R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iOS 16.2 Güncellemesi AirDrop Sınırlaması İçerecek!

  Teknoloji devi Apple, ABD ile Çin arasındaki teknoloji ve ekonomi savaşının etkilerini yaşamaya devam ediyor. Şirket, son olarak yayınladığı iOS 16.1.1 güncellemesinde Çin’deki iPhone kullanıcılarına kısıtlama getirmişti. Böylelikle Çin’deki iPhone kullanıcıları “AirDrop kısıtlamasına maruz kalmıştı. Şimdiyse tüm iPhone kullanıcılarını etkileyecek kötü haber geldi.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  10.12.2022 22:24 2329 3 dk okuma süresi
  iOS 16.2 Güncellemesi AirDrop Sınırlaması İçerecek!
  Son Düzenleme:

  ABD merkezli teknoloji şirketi “Apple”, 2022 Eylül ayında “iOS 16” sürümünü yayınlamıştı. Şirket daha sonra yeni güncellemelerle son iOS sürümünü geliştirmeye devam ediyor. Apple, kısa bir süre önce “iOS 16.1.1” güncellemesini yayınlamıştı. 

  Apple yayınladığı son güncellemeyle ABD ile Çin arasındaki ekonomi savaşlarında tarafını belli etti. ABD merkezli teknoloji devi, son yayınladığı iOS 16 güncellemesinde Çin’dekiiPhone” kullanıcılarına sınırlama getirmişti. Çin’de iPhone kullanıcıları “iOS 16.1” ile birlikte “AirDrop” için sınırlamaya tabii olmuştu. Ülkedeki kullanıcılar yeni güncellemeyle birlikte “AirDrop” için süre sınırlamasına maruz kaldı. Kullanıcılar, cihazlarında “AirDrop” ayarını “Herkes İçin” şeklinde düzenleyebiliyor. Ancak bu ayar otomatik şekilde “Yalnızca Kişiler” için şeklinde dönüyordu.

  Çin’de bu özelliğin sınırlı olarak uygulanmasının nedenleri konusunda resmi bir açıklama bulunmuyordu. İddialara göre “AirDrop”, Çin’de iletişim alanında sansür uygulaması bulunmayan sayılı “iPhone” uygulamasından birisi konumunda bulunuyor. Bu durumda uygulamanın siyasi içerik paylaşımı ve istenmeyen dosya paylaşımı konusunda tercih edilmesine neden oluyordu. Sınırlama getirilmesinin de bunun önüne geçilmesi olduğu belirtilmişti.

  AirDrop Sınırlaması Tüm Dünyada Uygulanacak

  AirDrop

  Apple, yayınladığı son güncellemeyle “AirDrop” süre sınırlamasını Çin’e özel uygulamaya başlamıştı. Çin’deki iPhone kullanıcılarına “iOS 16.1” güncellemesiyle gelen sınırlama, artık herkes için geliyor. Apple tarafından yayınlanacak “iOS 16.2” güncellemesiyle sınırlama, tüm dünyaya yayılacak. iOS güncellemesi ile birlikte kullanıcıların uygulamadaki “dosya alma süresi” sınırlı olacak. Söz konusu sürenin “10 dakika” ile sınırlı olacağı belirtildi.

  Apple’ın “iOS 16.2” geliştirici sürümü olan “iOS 16.2” kullanıcıları, bu sınırlamayı test etmeye başladı. Kullanıcılar “AirDrop” uygulamasında “Herkes” olarak seçilen ayarın 10 dakika sonra otomatik “yalnızca kişiler” içine dönüyor.

  AirDrop uygulamasında iPhone kullanıcıları “içerik paylaşma/alma” konusunda 3 farklı seçenekten yararlanabiliyor. Eğer “Alma Kapalı” ise otomatik olarak “Dosya Paylaşma” özelliği de devre dışı oluyor. Bunun dışında “sadece kişiler” için seçili olduğunda cihaz rehberindeki kişilerden gelen içeriklerin alınabilmesini sağlıyor.

  Eğer “Herkes” seçeneği seçiliyse Apple cihazı bulunan tüm kullanıcılardan “AirDrop” aracılığı ile içerik alınabiliyor. Yeni güncellemeyle birlikte bu seçenekte süre “10 dakika” olarak belirlendi. Önceki sürümlerde ise böyle bir süre sınırlaması bulunmuyordu.

  AirDrop Nedir?

  AirDrop, Apple tarafından geliştirilen dosya aktarım fonksiyonuna sahip “kablosuz hoc(merkezi olmayan kablosuz ağ)” hizmetidir. Tüm Apple cihazları arasında dosya aktarımı gerçekleştirilmesini sağlar. Apple tarafından 2011 yılında hizmete sunulmuştur. iPhone için “iOS 7” ve Mac için “MacOS X Lion” için uyumludur. AirDrop uygulamasıyla “video”, “web sitesi”, “konum” gibi veri aktarımı gerçekleştirilebilmektedir.

  AirDrop, “Apple Kablosuz Doğrudan Bağlantısı” olan “Eylem Çerçeveleri” ve “Veri Çerçeveleri” aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bu sistem sabit “Mac adresi” yerine “yerel bağlantı IPv6 adresleri” kullanmaktadır. AirDrop, “iPhone”, “iPad”, “Mac” ve “iPad Touch” platformlarında kullanılabilmektedir.

  Platform
  iPhone 5 ve üzeri
  iPad “4.Nesil” ve üzeri
  iPad Mini “1.Nesil” ve üzeri
  iPod Touch “5.Nesil” ve üzeri
  MacBook Pro
  MacBook Air
  MacBook
  iMac
  iMac Mini
  iPad Pro “1.Nesil” ve üzeri

  Apple’ın AirDrop uygulamasında getireceği belirtilen süre sınırlamasıyla ilgili sizin düşünceleriniz neler? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  HyperOS Güncellemesi Tüm Xiaomi Mi 10 Serisine Geldi!

  Xiaomi'nin Mi 10 serisi, HyperOS güncellemesi ile yenileniyor. Yeni özellikler ve gelişmiş güvenlik sunan bu güncelleme, kullanıcı deneyimini artırıyor.

  PlayStation Oyunları iOS'a Geliyor: Yeni Emülatör Yakında Yayınlanacak!

  Apple, PlayStation oyunlarını iPhone ve iPad'de çalıştırabilecek "Provenance" emülatörünü yakında piyasaya sürecek.

  iOS 18 ile Notlar Uygulamasına İki Farklı Özellik Geliyor: İşte Detaylar!

  iOS 18 güncellemesi ile iPhone Notlar uygulamasına iki yeni özellik geliyor. Böylece Notlar uygulaması, çok daha işlevsel hale gelecek.

  iOS 18’in Yapay Zeka Özellikleri Bulutta Çalışmayacak: iPhone’larda Yerel Olarak Çalışacak!

  iOS 18 güncellemesi, yenilikçi yapay zeka fonksiyonlarını içerecek. Yeni raporlara göre bu özellikler, her iPhone modelinde doğrudan cihaz üzerinde işlenecek.

  iOS 16.2 Güncellemesi AirDrop Sınırlaması İçerecek!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et