R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Tumblr

  Tumblr, Şubat 2007 yılında David Karp ve Marco Arment tarafından kurulan ABD kökenli blog tabanlı bir sosyal platformdur. Tumblr, kurulduktan 2 hafta sonra 75.000 kullanıcıya ulaşmıştır. Tumblr’ın sadece ABD’de toplam 13 milyon kullanıcısı bulunmaktadır. 2013 yılında Yahoo 11 milyar dolar karşılığında Tumblr’ı satın almıştır. Tumblr kullanıcıları bu durumdan memnun kalmayıp, imza toplayarak kurucusu olan David Karp’ın CEO olarak devam etmesini sağlamıştır. Tumblr, şu anda 47 dilde hizmet sunmakta ve yaklaşık 450 milyon bloga ev sahipliği yapmaktadır.

  Tumblr Tarihçesi

  Tumblr, 2012 yılına kadar kullanıcılarına hiçbir şekilde reklam kampanyası olmadan hizmet vermiştir. Tumblr reklam kampanyası olmadan nasıl gelir sağlıyordu: Tumblr bu 5 yıllık süre içinde özel temaların satışını yaparak ve içeriklerini daha çok kişiye göstermek (gönderilerini öne çıkarmak) isteyen kişiler sayesine gelir sağladı. 

  Tumblr ilk ve büyük reklam kampanyasını dünya çapında tanınan bir giyim markası olan Adidas ile 2012 yılında gerçekleştirmiştir. 2017 verilerine göre Tumblr kullanan kullanıcısı sayısı 555 milyon kişiyi geçmiştir.  

  Tumblr Nasıl Kullanılır?

  Tumblr’ın kullanımı diğer tüm sosyal medya platformları gibi oldukça kolaydır. Tumblr kişilerin blog sitelerinde kendilerine özel resim, video, gif ve alıntı gibi paylaşım yapmalarına olanak sağlar. Tumblr’ı kullanmak için sadece üyelik oluşturmak yeterlidir. Tumblr’a üye olduktan sonra Tumblr dünyasına adım atabilirsiniz. Tumblr ile oluşturulan bu bloglar/profiller kullanıcılarının istediği gibi özelleştirebilir. 

  Tumblr’a Nasıl Kayıt Olunur?

  Tumblr’a kayıt olmayan herkes ücretsiz bir şekilde Tumblr’a ‘’E-posta , Şifre ve Blog adı ile birlikte kolayca kayıt olabilir. İsteyenler Tumblr kullanmak için Google Apple hesapları ile de Tumblr’a kayıt olabilir. Tumblr’a kayıt olunduktan sonra, fotoğraf, video, chat, gif paylaşılabilir ve kullanıcılar kendilerine ait olan sayfaları düzenleyebilir. 

  Tumblr Özellikleri

  Tumblr, kullanmak ücretsizdir. Tumblr’a kayıt olan tüm kullanıcılar: Kendilerine özel bir blog oluşturup, Tumblr dünyasındaki yerini alabilir. Bunların yanı sıra isterseniz özel tema satın alarak bloglarınızı daha güzel bir görünüm kazandırabilirsiniz. İstediğiniz blogları takip edebilir, paylaşılan içerikleri (fotoğraf, video, gif) yeniden blogla yaparak profillerinde yer verebilirsiniz. 

  • Oluşturduğu bu blogda ‘’metin, fotoğraf, alıntı, bağlantı, sohbet, ses ve video paylaşabilir.
  • Gördüğü ve blogunda yer vermek istediği içerikleri yeniden blogla yapabilir. 
  • Diğer kullanıcılara mesaj gönderip onlardan mesaj alabilir. 
  • Facebook ve Twitter paylaşımları senkronizeli bir şekilde yayınlanabilmektedir. 
  • Tumblr, sadece masaüstü değil mobil cihazlarda da kullanılabilmektedir. 

  Blog düzenleme

  Tumblr’a kayıt olan herkes gerçek/takma adıyla kendisine ait bir profil oluşturabilir. Bu profili isterse ücretsiz isterse de ücretli tumblr temaları ile özelleştirebilir.  (Ücretsiz temalar) 

  İçerik paylaşımı
   

   

  1. Metin: Bu bölümde paylaşmak üzere yazılan yazılara; Başlık, içerik ve etiket girilebilir. Ek olarak bu metin ‘’Zengin Metin’’ ‘’HTML’’ ve ‘’Markdown’’ olarak anlık ya da planlanarak ileri tarihle paylaşılabilir. 
  2. Fotoğraf: JPEG, PNG uzantılı fotoğraflar paylaşılabilir ve bu paylaşılan fotoğraflar için kısa açıklamalar kullanıcılar: metinde olduğu gibi etiket kullanıp resim yazısı ekleyebilir.
  3. Alıntı: Tumblr’da ya da herhangi bir sitede beğenilen yazılar alıntı bölümünde ‘’Alıntı’’ ve ‘’Kaynak’’ girilerek paylaşılabilir. 
  4. Bağlantı: Bağlantı bölümünde ise FacebookTwitter ya da herhangi bir blogda beğenilen yazılar sadece ‘’url adresi’’ girilerek paylaşılabilir ve kişinin profilinde gösterilir. 
  5. Sohbet: Genellikle magazin ve haber siteleri tarafından kullanılan bu özellik: 2 kişi arasında gerçekleşen diyalogları paylaşmak için kullanabilir.
  6. Ses: Youtube ya da başka bir ses/müzik platformundaki ses/videolar bu bölümde paylaşılabilir Ek olarak hali hazırda bulunan dosya/ses url adresi girilmeden paylaşılabilir.
  7.  Video: Paylaşılmak istenen videolar, dış kaynaklardan ya da kullanıcın elinde bulunan video dosyaları ile paylaşılabilir. Ancak paylaşılan bu videolar paylaşan kişiye ait değil ise gerçek video sahipleri başkasının paylaştığı videolara telif atarak videoyu kaldırabilir.
  • Telif hakkı: Kişilerin fikri ve emeği ile üretilmiş, ürünlerdir. Kişiler bu ürünler üzerinde hukuki haklara sahiptir.
  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Tumblr
  Tumblr Logo Tumblr Logo
  Tip

  Özel şirket, Sosyal ağ

  Tür

  Blog, arkadaşlık

  Kuruluş

  Şubat 2007

  Kurucu

  David Karp

  Genel Merkezi

  New York, Richmond, Virginia, ABD

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et