R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Microsoft Visual Studio

  Microsoft Visual Studio, desteklediği yazılım dilleri ve bünyesinde var olan araçlar sayesinde grafik kullanıcı arayüzleri, mobil uygulamalar, web uygulamaları ve masaüstü uygulamaları tasarlamaya olanak sağlar. 

  Microsoft Visual Studio, Microsoft Silverlight, Windows API, Windows Store, Windows Forms, Windows Mobile, .NET Frameworks gibi yazılım geliştirme ortamlarını kullanarak 36 farklı programlama dili ile çalışabilmek için altyapı sağlar. 

  Tarihçe

  Microsoft Visual Studio’nun ilk sürümü 1995 yılının Nisan ayında 4.0 sürüm numarasına sahip etiketiyle yayınlandı. Kısıtlı altyapı ile yalnızca görsel tasarıma olanak sağlayan bu sürüm, 1997 yılında bir hayli geliştirilerek 5.0 sürüm numarası ve Visual Studio 97 ismiyle güncellendi. Arada geçen 13 farklı sürümün ardından son olarak 2019 yılında 16.0 sürüm numarası ile Visual Studio 2019 yayınlandı. Yayında olan en güncel sürüm olan Visual Studio 2019, 3.5 ile 4.8 arasındaki tüm .NET Framework sürümlerini destekliyor. Kasım ayında yayınlanması beklenen Visual Studio 2022 ise 4.6.2 ile 6 arasındaki tüm .NET Framework sürümlerini destekleyecek.

  Microsoft Visual Studio hangi programlama dillerini destekliyor?

  Microsoft Visual Studio C, C#, C++, F#, Visual Basic, Phyton, .NET, TypeScript, Ruby, Node.JS ve M programlama dillerini kendi yazılım ortamında kullandırırken HTML, CSS, ASP.NET, JavaScript gibi diğer programlama dilleri için de kod düzenleyici ve hata ayıklayıcı modlarında düzenlemeye olanak sağlar.

  Microsoft Visual Studio sürümleri

  Microsoft Visual Studio’nun birbirinden farklı özelliklere sahip Community, Professional ve Enterprise isminde 3 farklı sürümü bulunmaktadır.

  Community

  Microsoft Visual Studio Community, Microsoft tarafından 2014 yılından bu yana yayınlanan ücretsiz bir sürümdür. Bireysel kullanıcılar bu sürümü kullanarak profesyonel bir şekilde ücretli veya ücretsiz web ve veritabanı uygulamaları geliştirebilir. 5 farklı bilgisayarda binlerce uzantı ve C#, VB, F#, C++, HTML, JavaScript, Python gibi yazılım dillerini kullanarak yazılım geliştirilebilir. Kurumsal firmalarda ise 250’den fazla sisteme sahip ve yıllık geliri 1 milyon dolardan fazla olan firmalar bu sürümü kullanamaz. Bu kotaların altında kalan firmalar sürümden ücretsiz olarak yararlanabilir.

  Professional

  Microsoft Visual Studio Professional, Visual Studio programının ticari sürümüdür. Microsoft tarafından 2010 yılı itibariyle çıkartılan sürümlerde yer almaktadır. Temel Visual Studio özelliklerinin yanı sıra XML ve XSLT düzenleme desteği sağlarken Server Explorer ve Microsoft SQL Server gibi araçlarla entegre şekilde çalışır. Ayrıca Microsoft Azure ve Pluralsight gibi ürünler için de abonelik avantajları sağlar. 

  Microsoft Visual Studio Professional için 30 günlük deneme sürümü mevcuttur. 30 günlük denemenin ardından memnun kalırsanız ödeme yaparak kullanıma devam edebilirsiniz. 

  Enterprise

  Microsoft Visual Studio Enterprise, Visual Studio sürümleri arasındaki en gelişmiş seçenektir. Zorlu kalite ve ölçek ihtiyaçlarına sahip firmalar için entegre ve uçtan uca bir çözüm mimarisi sunmaktadır. Professional sürümde yer alan Azure ve Pluralsight avantajları Enterprise paketin içerisinde de yer almaktadır. Sürüm için 90 günlük deneme sürümü indirilebilir ve memnuniyet durumunda satın alınarak kullanıma devam edilebilir.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Microsoft Visual Studio
  Microsoft Visual Studio Logo Microsoft Visual Studio Logo
  Geliştirici(ler)

  Microsoft

  İşletim sistemi

  Microsoft Windows

  Tür

  Tümleşik geliştirme ortamı

  Lisans

  Sahipli yazılım (Ücretli, Express ve Community sürümü ücretsiz)

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et