R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple Siber Saldırılara Karşı Yeni Özelliğini Tanıttı!

  Apple, siber saldırılar karşısında yeni güvenlik sistemleri geliştirmeye devam ediyor. Şirket son olarak cihazları için casus yazılımları önlemek amacıyla kilitleme modu isimli yeni güvenlik sistemini tanıttı.

  Yağız Özgün Kocabaş
  Yağız Özgün Kocabaş R10 Editörü
  10.07.2022 11:12 2853 2 dk okuma süresi
  Apple Siber Saldırılara Karşı Yeni Özelliğini Tanıttı!
  Son Düzenleme:

  Casus yazılımlar, teknoloji ve yazılım şirketlerinin en temel düşmanları arasında yer alıyor. Bugüne kadar milyarlarca teknoloji kullanıcısının ciddi mağduriyetler yaşamasına neden olan casus yazılımlara karşı teknoloji şirketleri önemli çalışmalar yapıyor. Hem donanım hem de yazılım bakımından gelişime de bir nevi katkı sağlayan casus yazılımlara karşı son olarak Apple’den bir hamle geldi. Apple tüm iOS ve MacOS işletim sisteminin kullanıldığı cihazlarını casus yazılımlara karşı korumak için yeni bir güvenlik sistemi geliştirdi.

  Kilitleme Modu Özelliği Tanıtıldı

  Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre özellikle son dönemde bilgisayar korsanların başta “iPhone” kullanıcıları olmak üzere tüm kullanıcılarına yönelik siber saldırılardan korunmak üzere yeni bir yazılım geliştirildiği belirtildi. Kullanıcılar Apple’nin yeni güvenlik sistemi sayesinde bu saldırılara karşı daha fazla güvende olacak.

  Duyurulan yeni “Kilitleme Modu” özelliğinin 2022 eylül ayı itibariyle kullanıma açılması hedefleniyor.

  Geliştirilen yeni güvenlik sistemi, cihazların casus yazılımlar nedeniyle tehdit altında olduğu anlarda bazı fonksiyonlarının engellenmesine olanak veriyor. Ayrıca bu süreçte iPhone ürünlerinde “bilinmeyen kullanıcı” araması yapılmasının da önlenmesi sağlanacak.

  Apple’nin Korkulu Rüyası Pegasus Yazılımı

  Apple

  Apple son dönemde “Pegasus” isimli bir casus yazılım nedeniyle sıkıntılı bir süreç yaşıyor. Çünkü Pegasus isimli casus yazılımı iPhone cihazlarında kameranın fark edilmeden açılmasını ve ortam dinleme fonksiyonun devreye alınması gibi son derece ciddi bir güvenlik ihlaline neden oluyor. Kullanıcılardan gelen geri bildirimlere göre habersiz şekilde başka numaralara SMS gönderimi gibi kullanıcıyı fazlasıyla zor durumda bırakabilecek sorunlara neden oluyor.

  Pegasus isimli yazılım İsrail merkezli “NSO Group” isimli bir şirket tarafından geliştirilmiştir. Şirket, özellikle Apple’nin çok fazla şikayetçi olmasına karşın Pegasus yazılımının herhangi bir sorunu olmadığı öne sürmeye devam ediyor. Bu nedenle de şirketin yazılımı ABD’de yasaklı yazılımlar arasında yer alıyor. Kullanımı yasak olmasına rağmen iPhone kullanıcılarına sorun oluşturmaya devam ettiğinden Apple, çözüm olarak “kilitleme modu” özelliğini geliştirdi.

  Pegasus yazılımın suçlu ve terörist avlamak amacıyla geliştirildiği belirtiliyor.

  Apple’nin kullanıcı güvenliği hususunda aldığı önlemlerin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz? Sizce siber güvenlik alanında en iyi çalışmalara imza atan şirketler hangileri? Görüşlerinizi yorum kısmından veya R10.NET Forum’dan iletebilirsiniz.

  2008'den bugüne profesyonel içerik yazarlığı!

  Yorum Yap
  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  iOS 18 ile AirPods'a Üç Yeni Özellik Geliyor: İşte Detaylar!

  Apple, iOS 18 ile AirPods'a baş hareketleriyle arama yanıtlama, ses yalıtımı ve kişiselleştirilmiş uzamsal ses özelliklerini getiriyor.

  İşte Apple'ın WWDC 2024'te Tanıttığı En Büyük Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC 2024'te yapay zeka sistemleri, Siri yenilikleri ve iOS 18'in özelleştirilebilir özellikleriyle dikkat çeken birçok yeni özelliği tanıttı.

  Yeni ve Ucuz Elektrikli Otomobil Hyundai INSTER Geliyor!

  Hyundai, yeni elektrikli kompakt modeli INSTER'ı tanıttı. 355 km menzil sunan INSTER, Avrupa'da 20 bin euro altında satışa çıkacak, Türkiye'ye 2025'te gelecek.

  iOS 18 Resmen Tanıtıldı: İşte Yeni Özellikler ve Yenilikler!

  Apple, WWDC24 etkinliğinde iOS 18'i tanıttı. Ana ekran özelleştirmeleri ve yeni erişilebilirlik özellikleri ile iOS 18, kullanıcı deneyimini geliştiriyor.

  Apple Siber Saldırılara Karşı Yeni Özelliğini Tanıttı!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et