R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Touch ID

  Touch ID, Apple'ın iPhone ile sunduğu ilk biyometrik kimlik doğrulama girişimidir. İlk olarak iPhone 5S ana ekran düğmesiyle tanıtıldı, daha sonra iPad'lerde ve Mac Magic Keyboard'da uygulandı. Mac'lerde, belirli iPad modellerinde ve iPhone SE'de özel biyometri biçimi olarak hala kullanılıyor.

  Touch ID, kullanıcıların cihazlarında kimlik doğrulama yöntemlerini değiştirdi. iPhone 5S’ten önce, çoğu kullanıcı akıllı telefonlarını herhangi bir şifre olmadan kullanır veya şifre için 4 basamaklı pinleri tercih ederdi.

  Touch ID Nasıl Çalışır?

  Touch ID, cihazınızdaki ana sayfa düğmesindeki parmak bölmesine gömülü sensörler aracılığıyla çalışır. Bölmeye parmak değdirdiğinizde çelik halka sensöre mesaj gönderir ve biyometrik detaylar okunarak cihazına kaydedilir.

  Her insanın parmak izi farklı olduğundan, cihaza kaydettikten sonra Touch ID tarafından tanınacak parmak izi kişiye özeldir. Bu parmak izi kaydı sayesinde satın alma ve uygulama kilitleme gibi ayarlar etkinleştirilebilir.

  Touch ID Güvenli mi?

  Kişisel bilgileriniz için endişelenmenize gerek yoktur çünkü Apple, bu verilere erişimlerinin olmadığını doğrulamıştır. Touch ID, cihazlarınıza ve verilerinize ek bir güvenlik düzeyi sağlayacağı için kullanmanız güvenlik uzmanları tarafından tavsiye edilir.

  Touch ID Özellikleri Neledir?

  Apple, kullanıcıların cihaz başına beş parmağa kadar parmak izi taramaları oluşturmasına olanak tanır. Touch ID, şekli veya konumu ne olursa olsun her Apple cihazında aynı tarama teknolojisine ve Secure Enclave veri depolamasına dayanır.

  Parmak İzi Sensörü

  Apple ürünlerinde kullanılan parmak izi okuyucu, çelik bir halkayla çevrili safir kristal bir yüzey kullanır. Cam, altındaki parmak izini tanımak için kullanılan bileşenleri korur.

  Bir parmak algılandığında kapasitif dokunuş kullanılarak yüksek çözünürlüklü bir görüntü yakalanır. Bu görüntü, Secure Enclave'e geçmeden önce sayısal bir değere dönüştürülür ve şifrelenir.

  Sensör tarafından üretilen nihai değer, Secure Enclave'de saklanan bir değerle karşılaştırılır. Depolanan değerlerden biriyle eşleşirse parmak izi tanınır ve cihazın kilidi açılır.

  Secure Enclave

  Apple'ın T2 Security yongası, bridgeOS 2.0 adlı ayrı bir işletim sistemini çalıştıran 64-bit ARMv8 yonga setidir. Tüm önyükleme sürecini, özel bir AES donanım motoru kullanarak tüm şifrelemeyi, ses işlemeyi, kamera kontrolünü ve Sistem Yönetim Denetleyicisi özelliklerini yönetir.

  Secure Enclave ve sensör, verileri şifreleyen ve doğrulayan bir oturum anahtarı oluşturmak için kullanılan paylaşılan bir anahtara sahiptir. Sensör tarafından toplanan tüm veriler, özel bir seri çevresel arabirim veri yolu kullanılarak T2 Security çipine gönderilir. T2 yongası daha sonra bu verileri işlenmek üzere Secure Enclave'e iletir.

  Secure Enclave, fiziksel olarak uygulama işlemcisi paketinde bulunan bir yardımcı işlemcidir (veya donanım tabanlı anahtar yöneticisidir). Sistemden izole çalışır ve kesintiye dayalı bir "posta kutusu" kullanarak ana yonga ile iletişim kurar. Yalıtılmış olduğu ve kendi kendini besleyebildiği için işletim sistemi tehlikeye girse bile bütünlüğünü korur.

  Secure Enclave, sensör tarafından sağlanan verileri matematiksel temsillere dönüştürür. Secure Enclave'in 4MB depolama alanı yalnızca 256-bit eliptik eğri özel anahtarları için kullanıldığından, bu numaralar şifrelenir ve dosya sisteminde saklanır.

  Secure Enclave, sınıf anahtarını saklar ve hiçbir zaman ana işlemciye gösterilmeyen tüm sarılmış dosya anahtarlarını işler. Dosya sistemi meta veri anahtarı, Apple Dosya Sistemini kullanan cihazlarda Secure Enclave'in Donanım UID'si (Benzersiz Tanımlayıcı) anahtarı kullanılarak şifrelenir. Yonga setinin üretici yazılımı, Secure Enclave içinde depolanan tüm anahtarları şifreler.

  Biyometriyi Kullanma

  Touch ID, yalnızca bir cihazın kilidini açmakla kalmaz aynı zamanda daha fazla uygulama için de kullanılır. 

  Örneğin bilgilere ve ödemelere güvenli erişim için Apple'ın işletim sistemlerine entegre edilmiştir. Bankacılık uygulamaları, güvenli mesajlaşma uygulamaları ve diğerleri bu özelliği geniş çapta uygulamıştır.

  Touch ID Kullanılan Modeller

  1.Nesil Touch ID Olan Modeller

  • iPhone 5S
  • iPhone SE
  • iPhone 6
  • iPhone 6 Plus
  • iPad Air 2
  • iPad mini 3
  • iPad mini 4
  • iPad Pro 12.9
  • iPad Pro 9.7

  2.Nesil Touch ID Olan Modeller

  • iPhone 6S
  • iPhone 6S Plus
  • iPhone 7
  • iPhone 7 Plus
  • MacBook Pro

   

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Kategoriler:
  Touch ID
  Touch ID Logo Touch ID Logo
  Tanıtım Yılı

  2013

  İlk Kullanılan Model

  iPhone 5S

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et