R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Rancher Nedir? Nasıl Çalışır? Kubernetes Cluster Kurulumu

  Konteyner yönetim platformu olarak kendini ispatlayan Rancher, geliştirme ekipleri tarafından sıkça tercih edilir. Kubernetes tarafından sağlanmayan özelliklerin eklenmesi için birçok açık kaynaklı araç ve paket mevcuttur ve bu süreçte Rancher ön plana çıkar.

  Rancher Nedir ve Nasıl İşler?

  Rancher Labs, Cupertino, Kaliforniya merkezli bir açık kaynak yazılım şirketidir. Şirket, Kubernetes'i ölçeklendirmede yardımcı olmaktadır. Rancher Labs, 2014 yılında kurulmuş olup 30.000 aktif takıma sahiptir. Rancher Labs, kuruluşundan beri Kubernetes yönetimine odaklanmaktadır. Kubernetes, konteynerleştirilmiş uygulamaların orkestrasyonunu sağlayan popüler bir açık kaynak platformudur. Rancher Labs, bu platformu kullanarak büyük ölçekte Kubernetes yönetimi ve dağıtımını kolaylaştırmak için çeşitli araçlar ve hizmetler sunmaktadır.

  Rancher, Kubernetes için çok kümeli bir yönetim platformudur. Merkezi bir yönetim konsolu sunarak, şirket içinde veya bulutta kurulu kümeleri etkili bir şekilde yönetmenizi sağlar. Önceden oluşturulmuş ve Rancher ile dağıtılmayan Kubernetes kümelerini de kolaylıkla içe aktarabilir.

  Rancher'ın esas gücü, Rancher ile oluşturulmuş olsun veya olmasın, farklı lokasyonlardaki birden fazla Kubernetes kümesini yönetebilmesidir. Mevcutta bir Kubernetes kümeniz varsa, bunu Rancher’a aktarabilir ve Rancher’ın kullanıcı dostu arayüzünden yönetmeye başlayabilirsiniz.

  Rancher'ın İşleyiş Biçimi

  Rancher yazılımının önemli bir kısmı, Kubernetes kümelerinin işleyişini sağlayan bileşenleri içeren Rancher sunucusunda çalışır. Bu sunucu, ayrı bir küme içinde yer alır ve Google Kubernetes Engine (GKE) veya Azure Kubernetes Service (AKS) gibi bulut hizmeti sağlayıcılarındaki mevcut kümeleri sağlayabilir veya içe aktarabilir.

  Rancher'ın Özellikleri

  Rancher'ın en önemli özellikleri arasında çapraz ana bilgisayar ağına izin verme, entegre ve esnek bir yük dengeleme hizmeti sağlama, geliştiricilerin depolamayı kapsayıcılı uygulamalarla birlikte güvenilir bir şekilde dağıtmasını mümkün kılma ve hizmet klonlamasına izin vererek kullanıcıların mevcut konteyner hizmetlerini yükseltmesini kolaylaştırma yer alır.

  Rancher ve Docker Swarm Arasındaki Farklar

  Rancher ve Docker Swarm arasındaki temel farklar, orkestrasyon motorlarına, destekledikleri uygulamaların büyüklüğüne, kullanıcı dostu arayüz ve entegrasyon seçeneklerine, topluluk desteğine ve kendi ekosistemlerindeki yerlerine dayanmakt.enemesindeği gibi çeşitli bulut hizmeti sağlayıcılarından mevcut kümeleri de sağlayabilir veya içe aktarabilir.

  Üretim kullanımı için Rancher sunucusunu yüksek erişilebilirlik (HA) bir Kubernetes kümesine kurmanız önerilir. Bu yaklaşım, Rancher sunucusunun sürekli çalışmasını ve veri kaybının önlenmesini garanti eder. Rancher ile denemeler yaparken, Rancher sunucusunu bir Docker konteyneri olarak dağıtabilir ve daha sonra onu bir HA kümesine taşıyabilirsiniz.

  Rancher sunucusuna, web tabanlı Rancher UI, Rancher API ve Rancher CLI üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Rancher'in Öne Çıkan Özellikleri

  Rancher'ın bazı dikkat çekici özellikleri şunlardır:

  • Konteynerlar arasında güvenli iletişimi sağlamak için her ortamda özel bir Software Defined Network (SDN) oluşturarak çapraz host ağını destekler.
  • Entegre ve esnek bir yük dengeleme hizmeti sunar. Bu hizmet, konteyner veya hizmetler arasında trafiği dağıtır ve birden çok bulutta çalışır.
  • Rancher, Docker için Kalıcı Depolama Hizmetlerini düzenlemeyi destekleyerek, geliştiricilerin depolamayı konteynerli uygulamalarla güvenli bir şekilde dağıtmasını sağlar.
  • Dağıtılmış DNS tabanlı bir hizmet bulma işlevini gerçekleştirir. Bu, konteynerların entegre durum kontrolü sayesinde otomatik olarak hizmet olarak kaydedilmesini sağlar.
  • Kullanıcıların mevcut konteyner hizmetlerini yükseltmeyi kolaylaştırır. Bu, hizmet klonlama ve hizmet taleplerinin yeniden yönlendirilmesini destekler.
  • Rancher, kullanıcıların ortam oluştururken konteyner düzenleme motoru olarak varsayılan Cattle, Kubernetes veya Docker Swarm'ı seçme olanağını destekler.
  • Docker Machine'yi destekler. Docker Machine, ana bilgisayarları doğrudan bulut sağlayıcılardan sağlama yeteneği olan güçlü bir araçtır.
  • Rancher, birden çok kullanıcı için tasarlanmıştır ve işletmelerin uygulama yaşam döngüsü boyunca işbirliği yapmasını olanak sağlar.

  Rancher ve Kubernetes Arasındaki Farklar

  Kubernetes ile Rancher arasındaki ana fark, hizmet ettikleri tamamen farklı amaçlardır. Rancher'ı aslında Kubernetes'in yerine kullanamazsınız. Rancher, Kubernetes ve onunla büyük ölçekte çalışmayı kolaylaştıran bir çözümdür. Kubernetes, kullanıcıların sanal veya fiziksel makine kümeleri altında düzenlenen konteynerları yönetmeler due to size limitations. Here is a summary of the most relevant content:

  Rancher, Kubernetes platformu için oldukça etkili bir yönetici olarak çalışır. Merkezi bir yönetim konsolu aracılığıyla on-premises veya bulutta çalışan kümeleri kolayca idare eder. Ayrıca, Rancher ile başlangıçta dağıtılmayan Kubernetes kümelerini de içe aktarabilir.

  Rancher’ın büyük bir gücü, birden çok Kubernetes kümesini farklı konumlarda yönetebilmesidir. Zaten bir Kubernetes kümeniz varsa, bunu Rancher’a kolayca aktarabilir ve Rancher’ın kullanıcı dostu arayüzünden yönetmeye başlayabilirsiniz.

  Rancher'ın kendi başına bir Kubernetes dağıtımı olmaması, bir yönetim aracı olması, onu zaten Kubernetes kullananlar için mükemmel bir seçenek yapar.

  Rancher, Rancher tarafından geliştirilen ve on-premises ve tek düğümlü kurulumlarda kullanılabilen daha hafif Kubernetes kurulumları olan hem RKE hem de K3'ler ile de birlikte çalışır. RKE, Kubernetes'i Docker kapsayıcılarının içinde çalıştırırken, K3s, sistemlere minimum bileşenleri yükleyen hafif bir ikili dosyadır.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Rancher Nedir? Nasıl Çalışır? Kubernetes Cluster Kurulumu
  Endüstri

  Yazılım

  Kuruluş

  2014 - 9 yıl önce

  Kurucu

  Sheng Liang, Shannon Williams, Darren Shepherd, Will Chan

  Genel Merkez

  Cupertino, California, United States

  Anahtar Kişiler

  Sheng Liang (CEO) Shannon Williams (President) Darren Shepherd (CTO) Will Chan (CPO)

  Ürün

  Rancher, RancherOS

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et