R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  VRAM (Video RAM)

  VRAM terimi video RAM ifadesinin kısaltılmış halidir. RAM ile neredeyse aynı görevi görür ama asıl işlevi monitörün size görüntüyü gösterebilmesi için resmi işlemektir. VRAM türlerinin tamamının dinamik RAM için özel olarak düzenlenmesi işlevsellik açısından ekstra önemlidir.

  VRAM aslında bilgisayar ile monitör arasında bir arabellektir. Görüntüler sistem tarafından ekranda gösterilmek üzere gönderildiğinde VRAM devreye girer. Veriler VRAM üzerine işlenir ve monitörde görüntülenirler. Bazı görüntü aktarımlarında önemli olmasının sebebi budur.

  VRAM ne işe yarar?

  VRAM, Video Random Access Memory anlamına gelir ve GPU ile çalışmak üzere tasarlanmış bir RAM türüdür. En temel işlevi GPU tarafından atanan görevleri yerine getirmektir. Görüntülerin sorunsuz bir şekilde oluşturulmasına yardımcı olmak için arabellek olarak işleyiş gösterir.

  VRAM, standart RAM gibi anakart üzerinde herhangi bir yuvaya (slot) sahip değildir. Bir ekran kartına yerleştirilmesi söz konusudur. VRAM oyun oynama, üç boyutlu görüntü oluşturma ve video oluşturma işlemlerini içeren aşırı yoğun görevlerde fazlasıyla kullanışlıdır.

  VRAM yükleme süreleri ve görüntü kalitesi üzerinde doğrudan etkili olabilir. Bu sebepten ötürü oyun verimliliğinde dikkat edilen bir unsurdur. Oyunları belirli bir çözünürlükte çalıştırmak için belirli VRAM seviyelerine ihtiyaç vardır. İhtiyaç duyulan seviye oyundan oyuna değişiklik gösterir.

  Gelişmiş özelliklere sahip bir oyunu 1920 x 1080 çözünürlükte oynamak için ekstra VRAM ihtiyacı söz konusudur. Görüntünün doğru şekilde aktarılması buna bağlıdır. Eğer yeterli seviyede VRAM yoksa görüntüler baskı oluştururlar. Bu durumda ise çeşitli performans sorunları ortaya çıkar.

  VRAM ile RAM arasındaki fark nedir?

  VRAM ile RAM birbirine benzerler ama işlev açısından birbirinden farklıdırlar. RAM günlük görevleri gerçekleştiren, temel bilgileri işleyen ve depolayan bilgisayar sisteminin belleğidir. VRAM ise grafik açısından yoğun görevlerde kullanılır. RAM yükseltilebilir ama VRAM yükseltilemez.

  RAM, karmaşık ve basit veri işlevleriyle bağlantılı olan bilgileri depolar. VRAM, bir GPU tarafından işlenen verilerle ilgilenir ve aynı zamanda doku haritalarını saklar. Bu sayede ekran kartının görüntüleri daha hızlı işlemesi ve oluşturması mümkün hale gelir.

  Grafik yoğun işlemlerde ne kadar VRAM kullanılacağı tamamen görevle bağlantılıdır. Bazı görevlerde ihtiyaç duyulan bellek miktarı aşırı yüksek olabilir. Ancak standart kullanım açısından ekran kartında yer alan VRAM miktarının tamamının kullanılması söz konusu değildir.

  Oyun oynarken ne kadar VRAM gerekir?

  Modern oyunların çoğunu istenilen seviyede oynayabilmek için göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerden birisi VRAM olacaktır. Ne kadar fazla VRAM sahibiyseniz oyun o kadar sorunsuz çalışır yaklaşımı doğru değildir. Çünkü akılda bulundurulması gereken çok fazla detay vardır.

  1. Monitör çözünürlüğüne dikkat edilmeli

  Monitör çözünürlüğü ile VRAM arasında ciddi bir ilişki söz konusudur. Pek çok kişi VRAM ile ilgili tavsiyede bulunurken monitör çözünürlüğünü ön plana çıkarma eğilimdedir. Oyunlarda 32-bit renk derinliği kullanıldığından piksel başına 32-bit gösterilir.

  1080p çözünürlükte oyun oynuyorsanız tek bir görüntüyü depolamak için gerekli olan bellek miktarı yaklaşık 8,3 MB olacaktır. 4K çözünürlükte oynamak istiyorsanız 33,2 MB gereklidir. Yüksek çözünürlük dokular işin içine girdiğinde ise bu miktar yükselme eğiliminde olurlar.

  2. Oyunun yapısı kontrol edilmeli

  Oyunlar konusunda teknik anlamda uzman olmanıza gerek yoktur. Oyunun grafikleri ne kadar kaliteli gözüküyorsa ihtiyaç duyacağı VRAM bir o kadar yüksek olacaktır. Kullandığınız çözünürlük gerekli VRAM miktarını doğrudan etkiler. Bir oyun satın almadan ve yüklemeden önce bunu bilmelisiniz.

  Grafik işleme konusunda aşırı güce ihtiyaç duymayan bir oyun için ekstra VRAM gerekmeyebilir. Ayrıca ayarları aşırı yüksek yapmadığınız zaman ihtiyaç duyduğunuz VRAM miktarı azalabilir. Ray tracing gibi teknolojileri barından bir oyunun az miktarda VRAM talep etmesini beklememelisiniz.

  3. Oyun içi ayarlar optimize edilmeli

  Önceki dönemlerde geliştirilmiş olan oyunların aksine modern oyunlarda grafik ayarlarını düzenleyebilmek için ekstra seçeneklere sahip olursunuz. Performansa yönelik ayarlar yapmak istediğinizde grafik kalitesinden ödün verip performansı yükseltebilirsiniz.

  Anti-aliasing adını taşıyan teknoloji bu açıdan çok önemlidir. Görüntülerdeki akıcılığı sağlar ve kapatıldığında bu akıcılık kaybolur. Ancak anti-aliasing açık olduğunda ihtiyaç duyulan VRAM miktarı ciddi oranda yükseliş gösterir. Benzer durum doku kalitesi için geçerlidir.

  Oyun oynarken VRAM açısından problem yaşamak istiyorsanız tercih ettiğiniz çözünürlüğe dikkat etmelisiniz. 1080p çözünürlük için 2-6 GB VRAM, 1440p çözünürlük için 4-8 GB VRAM ve 4K çözünürlük için ise 8 GB veya daha fazla VRAM gerekli olduğunu bilmelisiniz.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  VRAM (Video RAM)
  VRAM VRAM

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et