı Bulundu: İşte Korunma Yöntemleri!
  Son Düzenleme:

  Dünya genelinde kullanımı 500 milyonun üzerinde olan WinRAR, birçok kullanıcının tercih ettiği dosya sıkıştırma programlarından biri. Ancak son dönemde WinRAR güvenlik açığı haberleri gündeme bomba gibi düştü. CVE-2023-40477 referans numarası ile kaydedilen bu güvenlik açığı, potansiyel tehditlerin bilgisayarınızdaki kodları rastgele çalıştırmasına olanak tanıyor.

  Bu kritik güvenlik sorununu ortaya çıkaran kişi, Zero Day Initiative ekibinden "goodbyeselene" kod adını kullanan bir araştırmacı. Keşif sonrası uzman, detaylı bir rapor hazırlayarak bu durumu WinRAR'ı geliştiren RARLAB firmasına iletti.

  Açık Nasıl Kötüye Kullanılıyor?

  Bu WinRAR güvenlik açığı konusunda en endişe verici kısım, saldırganların açıktan yararlanmak için bir kullanıcının etkileşimde bulunmasını gerektirmesidir. Bu tür bir istismarın ana nedeni, kullanıcı verilerinin doğru bir şekilde doğrulanmamış olmasıdır. Bu, planlanan bellekten dışarıya erişim yapılmasına yol açabilir ve bu da tehlikeli kodların çalışmasına imkan tanır.

  Açıktan Nasıl Korunulur?

  Güvenlik açığını hızla fark eden RARLAB, WinRAR'ın 6.23 sürümünü yayınlayarak bu problemi ortadan kaldırdı. 

  WinRAR kullanıcılarına, potansiyel riskleri en aza indirmek için bu sürüme en kısa zamanda geçiş yapmaları öneriliyor. Güncel sürümü buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  YouTube'a Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  YouTube, yapay zeka destekli canlı sohbet özetleri, Google Lens araması, kanal QR kodları ve Shorts için yeni efektler gibi özellikler test ediyor.

  Samsung Galaxy Z Flip 6 Geliyor: İşte Tüm Özellikleri!

  Samsung Galaxy Z Flip 6, güçlü Snapdragon 8 Gen 3 işlemci, 120 Hz Dinamik AMOLED ekran ve gelişmiş kamera özellikleriyle tanıtıldı. Fiyat ve detaylar sızdırıldı.

  iOS 18 ile CarPlay’e Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  iOS 18, CarPlay'e kişi fotoğrafları, sessiz mod, renk filtreleri, ses tanıma ve sesle yönlendirme gibi yenilikler getiriyor.

  WhatsApp, Yeni Görüntülü Arama Özelliklerini Duyurdu: İşte Gelen Yenilikler!

  WhatsApp, yeni görüntülü arama özellikleriyle sesli ekran paylaşımı, 32 kişilik katılımcı sınırı ve konuşan kişi vurgulama gibi yenilikler sunacak!

  WinRAR'da Çok Ciddi Bir Güvenlik Açığı Bulundu: İşte Korunma Yöntemleri!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et