R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Playlist

  "Playlist" kelimesi, müzik, video veya podcast gibi medya dosyalarının belirli bir sırada veya kategoride sıralandığı bir listeyi tanımlar. Playlist'ler, kullanıcıların belirli bir müzik tarzı, sanatçı veya albüm gibi kriterlere göre dosyaları toplamasına ve daha sonra bu dosyaları tekrar dinlemek için kolayca erişebilmesine olanak tanır.

  Pek çok kullanıcı ses dosyaları, video içerikleri ve daha pek çok farklı konuda içerik ile playlist oluşturabilir. Oynatma listeleri olarak da bilinen bu listeler bazen sistem tarafından otomatik olarak oluşturulur. Ancak manuel olarak kendiniz de sırasıyla çalacak olan ses içeriğini listeleyebilirsiniz. Playlist menüsü içerisinde yer alan şarkılar bu sayede sıralı bir şekilde oynamaya devam eder.

  Playlist yani bir diğer ismiyle oynatma listesi, videolardan ve ses içeriklerinden oluşan bir koleksiyon olarak da isimlendirilebilir. Bu listeleri bir koleksiyon olarak değerlendirmek için içerisinde birden fazla farklı içeriğin yer aldığı ve sıralı bir şekilde oynadığı sistem göz önünde bulundurulur. Yani tek bir şarkı ya da ses dosyası gibi bir içerek kendi başına bir playlist oluşturamaz. Farklı ve sıralı içerikler ardı ardına listelenerek oynatma listesi olarak karşımıza çıkar. Dijital sistemlerde oynatma listeleri otomatik olarak da oluşturulabileceği gibi kendiniz bir oynatma listesi oluştururken içereceği video ve ses içeriklerine karar verebilirsiniz. Bunun yanında kendi isteğinize göre de sıralama yapabilirsiniz.

  Playlist ne demektir?

  Playlist, video ve ses içeriklerinin sıralı bir şekilde çalmasını organize eden oynatma listelerine verilen isimdir. Bu oynatma listeleri içerisinde yer alan ses dosyaları ve video içerikleri başta YouTube gibi siteler içerisinde hazırlanma imkanına sahipken farklı müzik çalma uygulamalarında da kolaylık oluşturulabilmektedir. İçerisinde karışık olarak çalma tekrarlama ya da birden fazla playliste ardı ardına sıralama gibi özellikler vardır. Bu özellikler içerisinde size en uygun seçeneklere karar vererek kendiniz için bir playlist oluşturmak mümkündür.

  Müzik dosyalarının özellikle Spotify gibi müzik çalma uygulamaları içerisinde hazır playlistler, de olur. Ancak kullanıcılar kendi sevdikleri şarkıları ve şarkıcıları içeren çeşitli oynatma listeleri hazırlayarak uygulamaları bu şekilde kendilerine has kişiselleştirilmiş bir hale sokabilirler. Aynı şekilde YouTube platformu üzerinden, iTunes gibi uygulamalar içerisinde ve daha pek çok uygulamada playlist oluşturmak mümkündür. Belirli bir sırayla çalacak şarkı ya da oynatılacak video içerikleri bu playlistlerde yer alır.

  Playlist oluşturmak için ne yapılır?

  Müzik çalma uygulamalarını ve video içerik izleme uygulamalarını kullanan hemen herkes pratik bir şekilde playlist denilen oynatma listelerine hazırlayabilir. Bunun için yapılması gereken bazı basit adımlar vardır. Bu adımları sıralı bir şekilde takip eden herkes kendi zevkine göre çeşitli oynatma listeleri oluşturabilir. Kolay bir şekilde playlisti oluşturmak için sırasıyla izlenilmesi gereken yollar şu şekildedir:

  1. Hazırlanacak oynatma listesine bir isim konulur.
  2. Oynatma listesi oluşturmak istediğiniz içerikler belirlenir.
  3. Kullanılan platformun özelliklerine göre oynatma listesine içerikler eklenir.
  4. İçerikler sıralı bir şekilde eklendikten sonra kaydedilir 
  5. Oynatma listesi gizlilik ayarından herkese açık ya da gizli seçeneği işaretlenir.

  Playlist nerede oluşturulur?

  Günümüzde pek çok farklı müzik çalma uygulaması ve video izleme uygulaması vardır. Bu uygulamalar içerisinde sıklıkla tercih edilen seçenekler playlist hazırlarken birbirinin benzeri şekilde kullanılmaktadır. Oynatma listesi yani içerisinde yer alan şarkılar belirlenen düzende çalar ve videolar da sizin belirlediğiniz sıra ile oynar. Bu noktada oynatma listesi, aynı şarkıyı defalarca listeye ekleme ya da tekrar tekrar oynatma imkanı sunacağı gibi; farklı tarzlarda. farklı konseptlerde. hareketli ya da slow gibi çeşitli listeleri hazırlama imkanı da sağlar.

  Playlist oluşturmak için çeşitli uygulamalar kullanılır. Bu uygulamalar içerisinde akla ilk gelen YouTube ve Spotify'dır Bunun yanı sıra Google Play uygulamasında da kolaylıkla playlist hazırlayabileceğiniz çeşitli uygulamalar vardır. Her müzik ve video içeriği çalma uygulaması kendi playlistine hazırlama konusunda pratik olmadığından bu uygulamaları da kolaylıkla tercih etmeniz mümkündür.

  YouTube’da playlist nasıl oluşturulur?

  Oynatma listeleri olarak da bilinen playlistler, YouTube'da video içeriklerine sıralı bir şekilde izlemenizi olanak sağlar. YouTube üzerinden hazırladığımız oynatma listesini isterseniz herkesle paylaşabilirsiniz isterseniz de yalnızca kendiniz görebilirsiniz. YouTube'da playlist oluşturmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Oynatma listesine eklemek istediğiniz bir video bulun. 
  • Videoyu son kaydedilenlere ya da daha sonra izleye kaydedin. 
  • “Kaydet” butonuna dokunun.
  • Videonun kaydedildiği yeri değiştirmek için “Değiştir” seçeneğinden kaydedilmesini istediğiniz oynatma listesini seçin.
  • Tüm bu aşamaları tamamladıktan sonra “Bitti” ikonuna dokunun.

  Spotify’da playlist oluşturmak için ne yapılır?

  Spotify kullanıcıların pratik bir şekilde playlist oluşturabileceği bir müzik çalma uygulamasıdır. Bunun yanında podcastler ve çeşitli ekstra özellikleri sayesinde de oldukça ilgi çeken bir uygulamadır. Spotify'da playlistler otomatik olarak oluşturulmaktadır. Ancak kullanıcılar kendi sevdikleri şarkıları kendi oluşturdukları playlistlerde doyasıya dinleme keyfini de yaşamaktadır. Bunun yanında birden fazla kullanıcının birlikte oluşturduğu ortak playlistler de Spotify için oldukça farklı bir konsept olarak ortaya çıkmıştır.

  Spotify'da playlist oluşturmak için kısa ve kolay birkaç adım izlenir:

  • Çalma listenizi oluşturun ve isim verin.
  • Dinlediğiniz bir şarkıyı çalma listesine direkt olarak ekleyin.
  • Arama kısmından ya da beğendiğiniz şarkıları içerisinden diğer şarkıları çalma listesine ekle butonuna basarak listeleyin.
  • Çalma listesine giriş yaptıktan sonra alt kısımda yer alan öneri şarkıları da listeye kolaylıkla ekleyebilirsiniz.

  Playlist oluştururken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  Playlist oluştururken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Oynatma listelerinin herkese erişilebilir olduğunu ve bunun düzenlenmesi gereken unutmamanız gerekir. Çünkü playlist oluşturmak için hazırladığınız listeler, sadece o an dinlemek istediğiniz şarkılardan oluşan listeler olabilir. Bu yüzden farklı insanların bu listelere erişimi bazı durumlarda problem olabilir. 

  Bunun yanında hazırladığınız playlistlerin üzerinden belli bir süre geçtikten sonra arada kontrol etmenizde yarar vardır. Zira YouTube gibi video içerik platformları bazı durumlarda bazı videoları kaldırır ve “video görüntülenemiyor” uyarısı verir. Aynı şekilde Spotify ve Deezer gibi platformlarda da her şarkı bulunmayabilir ya da belli bir süre sonra platformdan telif hakları dolayısıyla kaldırılmış olabilir. Bu konulara dikkat ederek kendiniz için en kaliteli oynatma listesini oluşturabilir ve müzik dinleme zevkinin boyası yaşayabilirsiniz.

  Sık Sorulan Sorular

  Playlist, müzik, video veya podcast gibi medya dosyalarının belirli bir sırada veya kategoride sıralandığı bir listeyi tanımlar.

  Playlist oluşturmak için, hazırlanacak oynatma listesine bir isim konulur, oynatma listesi oluşturmak istediğiniz içerikler belirlenir, kullanılan platformun özelliklerine göre oynatma listesine içerikler eklenir, içerikler sıralı bir şekilde eklendikten sonra kaydedilir, oynatma listesi gizlilik ayarından herkese açık ya da gizli seçeneği işaretlenir.

  Playlist, farklı müzik çalma uygulamaları ve video izleme uygulamaları içerisinde oluşturulabilir. Spotify, YouTube, iTunes ve Google Play gibi uygulamalar içerisinde kolaylıkla playlist hazırlanabilir.

  YouTube'da playlist oluşturmak için, oynatma listesine eklemek istediğiniz bir video bulun, videoyu son kaydedilenlere ya da daha sonra izleye kaydedin, “Kaydet” butonuna dokunun, videonun kaydedildiği yeri değiştirmek için “Değiştir” seçeneğinden kaydedilmesini istediğiniz oynatma listesini seçin, tüm bu aşamaları tamamladıktan sonra “Bitti” ikonuna dokunun.

  Spotify'da playlist oluşturmak için, çalma listenizi oluşturun ve isim verin, dinlediğiniz bir şarkıyı çalma listesine direkt olarak ekleyin, arama kısmından ya da beğendiğiniz şarkıları içerisinden diğer şarkıları çalma listesine ekle butonuna basarak listeleyin, çalma listesine giriş yaptıktan sonra alt kısımda yer alan öneri şarkıları da listeye kolaylıkla ekleyebilirsiniz.
  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Playlist
  Playlist Görseli Playlist Görseli

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et