R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  TXT (Dosya uzantısı)

  TXT, biçimlendirilmemiş ASCII metinlerini içeren belgeleri kaydetmek için kullanılan dosya uzantısıdır. İngilizce text kelimesinden türetilerek ortaya çıkmış olup herhangi bir kısaltmayı ifade etmemektedir. TXT formatında kaydedilen düz metin belgeleri; Linux işletim sistemleri, Microsoft Windows işletim sistemleri ve Mac platformları için geliştirilmiş çeşitli metin işlem programları kullanılarak oluşturulabilir, açılabilir ve düzenlenebilir.

  TXT uzantısı kullanan dosyaların içeriği biçimlendirilmemiş ASCII metinlerinden oluşur. Bu dosyalarda kalın, italik, altı çizgili metinler, resim veya video dosyaları, sınıflandırma gibi biçimlendirmelere yer verilmez. TXT uzantılı dosyalar; yani metin belgeleri, bir konu ile ilgili talimatlar, geçici bilgiler, basit içerikler, bir program tarafından tutulan günlükler gibi yalnızca metin içeren ve sistem hafızasında küçük alan kaplayan dosyalardan oluşur. 

  TXT Dosya Uzantısı Nasıl Açılır?

  TXT uzantısı, Windows, Linux ve Mac işletim sistemlerinde, hemen hemen tüm akıllı telefonlarında ve e-kitap okuyucularında sistem tarafından varsayılan olarak yüklenen veya manuel olarak yükleyebileceğiniz yardımcı programlarla açılabilir. 

  Bilgisayarda TXT dosyasını açma

  Bilgisayar üzerinde txt uzantılı bir metin belgesini açmak için dosyaya çift tıklamanız yeterli olacaktır. Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinin varsayılan metin düzenleyici programları dosyanızın içeriğini görüntüleyecektir.

  Çift tıklama sonrası dosya açılmadıysa veya bir hata mesajı aldı iseniz bilgisayarınızdaki metin düzenleme programı düzgün çalışmıyor veya dosyanız bozuk olabilir. Sorunu anlayabilmek için öncelikle dosya türünün txt olduğundan emin olmalısınız. Bunun için için Windows işletim sisteminde dosyaya sağ tıklayıp Özellikler'i seçin, açılan pencerede dosya türü kısmında dosyanızın uzantısını ve türünü görebilirsiniz. Mac işletim sistemlerinden birini kullanan bir bilgisayarınız varsa aynı işlemi dosyaya sağ tıkladıktan sonra daha fazla bilgi yazan seçeneği seçip açılan sekmede tür başlığı altında görebilirsiniz.

  Dosya uzantınızın txt olduğunu görüntülüyorsanız varsayılan metin düzenleyici programınız düzgün çalışmıyor demektir. Bu durumda içeriğin devamında yer alan yardımcı programlardan bir tanesini bilgisayarınıza yükleyip sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

  Akıllı telefonlarda TXT dosyasını açma

  Akıllı telefonlarda txt uzantılı metin belgelerini açma işlemi sistem tarafından varsayılan olarak ayarlanan uygulamalar tarafından yapılmaktadır. Android ve IOS işletim sistemi kullanan mobil cihazlarda metin belgesini açmak için dosyanıza dokunduğunuzda dosya otomatik olarak açılacaktır. Sistem dosyanın hangi uygulama ile açılacağını sizden de isteyebilir. Bu durumda ekranınızda uygulamaların listesinin yer aldığı bir sekme açılır. Bu sekmede not düzenleyici veya metin düzenleyici başlıklı uygulamalarını seçip dosyanıza erişebilirsiniz.

  En çok kullanılan metin belgesi programları

  TXT uzantılı metin belgelerini açmak ve düzenlemek için kullanılan varsayılan sistem programlarının yanı sıra daha gelişmiş özellik ve ara yüzlere sahip yardımcı programlar da bulunmaktadır. Popüler olarak kullanılan metin belgesi programları şunlardır;

  -Notepad ++

  -Apple TextEdit

  -Sublime Text

  -TextMate

  -Gedit

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  TXT (Dosya uzantısı)

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et