R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Screenshot (Ekran görüntüsü)

  Screenshot (Ekran görüntüsü), yardımcı programlar ile ekranın anlık olarak belirli bir bölümünü veya tamamının görüntüsünü almaktır. Ekran görüntüsü almak için işletim sisteminizin özelliklerini kullanabilir veya ek programlardan yararlanabilirsiniz. Screenshot alternatif olarak print screen, snapshot, ekran görüntüsü veya screen capture olarak bilinir.   

  Ekran görüntüsü aldıktan sonra görüntüyü JPEG veya PNG gibi dosya formatlarında kaydedebilirsiniz. Dosya formatı olarak PNG seçerseniz dosya boyutu daha yüksek olur. Ayrıca ekran görüntüsünü kaydettikten sonra üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

  Screenshot nasıl alınır?

  Screenshot almanın birkaç farklı yolu vardır. Hangi yolu kullanacağınız kullandığınız işletim sistemine (veya cihaza) göre değişiklik gösterir. Screenshot almak ve onları kullanabilmek için ihtiyaçlarınıza uygun olan en doğru yöntemi seçmelisiniz.

  Windows işletim sisteminde screenshot nasıl alınır?

  Windows işletim sisteminde ekran görüntüsü almanın en kolay yolu klavyedeki Print Screen tuşunu kullanmaktır. Print Screen tuşuna bastığınız zaman monitörde yer alan görüntünün aynısını elde edersiniz. Bilgisayardaki panoya aktarılan görüntüyü Paint programını kullanarak kaydedebilirsiniz.

  Screenshot alırken Alt + Print Screen tuşlarına aynı anda basarsanız ekranın tamamı yerine aktif pencerenin ekran görüntüsünü alırsınız. Paint veya Paint 3D programına eklediğiniz ekran görüntüsünü kaydedebilir, paylaşabilir ve üzerinde düzenleme yapabilirsiniz.

  macOS işletim sisteminde screenshot nasıl alınır?

  macOS işletim sisteminde ekran görüntüsü almak için Command + Shift + 3 kombinasyonunu kullanmanız gerekir. Bu tuşlara bastığınız zaman masaüstünde bir TIFF dosyası oluşturursunuz. Sadece aktif pencerenin ekran görüntüsünü almak için Command + Shift + 4 yapmanız gerekir.

  macOS işletim sisteminde bu kombinasyonlarla ekran görüntünüzü masaüstünde yeni bir dosyaya aktarmış olursunuz. Ekran görüntüsünü farklı bir programa aktarmak istiyorsanız Control + Command + Shift + 3 kombinasyonunu kullanarak görüntüyü panoya kaydedebilirsiniz.

  Android telefonlarda screenshot nasıl alınır?

  Android telefonlarda screenshot alabilmek için birbirinden farklı yöntemler kullanmanız gerekebilir. Birden fazla telefon üreticisi olduğundan yöntemler farklılık gösterir. Android telefonunuzda screenshot aldığınızda bunu gerçekleştirdiğinizi belirten bir bildirimle karşılaşırsınız.

  Android telefonlarda genel olarak ekran görüntüsü almak için açma kapama tuşu ile ses kısma tuşuna aynı anda basılı tutmanız gerekir. Genelde üreticiler bunu tercih ederler. Bazı telefonlarda ise güç düğmesi ile ana ekran düğmesine basarak ekran görüntüsü alabilirsiniz.

  Apple telefonlarda screenshot nasıl alınır?

  Apple telefonlarda screenshot alabilmek için üç farklı yöntem kullanabilirsiniz. Yeni model Apple telefonlarda ses açma tuşu ile güç tuşuna aynı anda basmanız gerekir. Eski model Apple telefonlarda ise ana ekran düğmesine ve güç tuşuna aynı anda basmalısınız.

  Bu yöntemler iPad cihazlar için de geçerlidir. Ancak iPad Pro modellerinde ses açma tuşuna ve güç tuşuna aynı anda basarak ekran görüntüsü alabilirsiniz. Aldığınız tüm ekran görüntüleri doğrudan fotoğraflarınızın arasına kaydedilir.

  En kullanışlı screenshot alma programları nelerdir?

  Standart yöntemlerden herhangi birini kullanarak screenshot almak istemiyorsanız veya alamıyorsanız bunun için çeşitli yazılımlardan yararlanabilirsiniz. En kullanışlı screenshot alma programlarından birini kullanarak ihtiyaçlarınıza uygun ekran görüntüleri oluşturabilirsiniz.

  • Fraps: Fraps ekrandaki görüntüyü yakalamak ve ekran kaydı yapmak için kullanılan bir programdır. Bu programı kullanarak oyun oynarken veya video izlerken screenshot alabilirsiniz.
  • Snagit: Snagit hızlı bir şekilde ekran görüntüsü almanıza yarayan bir programdır. Programın en önemli yönü ise alınan görüntüyü çeşitli görsellerle destekleyerek paylaşabilmektir.
  • Greenshot: Greenshot oldukça hafif olan bir ekran görüntüsü yakalama programıdır. Belirli alanlardan görüntü yakalamak için bu programı rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Snip & Sketch: Snip & Sketch, Snipping Tool programının yerini alan araçtır. Bu araç sayesinde ekranın belirli bir kısmından görüntü alabilir ve görüntüde kesme işlemleri yapabilirsiniz.

  Screenshot alabilmek için ek bir programa ihtiyacınız olmasa bile bazı durumlarda çeşitli programlar kullanmak isteyebilirsiniz. Kullanışlı programlar sayesinde ekranın bir kısmını yakalama, görüntüyü alır almaz düzenleme yapma ve bunun gibi pek çok şey dahil tüm imkanlara erişim sağlayabilirsiniz.

   

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Screenshot (Ekran görüntüsü)
  Örnek ekran görüntüsü Örnek ekran görüntüsü

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et