R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Hotspot

  Hotspot mobil durumdayken telefonlara, tabletlere, bilgisayarlara ve buna benzer cihazlara internet bağlantısı kazandıran bir teknolojidir. Çoğu akıllı telefonda yer alan bir özelliktir. Ayrıca, daha hızlı olabilmesi için tercih edilebilecek harici hotspot çözümleri mevcuttur.

  Hücresel veri olmadan hotspot işe yaramaz. WiFi sinyali oluşturmak için hücresel veriden yararlanır. Hotspot oluşturmak için bir hücresel veri paketine ihtiyacınız olacaktır. Ancak sunacağınız hız ağınıza bağlanan kişi sayısına göre değişiklik gösterebilecektir.

  Hotspot ne anlama gelir?

  Hotspot hareket halindeyken internet erişimi sağlamak için oldukça faydalıdırlar. Çoğu modern akıllı telefon tarafından desteklenir. Mobil verilerinizi kullanarak cihazınızı kişisel bir hotspot haline dönüştürmeniz mümkündür. Standart bir Wi-Fi ağına bağlanır gibi bağlantı kurarsınız.

  WiFi hotspot, WiFi erişim noktası anlamına gelir. Kullanıcılara cihazlarını dilediklerini yerde (desteklenen yerler) kullanabilmelerini sağlayan fiziksel bir konumdur. Restoranlar gibi mekanlarda popüler hale geldikten sonra oteller ve havalimanları gibi yerlerde kullanılır hale gelmiştir.

  Hotspot kullandığınız zaman bağlantı güvenliği açısından problem yaşarsınız. Çeşitli ağ güvenliği protokolleri uygulanmıyorsa güvenli bağlantı kuramazsınız. Genelde VPN ve AES 256-bit şifreleme kullanılması önerilir. Ancak standart kullanıcıların buna daima dikkat etmesi mümkün değildir.

  • Herkese açık WiFi hotspot: Herkese açık WiFi hotspot en yaygın kullanılan hotspot türüdür. Genelde bunların kullanımı ücretsizdir. Restoranlar ve kütüphaneler gibi yerlerde sunulurlar. Bazı şehirlerde belediyeler tarafından sunulan bir hizmettir.
  • Mobil WiFi hotspot: Mobil hotspot telefonunuzda yer alan bir özelliktir. Telefonunuzu bir hotspot olarak kullanırsınız. Sahip olduğunuz hücresel veriyi paylaşmak için en ideal çözümdür. Bir başka bilgisayara bağlantı sunabilmek için kullanışlıdır.

  Hotspot ile WiFi arasındaki fark nedir?

  WiFi, yerel ağ anlamına gelen LAN için kullanılan bir kablosuz iletişim teknolojisidir. Kablosuz iletişim için genel olarak 2.4GHz radyo frekans bandı kullanılır. Diğer kablosuz bağlantı teknolojilerine göre biraz daha esnektir. Pek çok cihaza bağlanabilmek için kullanılabilir.

  Hotspot, WiFi kullanılarak oluşturulur ve kablosuz cihazlara internet aktarımı gerçekleştirir. Bir hotspot kullanıldığında erişim noktası oluşturulmuş olur. Genel olarak halka açık alanlarda kullanıldığından WiFi teknolojisine göre biraz daha güvensiz bir çözümdür.

  • WiFi, LAN için kullanılan kablosuz iletişim teknolojisidir. Hotspot ise WiFi kullanılarak kablosuz cihazlara internet bağlantısı ulaştırmak için kullanılır.
  • Hotspot olsa bile WiFi yoksa onu kullanmak mümkün değildir. WiFi, hotspot için kolayca bağlanılabilecek bir erişim noktası oluşturulmasını sağlar.
  • WiFi kablosuz cihazlar ile erişim noktası arasında bağlantıyı sağlar. Hotspot ise router/modem ile bağlantılı bir erişim noktası kullanılmasını gerektirir.
  • WiFi birden fazla kullanıcıya ideal seviyede bağlantı hızı sunabilir. Hotspot ise çok fazla kullanıcı olması durumunda aynı düzeyde bağlantı hızı sunmakta zorlanır.

  Hotspot bağlantısı nasıl kurulur?

  Kullandığınızdan cihazdan WiFi'ye nasıl bağlanıyorsanız benzer şekilde hotspot'a bağlanırsınız. Hotspot genelde şifre korumalı olacaktır. Şifre size sunulmadığı sürece bağlanma fırsatınız olmayacaktır. Hangi hotspot ağına bağlanmak istiyorsanız ona uygun bilgilere sahip olmalısınız.

  iPhone'da hotspot nasıl oluşturulur?

  iPhone'unuzu bir hotspot olarak kullanmak istiyorsanız güçlü bir hücresel veri hızına sahip olmanız gerekir. Ayrıca hizmet aldığınız operatörün hotspot desteği olmalıdır. Bu şartları yerine getirdiyseniz iPhone'da hotspot oluşturabilmeniz mümkündür.

  • iPhone'da Ayarlar kısmına giriş yaptıktan sonra Hücresel bölümüne gelin.
  • Hücresel bölümünde bulunan Kişisel Erişim Noktası seçeneğine dokunun.
  • Kişisel Erişim Noktası kısmında bulunan Diğerleri Katılabilsin seçeneğini aktif hale getirin.

  Bunu yaptıktan sonra Wi-Fi Parolası kısmında bir şifre göreceksiniz. Bu şifreyi hotspot bağlantınıza erişmek isteyen kişilere vermeniz gerekir. Aksi durumda bağlantı kurulmayacaktır. Hotspot bağlantınızı bulmak isteyen kişilerin Wi-Fi araması yapması yeterli olacaktır.

  Android'de hotspot nasıl oluşturulur?

  Android telefonunuzu bir hotspot olarak kullanabilmek için bağlantınızın sağlıklı olması gerekir. Bununla birlikte hotspot bağlantısını en fazla 10 kişiye paylaşabileceğinizi bilmelisiniz. Android'de mobil verinizi başkalarıyla paylaşmak istiyorsanız bunu yapmak oldukça basittir.

  • Android telefonunuzda Ayarlar kısmına giriş yapın ve Bağlantılar bölümüne gelin.
  • Bağlantılar bölümünde Mobil Erişim Noktası ve İnternet Paylaşımı seçeneğine dokunun.
  • Mobil Erişim Noktası seçeneğine giriş yapın ve Kapalı seçeneğini Açık hale getirin.

  Bunu yaptıktan sonra hemen alt kısımda cihaz bilginiz ve şifreniz yer alacaktır. Bu şifreyi hotspot bağlantısına erişmek isteyen kişilere vermelisiniz. Hotspot bağlantınızı bulmak isteyenler Wi-Fi araması yapmalı ve size ait olan cihaz ismine giriş yapmalıdırlar.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Hotspot

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et