R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Apple Kullanıcıları “Hey Siri” Komutuna Veda Ediyor!

  Apple, yaptığı son açıklama ile artık “Hey Siri” komutunun kullanılmayacağını duyurdu. Bundan sonra sanal asistanı başlatmak için tek kelime yeterli olacak.

  Dide Su Kaya
  Dide Su Kaya R10 Editörü
  19.11.2022 00:11 4385 4 dk okuma süresi
  Apple Kullanıcıları “Hey Siri” Komutuna Veda Ediyor!
  Son Düzenleme:

  Apple’ın sanal dijital asistanı Siri, bundan sonra “Hey Siri” komutu ile başlamayacak. 10 senedir kullanıcılara hizmet veren yapay zeka, artık tek kelime ile açılacak. Yıllardan beri verdiği zeki cevaplarla herkese kendini tanıtan asistanda değişikliğe gidiliyor. Apple kullanıcıları asistanı bundan sonra tek kelime ile uyandıracak.

  “Hey Siri” komutu artık kullanılmayacak!

  Apple’ın iOS, watchOS ve tvOS işletim sistemlerinde kullanılan asistanı artık değişiyor. Asistan sayesinde sesli komutların yerine getirilmesi mümkün hale gelmekte. Siri, sadece sesini kullanarak basit görevleri gerçekleştirmek isteyen kullanıcıların gözdesi. Kendisine sorulan soruları cevaplama kapasitesine sahip olan asistan “Hey Siri” komutu ile uyanıyordu. Geliştirici şirketi asistanı Android ve BlackBerry’e de uygun tasarlamıştı. Fakat asistanın Apple’a satılması ile özellik yalnızca Apple cihazlarına özgü olmuştu. 

  Apple, Siri için neden bir komut değişikliğine gitme kararı aldı?

  Yıllardır “Hey Siri” komutu ile uyanan dijital asistan, artık yalnızca “Siri” komutu ile uyanacak. Yeni komutun 2024 senesinde kullanılmaya başlanması bekleniyor. Komut değişikliği ile ilgili Apple tarafından henüz bir açıklama yapılmadı. Tahminler arasında “Hey” komutunun farklı dillerdeki telaffuzlarının farklı olması yer almakta. Siri’nin “Hey” komutunu farklı dillerde konuşan insanlar tarafından anlamasının zor olduğu düşünülüyor. Bu da dijital asistan Siri’nin uyanmasını zorlaştırıyor. Yapay zekanın daha kolay uyanabilmesi için böyle bir değişiklik yapıldığı ileri sürülmekte. 

  Yapay zekanın uyanmasının kolaylaşması için tek kelime komut kullanılacak. Bu durum, sanal asistanın uyanmasını kolaylaştıracak. Fakat, yapay zeka temelli asistanın revize edilebilmesi için yazılımının yeniden yazılması gerekecek. Bu durum da bu ufak değişikliğin 2024 senesine kadar kullanıma geçememesi anlamında gelmekte.

  Apple, Siri ile ilgili yapacakları tek değişikliğin uyandırma sesli komutu olmadığı da açıkladı. Şirkete göre 2024 senesinden sonra üçüncü taraf uygulamalar ve hizmetler Siri ile daha uyumlu hale gelecek. Şirket, bu kapsamda da çalışmalar yaptığını belirtti. 

  Siri nedir?

  Siri, Apple’a ait iOS, watchOS ve tvOS işletim sistemlerine ait bir dijital asistandır. Yapay zeka temelli olan bu asistan, sesli komutlar alarak işlem gerçekleştirir. Yıllar içerisinde gelişen yapay zekası sayesinde günlük basit sorulara cevap verebilmesi ile bilinir. 

  Siri’nin asıl amacı soruları cevaplamak, kullanıcılara tavsiyelerde bulunmak ve web hizmetleri işlemlerini gerçekleştirmektir. 28 Nisan 2010 tarihinde Apple tarafından satın alınarak kullanılmaya başlandı. İlk olarak App Store’da bir iOS uygulaması olarak kullanıcılara tanıtıldı. Sonrasında ise Android ve BlackBerry’de kullanılamayacak şekilde revize edildi.

  Siri, iOS 5’ten beri Apple ürünlerinin işletim sisteminin bir parçası olmuştur. Yıllar içerisinde iPad'lere, iPod'lara ve Apple Watch'lara eklenmiştir. 2012 senesinden beri üretilen bütün Apple ürünlerinde Siri yer almıştır. Aktive edilebilmesi için ise “Hey Siri” komutunun sesli olarak verilmesi gerekmektedir. 

  Siri neler yapabilir?

  Siri sanal asistanının gerçekleştirebildiği birçok özellik vardır. Sesli verilen komutları yerine getirerek kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırması ile bilinir. Özellikle bir iş ile meşgul olunurken, sesli olarak basit işlemleri gerçekleştirir. Bu sayede kullanıcılara büyük bir kullanım kolaylığı sağlar. Siri’nin aldığı komutlar ile gerçekleştirebildiği işlemler aşağıda maddeler halinde verilmiştir:

  • Arama yapılabilmesi
  • İleride yapılması planlanan önemli aramaları hatırlatabilmesi
  • Gelen mesajları ya da gelen aramaları AirPods aracılığı ile sesli olarak ilan edebilmesi /okuyabilmesi
  • Mesaj atabilmesi
  • Kullanıcıların cümlelerini tamamlayabilmesi
  • Gelen aramaların kim tarafından geldiğini bildirmesi
  • FaceTime üzerinden bir arama başlatabilmesi
  • Alarm kurabilmesi
  • Yapılacak işleri vaktinde kullanıcılara hatırlatabilmesi 
  • Trafik ile ilgili kullanıcıları bildirebilmesi
  • Dinlenmek istenen müziği anlık olarak başlatabilmesi
  • Anlık olarak çalıyor olan müziğin ismi hakkında bilgi verebilmesi
  • İstendiği takdirde şarkının çıkış senesi, sanatçısı, albümü vs hakkında da bilgi verebilmesi 
  • Randevuları kullanıcılara bildirebilmesi
  • Para birimlerini çevirerek istenilen hesapları yapabilmesi
  • Basit ve kompleks matematik işlemlerini yapabilmesi
  • AirPods’u bulabilmesi

  Siri’nin kullanıldığı ülkeler ve bildiği diller

  Siri, yıllar içerisinde dünyanın dört bir tarafından kullanılmaya başlandı. Kullanıcı sayısı artıkça sanal asistanın gelişimi de hız kazandı. Yıllar geçtikçe bildiği dil sayısı ve bu diller üzerindeki hakimiyeti arttı. Her dilin kendine özgü tabirlerini ve şakalarını daha iyi anlamaya başladı. Apple, Siri’ye dünyada en çok konuşulan dilleri öğretmekle işe başladı. Gelişimi göz önünde bulundurulduğunda tüm dünya dillerini kısa sürede öğreneceğe benziyor. Siri’nin bildiği dillerin ve kullanıldığı ülkelerin yer aldığı tablo aşağıda yer almaktadır:

  Dilİlk çıktığı iOS versiyonu
  Almanca5.0
  6.0
  9.0
  Arapça9.2
  Çince (Standart Çince)6.0
  6.0
  Çince (Kantonca)6.0
  Danca8.3
  Fince9.3
  Fransızca5.0
  6.0
  6.0
  9.0
  Felemenkçe8.3
  9.0
  İbranice9.3
  İngilizce5.0
  5.0
  5.0
  6.0
  8.3
  8.3
  İspanyolca6.0
  6.0
  6.0
  İsveççe8.3
  İtalyanca6.0
  6.0
  Japonca5.1
  Korece6.0
  Malayca9.3
  Norveççe9.0
  Portekizce8.3
  Rusça8.3
  Tayca8.3
  Türkçe8.3

  Siri'yi kim seslendiriyor?

  Siri, farklı dillerde kullanılan bir sanal asistan. Dünyanın birçok ülkesinde kullanıcılara hizmet eden asistan, pek çok dil biliyor. Siri’nin Türkçe ve İngilizce seslendirmesini yapan isimleri aşağıda verilmiştir:

  • Siri'yi İngilizce seslendiren kişi: Susan Bennett
  • Siri'yi Türkçe seslendiren kişi: Yelda Uğurlu

  Siri nasıl etkinleştirilir?

  Siri sanal asistanı her Apple kullanıcısı kullanmamakta. Etkinleştirilmesi için yapılması gereken birtakım ayarlar var. Siri’yi günlük hayatta kullanmak isteyen insanlar aşağıdaki adımları takip ederek etkinleştirme işlemini yaparlar:

  • Ayarlar’a gidilir.
  • “Siri ve Arama” seçeneğine dokunulur. 
  • Hey Siri'yi Dinle" ve "Kilitliyken Siri'ye İzin Ver" seçenekleri etkinleştirilir.
  • Hey Siri’yi ayarlama ekranında yer alan sürdür butonuna tıklanır. 
  • Ekranda yer alan komutlar tekrarlanır. 
  • Bitti seçeneği ile etkinleştirme tamamlanır. 

  Apple cihazlarında kurulum aşamasında Siri sanal asistanın kullanılmak istenip istenmediği sorulur. Kurulum aşamasında da Siri’nin etkinleştirilmesi mümkündür. Kurulum aşamasında etkinleştirme gerçekleştirilmediği takdirde, yukarıdaki adımlar izlenerek sonradan etkinleştirilir. 

  “Hey Siri’yi Dinle” ve "Kilitliyken Siri'ye İzin Ver" olarak iki farklı etkinleştirme seçeneği vardır. İlk seçenek seçilirse, sesli komut vererek Siri uyanır. İkinci seçenekte ise Siri’yi uyandırmak için Home tuşuna basılı tutulur. 

  İçeriği Puanla
  Yorumlar

  Yorumunuz minimum 10 karakter olmalıdır.

  İlgili İçerikler:

  Apple’dan Büyük Sürpriz: ‘Plus’ Serisinin Yerini ‘Slim’ Alabilir!

  Apple, iPhone 17 serisinde "Plus" modelini iptal edebilir ve yerine daha ince ve hafif olan iPhone 17 Slim modelini getirebilir.

  Apple'ın Yeni iPad Modelleri Sızdırıldı: iPad Mini Geliyor!

  Apple, yeni iPad modellerini duyurdu: iPad Mini 7, iPad 11 ve M5 iPad Pro. Bu cihazlar güçlü işlemcileri ve yeni özellikleriyle dikkat çekiyor.

  Ubuntu 24.10 Nihayet Wayland'i NVIDIA Kullanıcıları İçin Varsayılan Yapıyor!

  Ubuntu 24.10, Ekim 2024'te yayınlanacak. NVIDIA kullanıcıları için varsayılan Wayland oturumu ve birçok yenilik sunuyor.

  Apple, iOS 18 ile RCS Desteğini Kullanıma Sundu: İşte Detaylar!

  Apple, iOS 18 ile RCS mesajlaşma desteğini tanıttı. Bu özellik, yüksek çözünürlüklü medya paylaşımı ve gelişmiş grup sohbetleri sunarak iletişimi zenginleştiriyor.

  Apple Kullanıcıları “Hey Siri” Komutuna Veda Ediyor!

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et