R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Nvidia, Sıvı Soğutmalı Ekran Kartını Duyurdu! İşte Özellikleri

  Nvidia, sıvı soğutmalı A100 GPU modelini duyurdu. Sunucular için geliştirilen yeni ekran kartı, şirketin amiral gemisi Amper GPU ailesinden.

  Miraç Yılmaz
  Miraç Yılmaz R10 Editörü
  25.05.2022 11:06 1917 2 dk okuma süresi
  Nvidia, Sıvı Soğutmalı Ekran Kartını Duyurdu! İşte Özellikleri
  Son Düzenleme:

  Nvidia'nın Computex 2022 açılış konuşması sırasında şirketin yapması gereken birkaç önemli duyuru vardı. Oyun tarafında, G-Sync ve Reflex teknolojisine sahip dünyanın ilk 500Hz monitörünü gördük. Donanım tarafında ise Nvidia öncelikle yeni bir sıvı soğutmalı A100 GPU ve Nvidia Grace CPU projesini ele aldı.

  Nvidia A100 ekran kartı, şirketin amiral gemisi Amper GPU'sudur. Bu modellerde öncelikle pasif bir soğutucu ile mevcuttu, ancak şimdi Nvidia, ilk kez sıvı soğutmalı bir versiyon sunuyor. Bu, veri merkezlerinin daha verimli soğutma nedeniyle güç maliyetlerini azaltmasına yardımcı olacak.

  Nvidia'dan sıvı soğutmalı A100 GPU

  GA100 "Amper" GPU'ya dayalı A100, H100 Hopper veri merkezi hızlandırıcısının öncülü olacak. Yeni sıvı soğutmalı model, geçen yıl Haziran ayında piyasaya sürülen A100 PCIe tabanlı ürünü temel alıyor. 

  Bir veri merkezi GPU'su için sıvı soğutma yerleştirmek olağanüstü olmasa da, model oldukça şık görünüyor. 8 pinli güç konektörünün hemen yanında boru konektörleri ile Nvidia'nın yenilikçi çözümü ön plana çıkıyor.

  Pasif çift yuvalı soğutucunun manuel olarak değiştirilmesini gerektirmesi dışında, A100 hızlandırıcıları için sıvı soğutmanın zaten yaygın olarak mevcut olduğuna dikkat çekelim. 

  Pasif soğutma, yeterli hava akışının gerekli olduğu iş istasyonu sistemleri için ideal olmayabilir. NVIDIA'nın DGX A100 istasyonu için gelişmiş soğutucu akışkan soğutma kullanan A100 SXM varyantını seçmesinin nedeni muhtemelen buydu.

  Nvidia'dan sıvı soğutmalı A100 GPU

  Nvidia'dan tarihinin ilk CPU'ları

  Nvidia ayrıca Nvidia Grace Superchip ve Grace Hopper Superchip ile CPU Nedir? alanına büyük bir adım atıyor. Nvidia; bulut bilişim, Omniverse, HPC ve AI eğitimini hedefleyen dört sunucu modeline sahip. 

  ASUS, Gigabyte, Supermicro, Wiwynn, QCT ve Foxconn gibi markaların iş birliğinde farklı Grace sunucuları üretilecek ve ilk sistemler 2023'ün ilk yarısında sevkiyata başlayacak. 

  Sunucular, her ikisi de önceki GTC etkinliklerinde duyurulan Grace CPU veya Grace Hopper Superchip'i içeren dört yeni sistem tasarımına dayanmakta. Grace CPU Superchip, 144 adede kadar Arm V9 çekirdeği ve 1 TB/sn bellek alt sistemi ile Nvidia NVLink C2C ara bağlantısı aracılığıyla bağlanan iki CPU'ya yer veriyor. 

  Grace Hopper Superchip, HPC ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış entegre bir modülde Nvidia Hopper GPU'yu NVLink C2C üzerinden Grace CPU ile birleştiren yüksek güçlü bir APU sistemdir.

  Siz Nvidia'nın sıvı soğutmalı ekran kartı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlardan veya R10.NET Forum'dan paylaşabilirsiniz.

  Profesyonel editörlük kariyerime R10'da devam ediyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • TU***** YI*****
   TU***** YI***** 2 yıl önce
   gerçekten çok yararlı bir içerik. Böyle bir haberi okumak beni gerçekten sevindirdi. Kolay gelsin.

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 ile iPhone'u Kapatmak Daha Kolay Olacak: İşte Gelecek Yeni Özellik!

  iOS 18 ile gelen yenilikler arasında, iPhone'u kapatmanın kolay yolu ve Denetim Merkezi'nde daha fazla özelleştirme imkanı bulunuyor.

  YouTube'a Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  YouTube, yapay zeka destekli canlı sohbet özetleri, Google Lens araması, kanal QR kodları ve Shorts için yeni efektler gibi özellikler test ediyor.

  Samsung Galaxy Z Flip 6 Geliyor: İşte Tüm Özellikleri!

  Samsung Galaxy Z Flip 6, güçlü Snapdragon 8 Gen 3 işlemci, 120 Hz Dinamik AMOLED ekran ve gelişmiş kamera özellikleriyle tanıtıldı. Fiyat ve detaylar sızdırıldı.

  iOS 18 ile CarPlay’e Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  iOS 18, CarPlay'e kişi fotoğrafları, sessiz mod, renk filtreleri, ses tanıma ve sesle yönlendirme gibi yenilikler getiriyor.

  Nvidia, Sıvı Soğutmalı Ekran Kartını Duyurdu! İşte Özellikleri

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et