R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Nvidia, Sıvı Soğutmalı Ekran Kartını Duyurdu! İşte Özellikleri

  Nvidia, sıvı soğutmalı A100 GPU modelini duyurdu. Sunucular için geliştirilen yeni ekran kartı, şirketin amiral gemisi Amper GPU ailesinden.

  Miraç Yılmaz
  Miraç Yılmaz R10 Editörü
  25.05.2022 11:06 1881 2 dk okuma süresi
  Nvidia, Sıvı Soğutmalı Ekran Kartını Duyurdu! İşte Özellikleri
  Son Düzenleme:

  Nvidia'nın Computex 2022 açılış konuşması sırasında şirketin yapması gereken birkaç önemli duyuru vardı. Oyun tarafında, G-Sync ve Reflex teknolojisine sahip dünyanın ilk 500Hz monitörünü gördük. Donanım tarafında ise Nvidia öncelikle yeni bir sıvı soğutmalı A100 GPU ve Nvidia Grace CPU projesini ele aldı.

  Nvidia A100 ekran kartı, şirketin amiral gemisi Amper GPU'sudur. Bu modellerde öncelikle pasif bir soğutucu ile mevcuttu, ancak şimdi Nvidia, ilk kez sıvı soğutmalı bir versiyon sunuyor. Bu, veri merkezlerinin daha verimli soğutma nedeniyle güç maliyetlerini azaltmasına yardımcı olacak.

  Nvidia'dan sıvı soğutmalı A100 GPU

  GA100 "Amper" GPU'ya dayalı A100, H100 Hopper veri merkezi hızlandırıcısının öncülü olacak. Yeni sıvı soğutmalı model, geçen yıl Haziran ayında piyasaya sürülen A100 PCIe tabanlı ürünü temel alıyor. 

  Bir veri merkezi GPU'su için sıvı soğutma yerleştirmek olağanüstü olmasa da, model oldukça şık görünüyor. 8 pinli güç konektörünün hemen yanında boru konektörleri ile Nvidia'nın yenilikçi çözümü ön plana çıkıyor.

  Pasif çift yuvalı soğutucunun manuel olarak değiştirilmesini gerektirmesi dışında, A100 hızlandırıcıları için sıvı soğutmanın zaten yaygın olarak mevcut olduğuna dikkat çekelim. 

  Pasif soğutma, yeterli hava akışının gerekli olduğu iş istasyonu sistemleri için ideal olmayabilir. NVIDIA'nın DGX A100 istasyonu için gelişmiş soğutucu akışkan soğutma kullanan A100 SXM varyantını seçmesinin nedeni muhtemelen buydu.

  Nvidia'dan sıvı soğutmalı A100 GPU

  Nvidia'dan tarihinin ilk CPU'ları

  Nvidia ayrıca Nvidia Grace Superchip ve Grace Hopper Superchip ile CPU Nedir? alanına büyük bir adım atıyor. Nvidia; bulut bilişim, Omniverse, HPC ve AI eğitimini hedefleyen dört sunucu modeline sahip. 

  ASUS, Gigabyte, Supermicro, Wiwynn, QCT ve Foxconn gibi markaların iş birliğinde farklı Grace sunucuları üretilecek ve ilk sistemler 2023'ün ilk yarısında sevkiyata başlayacak. 

  Sunucular, her ikisi de önceki GTC etkinliklerinde duyurulan Grace CPU veya Grace Hopper Superchip'i içeren dört yeni sistem tasarımına dayanmakta. Grace CPU Superchip, 144 adede kadar Arm V9 çekirdeği ve 1 TB/sn bellek alt sistemi ile Nvidia NVLink C2C ara bağlantısı aracılığıyla bağlanan iki CPU'ya yer veriyor. 

  Grace Hopper Superchip, HPC ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış entegre bir modülde Nvidia Hopper GPU'yu NVLink C2C üzerinden Grace CPU ile birleştiren yüksek güçlü bir APU sistemdir.

  Siz Nvidia'nın sıvı soğutmalı ekran kartı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlardan veya R10.NET Forum'dan paylaşabilirsiniz.

  Profesyonel editörlük kariyerime R10'da devam ediyorum.

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  Tüm Yorumlar
  Toplam 1 Yorum
  • TU***** YI*****
   TU***** YI***** 1 yıl önce
   gerçekten çok yararlı bir içerik. Böyle bir haberi okumak beni gerçekten sevindirdi. Kolay gelsin.

  İlgili İçerikler:

  Whatsapp'a Dört Yeni Biçimlendirme Seçeneği Geldi: İşte Detaylar!

  WhatsApp, madde işaretleri, numaralı listeler, blok alıntılar ve satır içi kod gibi dört yeni biçimlendirme seçeneği ekledi.

  Samsung Galaxy Fit 3 Resmen Tanıtıldı: İşte Özellikleri!

  Samsung Galaxy Fit 3, geniş ekranı ve gelişmiş sağlık izleme özellikleriyle Mart ayında piyasaya sürülüyor.

  Galaxy S23 Serisine Galaxy AI Özellikleri Geliyor: Yakında Kullanımda!

  Samsung, Mart sonunda Galaxy S23 serisi için AI özelliklerini sunuyor. Yenilikçi güncelleme, kullanıcı deneyimini zenginleştirecek.

  Discord Nitro Türkiye Fiyatına Zam Geldi: İşte Yeni Fiyatlar!

  2024 yılında, Discord Nitro'nun sunduğu ekstra özelliklere ulaşım sağlayan üyelik bedelleri yüzde 40'lık bir artış gösterdi. İşte yeni fiyatlar!

  Nvidia, Sıvı Soğutmalı Ekran Kartını Duyurdu! İşte Özellikleri

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et