R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Emtia Nedir?

  Emtialar, portföy çeşitliliği sayesinde kırılgan ekonomilerde koruyucu görev üstlenmesi bakımından yatırımcıların ve üreticilerin gözbebeği konumunda. Aklında “Emtia nedir?, “Nasıl emtia yatırımı yapılır? ve “Hangi emtiaları almalı?” gibi sorular mı var? Aradığın tüm bilgiler ve daha fazlası, bu yazıda seni bekliyor!

  Rokito
  Rokito R10 Editörü
  11.07.2024 10:20 1105 4 dk okuma süresi
  Emtia Nedir?
  Son Düzenleme:

  Emtia Nedir?

  Emtialar, portföy çeşitliliği sayesinde kırılgan ekonomilerde koruyucu görev üstlenmesi bakımından yatırımcıların ve üreticilerin gözbebeği konumunda. Aklında “Emtia nedir?, “Nasıl emtia yatırımı yapılır? ve “Hangi emtiaları almalı?” gibi sorular mı var? Aradığın tüm bilgiler ve daha fazlası, bu yazıda seni bekliyor!

  Global piyasalarda işlem gören ve ülkelerin ekonomilerini belirlemede güç sahibi olan değerli madenler, enerji kaynakları ve tarım ürünleri gibi temel ürün ve ham maddelere genel olarak emtia adı veriliyor. Emtialar tüm dünyada işlem görmesi ve hızlıca elden çıkarılabilmesi yönüyle yatırım dünyasındaki önemini her zaman korumaya devam ediyor. Emtia yatırımıyla portföyünü çeşitlendiren yatırımcılar, böylelikle enflasyonist piyasalarda zarar görmeden güçlü kalabiliyor ve hızlı bir likidite akışına sahip olabiliyor. 

  1. Emtia Nedir? Nereden Alınır?

  Emtialar kıymetli metallerden diğer doğal kaynaklara ve tarımsal ürünlere kadar çok geniş bir skalaya sahip. Nitekim ham maddelerden ve yarı işlenmiş mamullerden tut da tüm mal/ürünlere emtia deniyor. Emtialar genellikle yatırımcılar ya da iş insanları için piyasa dalgalanmalarına karşı bir hedge aracı olarak görev üstleniyor. Emtialar kolay değiştirilebilme ve elden çıkarılabilme özelliklerinin yanı sıra piyasada standartlaşmış olmaları nedeniyle hem yatırımcılar hem de üreticiler tarafından yüksek talep alan güvenli araçlar olarak görülüyor. 

  Emtia satışı yapmakla yetkili bankalardan ve emtia borsaları üzerinden emtia alışı ve satışı yapılabiliyor. İşte detayları: 

  • Banka üzerinden emtia işlemi: Emtia için bankalar üzerinden işlem yapılacaksa öncelikle Elektronik Ürün senedi (ELÜS) hesabı açmak gerekiyor. Buna ek olarak Türkiye Ürün İhtisas Borsasına (TÜRİB) gerçek kişi olarak kayıt yaptırılması bekleniyor. Sonrasında emtia işlemlerini online bankacılık üzerinden kolayca gerçekleştirmek mümkün oluyor. 
  • Emtia borsaları üzerinden emtia işlemi: Bu yöntem için öncelikle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine dahil olup Odalar ve Borsalar Kanunu uyarınca kurulan emtia borsalarından birini seçerek kayıt olmak gerekiyor. Türkiye’de en büyük işlem hacmine sahip üç emtia borsası bulunuyor. Bunlar İstanbul Ticaret Borsası, İzmir Ticaret Borsası ve Adana Ticaret Borsası olarak sıralanıyor. 

  2. Emtia Çeşitleri Neler? 

  Emtia çeşitleri ürün grupları olarak bakıldığında değerli metaller, enerji kaynakları, doğal kaynaklar, tarımsal ürünler, hayvansal ürünler ve gıda ürünleri gibi çok çeşitli başlıklara ayrılıyor. 

  • Kıymetli metaller: Altın, gümüş, bakır, kalay, çelik, platin ve nikel gibi pek çok sektörün ham maddesi olan değerli metallerden oluşan emtia grubu. Bu grup, tüm dünyada hem yatırım hem de üretim için çokça talep görüyor. 
  • Enerji ürünleri: Tüm dünyada ekonomik dengeler üzerinde etki sahibi olan ham petrol, Brent petrolü, benzin, dizel yakıt, kömür ve doğal gaz gibi başlıca enerji emtialarını içeriyor. 
  • Hayvansal ürünler: Et, süt, yumurta gibi temel hayvansal gıdaların yanında yün ve deri gibi ürünleri de içeren, global ticarette büyük payı olan emtialar grubunu oluşturuyor. 
  • Tarım: Pirinç, kakao, kahve, soya fasulyesi, mısır ve yulaf gibi global düzeyde ticareti yapılan emtia grubunu oluşturuyor.

  Bakır, altın ve gümüş gibi değerli madenler ile ham petrol, brent petrol ve doğal gaz gibi enerji kaynakları ürün özelinde en çok talep gören emtiaların başında geliyor. Ayrıca mısır, pirinç ve soya fasulyesi gibi tarım ürünleri de yatırımcıların dikkatini en çok çeken emtialar arasında.

  3. Emtia Yatırımı Avantajları Neler? 

  Emtia yatırımı yapmanın yatırımcıları özellikle volatilitesi yüksek piyasalarda koruma altına alması gibi önemli avantajları bulunuyor. Emtia yatırımının belli başlı avantajları arasında şunlar yer alıyor:

  • Altın ve gümüş gibi değerli madenlerden et ve süt ürünleri gibi hayvansal gıdalara kadar geniş bir skalada emtia çeşitliliğine yer verilen bir yatırım portföyü, piyasa dalgalanlamarına karşı hedge aracı vazifesi görüyor ve yatırımcının zarar etme riskini düşürüyor. 
  • Doğal gaz ve Brent petrol gibi tüm dünyada işlem gören ve piyasa trendlerini belirleyen emtialar sayesinde, yatırımcının farklı pazarlara ve değişken dinamiklere adapte olma yeteneği artıyor. 
  • Emtia alım-satım işlemlerinin nakit olarak dönmesi sayesinde, yatırımcılar kısa vadede yeterli nakit akışına sahip olabiliyor. 
  • Sadece yerel piyasalarda değil tüm dünya piyasalarındaki emtia fiyatları takibi dikkatle yapıldığında, doğru zamanda aksiyon alarak ciddi kazançlar sağlanabiliyor. 

   

  Emtia piyasası hakkında en güncel ve detaylı bilgilere ulaşmak için Midas yanında. Hadi, Midas’ın uzman gözüyle hazırladığı analizler ve güncel haberler arasında sen de hemen yolculuğa çık ve kârlı emtia yatırımlarıyla portföyünü güçlendir!

  Yasal Uyarı: Bu içerikten Rokito Digital sorumlu değildir, bu bir sponsorlu ilandır.

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Emtia Nedir?

  Emtialar, portföy çeşitliliği sayesinde kırılgan ekonomilerde koruyucu görev üstlenmesi bakımından yatırımcıların ve üreticilerin gözbebeği konumunda. Aklında “Emtia nedir?, “Nasıl emtia yatırımı yapılır? ve “Hangi emtiaları almalı?” gibi sorular mı var?

  AJAX Nedir?

  Ajax, Asynchronous JavaScript and XML'in (Eşzamansız JavaScript ve XML) kısaltmasıdır. Web geliştirme tekniğidir ve web sayfalarının hızlı güncellenmesini sağlar.

  A/B Testi Nedir?

  A/B testi, bir ürün veya hizmetin iki farklı versiyonunun performansını karşılaştırarak en etkili olanını belirlemek için yapılan bir deneydir.

  TRT 1 Neden Yok? TRT Nasıl Ayarlanır, TRT Yeni Frekansı Nedir?

  TRT 1 frekans bilgileri ve ayar detayları hakkında merak edilen tüm sorulara cevap veriyoruz. EURO 2024 maçlarını kesintisiz ve yüksek kalitede izlemek isteyenler için güncellenmiş frekans bilgilerini ve TRT 1'in nasıl ayarlanacağını adım adım açıklıyoruz

  Emtia Nedir?

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et