R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  TAB Tuşu

  Tab tuşu, sekmeler için kullanılan bir tuştur. Tab, programlama dilinde aynı zamanda sekmeler için kullanılan bir kısaltmadır. Klavye içerisinde en sol kısımda Caps Lock tuşunun hemen üstünde yer alır. Bu tuş bilgisayarda yazı yazarken kullanılan işlevsel bir tuştur. Klavye üzerinde sık kullanılan bir imleç tuşudur. Tab tuşu her bilgisayar ve laptop üzerinde yer alır. Fareye ihtiyaç duymadan imleci oynatmayı sağlar.

  Tab tuşu, kullanıcıların bilgisayar içerisinde bulunan programlara veya dosyalara ulaşmak için kullandıkları bir tuştur. Kullanıcılar her seferinde fareyi kullanmak yerine tab tuşundan yararlanarak istedikleri alana gidebilir. Tab tuşu aynı zamanda metin düzenleme sistemlerinde de çok önemli bir rol oynar.

  TAB tuşu ne işe yarar?

  Tab tuşu, bilgisayarların klavyesinde bulunan bir tuştur. Tab tuşu özellikle bilgisayar programlarında kullanılan bir içerik yönetim aracı olarak kullanılmaktadır. Tab tuşu, bir girdi alanındaki verileri düzenlemek veya gezinmek için ileri ve geri gitmeyi sağlayarak farklı alanlar arasında hızlı geçişler sağlamaya yardımcıdır.
   

  Klavyede yer alan fare işlevinde bir tuştur. Yani fare kullanılmadığı zamanlarda Tab tuşu, onun yerine kullanılır. Aynı şekilde fare bozulduğu zamanlarda imleci oynatmaya yarar. Tab tuşuna basarak fareyi oynatmaksızın imleci hareket ettirmek mümkündür. Bu da klavye içerisinde işlevsel tuşlar arasında kitap tuşunu işe yarar hale getirir.

  Tab tuşu ile yapabilecekleriniz şu şekilde sıralanır:
  Microsoft Word Excel gibi uygulamalarda ve internet sayfalarında Mouse kullanılmadan ilerlemeyi sağlar.
  Tarayıcıda sekmeler arası geçiş yapmayı sağlar.
  Excel sayfaları arasında ve Excel sütunları arasında geçiş sağlar.
  Microsoft Word üzerinden satır başı yapmayı sağlar.
  Microsoft Word üzerinde satır sonu ve cümle sonu geçişlerinde kullanılır.
  Microsoft Office programlarında sütun eklemek için kullanılır.
  Masaüstünde Windows pencereleri arasında ve programlar arasında geçiş yapmayı sağlar.
  Microsoft Powerpoint ile hazırladığınız slaytlar arasında geçiş yapmayı sağlar.

  TAB tuşu nerelerde kullanılır?

  Tab tuşu, bilgisayar programları içerisinde sıkça kullanılır. Çeşitli programlar arasında geçiş yaparken kolaylık sağlayan bir tuştur. Ayrıca Microsoft Office programlarında da işlevsel bir şekilde kullanılır. Mouse kullanılması gereken her yerde Tab tuşu Mouse kullanılmadan işlem yapmayı sağlar. Bu noktada klavye ile sürece hızlandırır. Mouse kullanarak harcadığınız zamanı oldukça kısaltır. Bilgisayar üzerinde fazla vakit geçirenler için son derece kullanışlıdır.

  TAB tuşu kullanırken nelere dikkat edilir?

  Tab tuşu, tek başına kullanılsa da bazen tek başına kullanılması yeterli olmaz. Tab tuşu kullanılırken geçiş yapmak için yön tuşlarına da ihtiyaç duyulur. Yani bir metin penceresi içerisinde imleci hareket ettirmek için Tab tuşunu kullanırsınız. Ancak bunu, yön tuşları ile desteklerseniz daha hızlı bir şekilde ilerleme sağlarsınız. 

  Bazı durumlarda klavyedeki diğer tuşlar gibi Tab tuşu da bozulabilir. Bu noktada klavyenin temiz ve dikkatli bir şekilde kullanılması önemlidir. Tab tuşu çalışmadığında tuşun yerine getirdiği görevler, Mouse ile tamamlanır.

  TAB tuşu neden çalışmaz?

  Tab tuşu, bazı durumlarda çalışmaz ya da fazla boşluk atlar. Böyle bir durumda ilk olarak sorunun neyden kaynaklandığı bulunmalıdır. Tab tuşu çalışmıyorsa klavye sorun gidericisinden kontrol etmelisiniz. Burada klavye sorunlarını giderme seçeneğine tıklayarak kontrol sağlamalısınız. Klavye ile ilgili bir problem olup olmadığına bu şekilde bakmak mümkündür. 

  Bunun yanında klavye aygıtı kaldırılıp yeniden yüklenmelidir. Bu gibi gerekli durumlarda Tab tuşunun yeniden çalışmasını sağlamak mümkündür.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  TAB Tuşu
  Standart bir Windows klavyede TAB tuşu (sol üstte) Standart bir Windows klavyede TAB tuşu (sol üstte)

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et