R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple Yeni Güvenlik Önlemlerini Açıkladı!

  Teknoloji devi Apple, hem iMessage hem de Apple ID için yeni güvenlik özellikleri getiriyor. 2023’te uygulamaya alınacak yeni güvenlik önlemlerinin detayları da belli oldu. İşte iCloud verilerinin korumasını arttıracak yeni güvenlik önlemleri!

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  09.12.2022 01:02 2445 3 dk okuma süresi
  Apple Yeni Güvenlik Önlemlerini Açıkladı!
  Son Düzenleme:

  Apple, yıllar önce yaşanan “iCloud” skandalının etkilerini yaşamaya devam ediyor. Apple, bulut servisine yönelik son yıllarda artan saldırlar karşısında başarısız kalmıştı. Yaşanan sorunların önüne geçmeyi hedefleyen şirket, 2023 ile birlikte yeni güvenlik önlemleri getirecek. Apple’ın getireceği yenilikler arasında iCloud verilerindeki “uçtan uca şifreleme” modelinin iyileştirilmesi yer alıyor.

  Şirket ayrıca güvenlik önlemlerini yükseltmede sadece bununla sınırlı kalmayacak. Apple tarafından anlık mesajlaşma uygulaması “iMessage” içinde yeni güvenlik önlemleri getirilecek. Aynı şekilde “Apple ID” güvenliği konusuna da el atacak.

  Tüm yeni güvenlik önlemleri 2023’te hayata geçirilecek. Bu önlemler arasında en dikkat çekeni ise “iMessage” uygulaması için oldu. Apple, “iPhone” kullanıcılarının sıkça kullandığı “iMessage” uygulamasında güvenliği arttıracak. Bu çerçevede de iMessage uygulamasına yeni yılda “İletişim Anahtarı Doğrulaması” özelliği getirecek. Ayrıca “Apple ID” içinde “Güvenlik Anahtarları” özelliğini getirecek.

  2023 yılında hayata geçirilecek yeni Apple güvenlik önlemleri başta iPhone olmak üzere tüm cihazlara gelecek.

  iMessage İletişim Anahtarı Doğrulaması Özelliği

  Apple iMessage

  Apple, popüler mesajlaşma uygulaması iMessage’ı daha güvenli hale getirecek. Bu çerçevede yeni yılda uygulamaya “İletişim Anahtarı Doğrulaması” gelecek. Bu yeni güvenlik önlemi, kullanıcının sadece belirlenecek kişilerle mesajlaşmasını doğrulayabilmesini sağlayacak. Bu güvenlik önleminin özellikle toplumun önde gelen isimleri için önem teşkil ediyor. Özellikle “gazeteci”, “aktivist” ve “devlet yetkilisi” gibi toplumda popüler olan isimleri etkileyecek. Bu kişiler iPhone iMessage ile sadece belirledikleri kişilerle mesajlaşma doğrulamasını yapabilecek.

  iPhone kullanıcıları iMessage uygulamasında bu özelliği isteğe göre aktif edebilecek. Bu özellik aktif edildiğinde de konuşmaların izinsiz dinlenmesi için girişim olduğunda uyarı bildirimi verecek. Ayrıca bu kullanıcıların “FaceTime” ve diğer güvenli arama uygulamalarında “kişi doğrulama kodu” karşılaştırması yapabilecek. Bu şekilde karşıdaki kişinin güvenilir/gerçek kişi olduğunu teyit edebilecek.

  FaceTime Nedir?

  FaceTime

  FaceTime, Apple tarafından geliştirilmiş “görüntülü görüşme” uygulamasıdır. Apple tarafından geliştirilen “iPhone”, “iPad” ve “Mac” cihazlarda kullanıma uygundur. Bu cihazlara sahip olan kişilerin aralarında “ücretsiz” görüşme yapabilmesini sağlar. 

  FaceTime uygulaması, ilk kez “iOS" için 2010’da yayınlanmıştır. Daha sonra 2011 yılında “MacOS” için yayınlandı. Uygulama, “iOS 4” ve üzeri sürümlere uyumludur. Ayrıca “Mac OS X 10.6.6” sürümüne de uyumludur.

  PlatformSürüm
  iPhoneiOS 4.0 ve üzeri
  iPadiPadOS 15
  MacMacOS X 10.6.6 ve üzeri

  Apple ID Güvenlik Anahtarları Özelliği

  Apple ID

  Apple ID, “iPhone”, “iPad” ve “iCloud” gibi sistemlerin ele geçirilmesindeki en önemli noktalar arasında bulunuyor. Şirket “Apple Kimliği” için “Güvenlik Anahtarları” özelliğini getirecek. Bu özellik sayesinde kullanıcının “üçüncü parti” fiziki güvenlik anahtarı sayesinde hesap korumasını yapabilmesini sağlayacak.

  Dolayısıyla da hali hazırda mevcut olan “iki faktörlü kimlik doğrulaması” güvenliği daha güçlü hale gelecek. Yani kullanıcılar için “kimlik doğrulama kodu” yerine “donanım güvenlik anahtarı” gerekli olacak.

  Apple ID Nedir?

  Apple ID, Apple kullanıcılarının “Apple hesabı” için tanımlanmaktadır. Apple ID, temel olarak “iCloud”, “App Store, “iTunes Store” ve “iWork” gibi servisleri kullanması için gereklidir. “Apple Kimliği” olarak da bilinen bu hesap, ücretsiz bir şekilde açılabilmektedir. Tüm Apple servisleri üzerinden(Apple cihazına sahip olmadan da) Apple hesabı açılabiliyor. Böylelikle Apple ID sahibi olunabiliyor.

  Apple’ın yeni güvenlik önlemleri sizce skandalların önüne geçebilecek mi? Apple sizce eski kadar güvenli olabilir mi? Görüşlerinizi yorum kısmına veya R10.NET Forum’a yazabilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Samsung Galaxy Z Fold 6 İlk Defa Görüntülendi: İşte Yeni Tasarımı!

  Samsung Galaxy Z Fold 6'nın canlı görüntüleri ortaya çıktı. Yeni tasarımı, daha kompakt yapısı ve geliştirilmiş özellikleri ile dikkat çekiyor.

  iOS 18 ile iPhone'u Kapatmak Daha Kolay Olacak: İşte Gelecek Yeni Özellik!

  iOS 18 ile gelen yenilikler arasında, iPhone'u kapatmanın kolay yolu ve Denetim Merkezi'nde daha fazla özelleştirme imkanı bulunuyor.

  YouTube'a Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  YouTube, yapay zeka destekli canlı sohbet özetleri, Google Lens araması, kanal QR kodları ve Shorts için yeni efektler gibi özellikler test ediyor.

  iOS 18 ile CarPlay’e Yeni Özellikler Geliyor: İşte Detaylar!

  iOS 18, CarPlay'e kişi fotoğrafları, sessiz mod, renk filtreleri, ses tanıma ve sesle yönlendirme gibi yenilikler getiriyor.

  Apple Yeni Güvenlik Önlemlerini Açıkladı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et