R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Python

  Python nesne yönelimli, yorumsal, modüler ve etkileşimli, yüksek seviyeli bir dildir. Esas olarak nesne tabanlı programlamayı, belli bir oranda da fonksiyonel programlamayı destekleyen genel amaçlı bir programlama dilidir. 

  Programlama dilleri insan mantığı ile makine mantığı arasında ki bağlantıdır. Bir dilin makine mantığına daha yakın olması makine üzerinde daha hızlı çalışabilmesi demektir. Ancak makine mantığına yaklaşmak, insan mantığından uzaklaşmayı gerektirir ve bu durum dili öğrenmeyi daha zor hale getirir. Eğer bir programlama dili ne kadar makine mantığından uzaklaşıp insan mantığına yaklaşırsa yüksek seviye olarak adlandırılıyor bu nedenle Python yüksek seviye bir dildir. Pek çok programlama diline göre öğrenmesi daha kolaydır.

  Python tarihi ve sürümleri

  Geliştirilmeye 1990 yılında Guido van Rossum tarafından Amsterdam'da başlanmıştır. Düşününelin aksine ismini piton yılanından değil, Rossum’un çok sevdiği Monthy Python isimli komedi grubunun sergilediği gösteriden almıştır. 

  1990 yılından günümüze kadar geliştirilmeye devam edilmektedir. İlk sürümü olan Python 1.0 versiyonu 1994 yılında yayınlanmıştır. Bunun ardından Python 2 serisi 2000 yılında yayınlanmıştır. Yaşanılan donanımsal ve yazılımsal sayesinde Python geniş bir kullanım alanına kavuşmuştur. 2008 yılında Python 3 serisi yayınlanmıştır. Fakat önceki sürümle tam uyumlu olmadığından kaynaklı olarak önceki sürümde yazılan kodların 3 serisinde işleme geçmesi için değiştirilmesi gerekir. 

  1 Ocak 2020 tarihinde Python 2 serisinin geliştirilme desteği sona erdi. Python 3 serisi ve sonraki sürümler geliştirilmeye devam edilmektedir.

  Python ile neler yapılabilir?

  Python, kullanımı alanı oldukça geniş olan programlama dillerindendir. Diğer programlama dillerinin kullanım alanlarıyla çoğunlukla aynı olsa da kendini daha da ön plana attığı yerler de bulunmaktadır. Bu yerler script oluşturma ve otomasyon yazılımlarıdır. Fakat bunlarla da sınırlı kalmayarak daha da üst seviyelerde yüz tanıma sistemleri, yapay zekalar gibi yerlerde de yaygın olarak kullanılırlar. Birçok alanda kullanıldığı gibi kişiye özel programlarda hazırlanabilir.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Python
  Python Logo Python Logo
  Paradigması

  çok paradigmalı: nesne yönelimli, zorunlu, fonksiyonel, yansıtıcı

  İlk çıkışı

  1990

  Tasarımcı

  Guido van Rossum

  Geliştirici

  Python Yazılım Vakfı

  Kararlı sürüm

  3.9.4 / 5 Ekim 2020, 2.7.18 / 20 Nisan 2020, 04.04.2021

  Tip sistemi

  güçlü, dinamik

  Önemli uygulamaları

  CPython, IronPython, Jython, Python for S60, PyPy, Unladen Swallow

  Lehçeleri

  Stackless Python, RPython

  Etkilendikleri

  ABC, ALGOL 68, C, Haskell, Icon, Java, Lisp, Modula-3, Perl

  Etkiledikleri

  Boo, Cobra, D, Falcon, Groovy, Ruby, JavaScript, Comfy, Land (programlama dili)

  Platformu

  çapraz platform

  İşletim sistemi

  macOS, Linux, Windows, OpenBSD, FreeBSD

  Lisans

  Python Yazılım Vakfı Lisansı

  Olağan dosya uzantıları

  .py, .pyw, .pyc, .pyo, .pyd, .pyz

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et