R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Dosya Uzantısı

  Dosya uzantısı, bilgisayardaki dosyaların isminde noktadan sonra gelen karakterlerdir. Dosyaya eklenen karakterler, dosyanın hangi programla açılabileceğini belirler. Bilgisayarda pek çok veri vardır. Verilerin doğru bir şekilde sınıflandırılması ve çalıştırılması konusunda bu uzantılar belirleyicidir. Dosya uzantısının, bir insan beynine benzetilmesi mümkündür. Beynin içerisinde isimler, hayvanlar, meslekler gibi günlük hayattan birçok şey vardır. Bunun gibi birbirinden bağımsız pek çok dosya da uzantıları ile ayırt edilir.

  Bilgisayar sistemi içerisinde bulunan uygulamaların hangi işletim sistemiyle çalışacağını bu uzantılar gösterir. Yalnızca programlar çalışırken değil işletim sistemleri uyumluluğu da dosya uzantısı için önemlidir. Dosya isminde yer alan nokta simgesinden sonra uzantının ne olduğu görülür. Nokta karakterinden sonra yer alan harfler ve simgeler dosyanın uzantısıdır. Bu uzantı dosyanın hangi uygulamalar ve işletim sistemi ile açılacağını gösterir. Bilgisayarda belli sınıflandırmalar yapmak için bu uzantılar oldukça kolaylaştırıcıdır. Karmaşık işlemleri ve komutları düzenlerken dosya uzantısına bakmak, işleri daha kolaylaştırır. 

  Dosya uzantısı ne işe yarar?

  Dosya uzantısı, bilgisayar içerisinde karmaşık olarak yer alan dosyaları sınıflandırmaya yarar. Herhangi bir komut olmadan bilgisayar sıradan bir dosyayı açmaz. Dosyalar açılırken siz komut verirsiniz. Bu sayede işletim sistemi veya programlar işlerine başlar ve dosya açılır. Bu noktada dosyaların formatlarını dosya uzantısı belirler. Uzantıya en uygun program ve uygulama ile dosyayı çalıştırır. 

  Ancak bazı durumlarda bazı uzantılar, uygulamaları desteklemez ve dosya açılmaz. Bu noktada dosya uzantı hatası denilen bir hata ortaya çıkar. Kullanıcıların birçoğu bu hatayla karşı karşıya kaldığında bu dosyaları kullanamaz. Böylece silmek zorunda kalırlar. Elbette böyle bir durumda dosya uzantısını değiştirmek mümkündür.

  Dosya uzantısı nasıl değiştirilir?

  İşletim sistemleri bazı durumlarda bilgisayarlar daha önce yer alan dosyaları açamaz. Böyle durumda dosya uzantıları kolay bir şekilde değiştirilir. Dosya uzantıları manuel müdahale ile eski halini alır. Bu da daha önce açılan programla kolay bir şekilde açmayı sağlar. 

  Benzer bir durumda farklı bir cihazdan bilgisayara aktarılan dosyaların açılmaması da mümkündür. Böyle bir durumda ise çeşitli uygulamaları kullanmak gerekir. Ayrıca online platformlar da yardımcı olur. Bu şekilde uzantıyı değiştirmek mümkündür.

  En çok kullanılan dosya uzantıları nelerdir?

  Bilgisayarlarda kullanılan pek çok farklı dosya çeşidi vardır. Bu dosyaların kendine ait farklı uzantıları vardır. Dışarıdan birisi baktığında genellikle dosyanın hangi uygulama ile açılacağını bilir. Bu en sık kullanılan dosya uzantılarına sınıflandırmakta önemli bir rol oynar. Bilgisayarda hemen her gün kullanılan ve sık karşılaşılan dosya uzantıları şu şekilde sınıflandırılmaktadır.

  Microsoft Office Word.doc, docx
  Microsoft Office Excel.xls, xlsx
  Microsoft Office Powerpoint.ppt, pptx
  Microsoft Office Access.mdb, mdbx
  Videomp4, avi, mkv, wmv, dat, flv, 3gp, mov
  Çalıştırılabilir Program.exe
  Sesmp3, ogg, wav, mid
  Resim.jpg, jpeg, png, bmp
  Hareketli Resim.gif
  Sıkıştırılmış Dosya.rar, zip, 7z, tar
  E-kitap.pdf
  Web Sitesi Kodlama Uzantılarıphp, html, asp, aspx
  Sık Kullanılan Diğer Uzantılartxt, odt, ott, dic, uot

  Dosya uzantıları neden önemlidir?

  Dosya uzantıları, bilgisayar sisteminde yer alan uygulamaların çalışma prensibini belirler. Bu noktada doğru dosya uzantısı ile programlar doğru bir şekilde çalışır. Dosyaların farklı formatları olduğu, bu uzantılar ile anlaşılır. Her programın ve uygulamanın verisi kaydedilirken kaydetme kısmında uzantılar görülür. Bu, işletim sistemleri bakımından da oldukça kolaylaştırıcıdır.

  İşletim sistemleri, her tip dosyayı açmaz. Ancak açabildiği uygulama varsa bu uygulama ile dosyayı çalıştırır. Dolayısıyla işletim sistemi dosyanın bir sonraki çalıştırılışında da bu uygulama ile çalışacağını anlar. Bu da kaydedilen dosya çalışmasında uzantının önemini ortaya koyar. Örneğin kaydedilen bir elektronik tablo dosyası ‘.xls’ formatındadır. Excel veya Open ofis kullanılarak açılmak istenirse uzantısını aynı şekilde ayarlamak mümkündür. Bu uygulamalar, söz konusu uzantıya uyumlu şekilde çalışır. Dolayısıyla herhangi bir problem ortaya çıkmaz.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Dosya Uzantısı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et