R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  iOS 16 ile Pil Yüzdesi Daha Fazla Modelde Olacak! İşte O Modeller!

  Apple, yeni iOS sürümü “iOS 16” ile birlikte iPhone’lardaki pil yüzdesi olmaması sorununu çözüme kavuşturuyor. Uzun süredir iPhone’larda pil yüzdesi yer almıyordu. Ancak iOS 16 ile birlikte bu özellik yeniden etkinleştirilebilir hale geldi. Apple, bu özelliği tüm iPhone’lar için ise getirmedi. Belirli iPhone modellerinde bulunan pil yüzdesinin daha fazla modele getirileceği belirtildi.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  17.09.2022 14:23 1376 3 dk okuma süresi
  iOS 16 ile Pil Yüzdesi Daha Fazla Modelde Olacak! İşte O Modeller!
  Son Düzenleme:

  Apple, iOS 16 ile iPhone’larda önemli yeniliklere yer vermeye devam ediyor. Son olarak “iPhone 14” serisi lansmanı ile birlikte akıllı telefon pazarının gündemine yön verdi. iPhone 14 ön siparişlerinin Türkiye’de de açılmasıyla birlikte yoğun talep yaşandı. iPhone 14 ile birlikte geleceği belirtilen iOS 16’da genel kullanıma sunuldu.

  Şirket tarafından iOS 16 güncellemesi alacak iPhone modelleri daha önce duyurulmuştu. Duyurulan tüm bu modellere iOS 16 güncellemesi gönderildi. Böylelikle artık genel iPhone kullanıcısı da yeni sürümün özelliklerinden yararlanmaya başladı. iOS 16 ile gelen yenilikler arasında en dikkat çekeniyse “pil yüzdesi” özelliği olmuştu. Kullanıcılar iOS 16’da yer alan “pil yüzdesi etkinleştirme” özelliğiyle pil yüzdesini açabiliyor.

  Apple, iOS 16 güncellemesi almasına karşın bazı modellere bu özelliği getirmedi. Pil yüzdesi etkinleştirme özelliği “Face ID” olan iPhone modellerine geldi. Ancak bu aşamada bazı modeller istisnai olarak tutuldu ve bu özelliği alamadı. Apple tarafından iOS 16 ile pil yüzdesi etkinleştirme özelliği getirilmeyen modeller;

  • iPhone XR
  • iPhone 11
  • iPhone 12 Mini
  • iPhone 13 Mini 

  Pil Yüzdesi Daha Fazla Modele Gelecek

  iOS 16

  iOS 16 ile ilgili geliştirmelerde aynı anda devam ediyor. Apple, son olarak “iOS 16.1 Beta” sürümünü yayınladı. Yeni özellikleri ve geliştirmeleri test ettiren Beta sürümünde önemli detaylar dikkatlerden kaçmadı. Örneğin Apple Beta programında yer alan çok sayıdaki kullanıcı, “yeni pil yüzdesi” özelliğine dikkat çekti. Ortaya çıkan bilgilere göre “iOS 16.1 Beta” sürümünde “pil yüzdesi” özelliği yer aldı.

  Üstelik bu özellik, daha önce özelliğin desteklenmeyeceği açıklanan iPhone modellerinde de yer aldı. Ortaya çıkan son bilgilerle birlikte “iPhone XR”, “iPhone 11” ve “iPhone Mini” içinde gelecek.

  Apple daha önce “Face ID” özelliği nedeniyle durum çubuğunda “pil yüzdesi” kısmını kaldırmıştı. Şirketin bu kararı, Face ID desteği bulunan “iPhone X” ve üst iPhone modellerinde geçerli oldu. Alınan bu karar iPhone kullanıcıları tarafından eleştirilmişti. Ancak uzun süredir bu uygulama devam ettirilmişti. Yayınlanan iOS 16 ile bu uygulama devam etti ama bu kez alternatifli olarak. iPhone kullanıcıları iOS 16’daki “Kontrol Merkezi” üzerinden pil yüzdesini görebiliyordu.

  Çünkü yeni düzeltme ile birlikte pil yüzdesi etkileştirme özelliği geldi. Böylelikle kullanıcılar iPhone’larda pil yüzdesi simgesini aktif edebilecek.

  iPhone Pil Yüzdesi Nasıl Aktifleştirilir?

  1. iPhone “Ayarlar” bölümünü açın.
  2. Ayarlar ekranında “Batarya” seçeneğine basın.
  3. Ekrandaki seçeneklerden “Pil Yüzdesi” seçeneğinin üzerine basın. Seçenek yeşil renk olacak ve aktif olacak.

  Bu adımları izlenerek, basitçe iPhone iOS 16 pil yüzdesi aktifleştirme işlemi yapılabilmektedir.

  iOS 16

  iOS 16 Güncellemesi Alan iPhone Modelleri

  Apple’nin iOS 16 güncellemesi alan modelleri belli oldu. iPhone XR öncesine daha önce pil yüzdesi aktifleştirme özelliği gelmemişti. Ancak artık o  modellere de gelecek.

  iPhone 8iPhone 8 Plus  
  iPhone XiPhone XsiPhone Xs MaxiPhone Xr
  iPhone SE (2. nesil)iPhone SE (2022)  
  iPod touch (7. nesil)   
  iPhone 11iPhone 11 ProiPhone 11 Pro Max 
  iPhone 12iPhone 12 miniiPhone 12 ProiPhone 12 Pro Max
  iPhone 13iPhone 13 miniiPhone 13 ProiPhone 13 Pro Max

  Apple’nin pil yüzdesi simgesi konusundaki yaklaşımı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  The Last of Us’a Erteleme Geldi! PC Sürümü İçin Biraz Daha Beklenecek!

  Naughty Dog, resmi çıkışına 1 aydan az bir süre kalan The Last of Us Part 1 PC sürümünün çıkış tarihinin ertelendiğini duyurdu. Hayranlara üzen haberin ardından yeni The Last of Us Part 1 PC çıkış tarihi de belli oldu.

  Daha Kutusundan Çıkmamış iPhone 1 Açık Arttırmaya Çıktı!

  Teknoloji devi Apple, tüm dünyaya iPhone serisini ilk kez 2007 yılında kazandırmıştı. O dönem teknolojik devrim yaratan 1.Nesil iPhone(iPhone 1) piyasaya sürülmüştü. O dönem alınmış ancak kutusu dahi hiç açılmamış iPhone 1 açık arttırmaya çıktı!

  2023 Şubat Kia Türkiye Fiyat Listesi Belli Oldu!

  2023 Şubat ayı Kia Türkiye fiyat listesi açıklandı. Buna göre araçlar, yeni ve zamlı fiyatlar üzerinden satışa sunuldu!

  2023 Şubat Opel Türkiye Fiyat Listesi Belli Oldu!

  2023 Şubat ayı Opel Türkiye fiyat listesi açıklandı. Buna göre araçlar, yeni fiyatlar üzerinden satışa çıktı!

  iOS 16 ile Pil Yüzdesi Daha Fazla Modelde Olacak! İşte O Modeller!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et