R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Macintosh

  Macintosh ve kısa ismiyle MacApple markalı bir bilgisayar türüdür. Macintosh, fare ve grafik arabirimini kullanan ilk başarılı bilgisayar olarak bilinir. MacOS, Macintosh işletim sisteminin en son sürümü olarak kabul edilebilir. 

  Tarihçesi

  Macintosh, tüketicinin hem iş hem de oyun için kullandığı bir masaüstü bilgisayarın en iyi örneğidir. Xerox'un beğenmediği bir grafik ara yüz ve bilgisayar teknolojisindeki önemini muhtemelen hiçbir zaman kaybetmeyecek benzersiz bir fare sunan Macintosh, tam 38 yıl önce Steve Jobs tarafından 1984 yılında tanıtıldı.

  24 Ocak 1984'te ilk Macintosh'un piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra, Eylül ayında yeni Macintosh tanıtıldı. 128 KB olan yeni Macintosh bilgisayarın RAM kapasitesi, dört katına çıkarılarak 512 KB'a çıkarıldı ve adı "Fat Macintosh" oldu. Bu geliştirme ile kullanıcılar artık aynı anda birden fazla programı kullanabiliyor.

  Macintosh'un üretimi, bilgisayar dünyası için çok önemliydi. Çünkü Apple tarafından üretilen bu bilgisayar, Grafiksel Kullanıcı Arayüzü (GUI) tasarımına sahip ilk bilgisayar modellerinden biriydi. Kullanıcılar Macintosh'u kullanmak için hem grafiksel bir ara yüz tasarımına hem de klavye ve fare ikilisine sahiptir. Yani o dönemin MSDOS işletim sistemini kullanan IBM bilgisayarlarıyla karşılaştırıldığında, Macintosh kişisel ve iş kullanıcıları için daha avantajlı bir bilgisayar modeliydi.

  İlk Macintosh bilgisayarından sonra Apple gelişmeye ve iyileştirmeye yönelik çalışmalarına aralıksız devam etti. Yıllar içinde aralıklı olarak Macintosh II, Macintosh Classic, Powerbook, Power Macintosh, iMac G3, iBook ve daha fazlası gibi isimlerle yeni bilgisayarlarını tanıttı. Hepsinden daha kullanıcı dostu tasarımlar geliştirerek kişisel bilgisayar sektörünün en önemli oyuncularından biri haline geldi. Bu sürümlerden sonra Apple; MacBook Air, MacBook Pro ve iMac'i içeren son Mac serisine getirdi.

  Macintosh Laptop

  Macintosh aslında bir masaüstü bilgisayardır. Bu nedenle Apple, bilgisayarlarını üretirken ürün karışıklığını önlemek için dizüstü bilgisayar serisini MacBook olarak yeniden adlandırdı. MacBook ilk olarak 2006 yılında piyasaya sürüldü. MacBook, o zamandan beri çeşitli serilere ayrılsa da MacBook, ana ürün adıyla dizüstü bilgisayar olarak üretilmeye devam etti:

  • MacBook: Serinin ana ürünü 2011-2015 yılları arasında üretilen MacBook ‘tur ve 2015 yılında "New MacBook" ve "MacBook Retina" olmak üzere iki farklı isimle iki modele ayrıldı. 2015'ten sonra piyasaya sürülen MacBook bilgisayarlar, daha önce üretilen bilgisayarlara göre çok önemli yeniliklere sahiptir.
  • MacBook Pro: Bu, MacBook'tan biraz daha ince ve daha büyük ekrana sahip bir modeldir. MacBook Pro modelleri, güçlü dahili bileşenlere ve özelliklere sahiptir. Özellikle video, düzenleme ve grafik gibi ağır işler için MacBook Pro, yüksek performans beklentilerini karşılamak isteyen kullanıcılar için uygundur.
  • MacBook Air: Bu model, donanım ve ekran özellikleri açısından daha düşük ancak diğerlerine göre daha uygun fiyatlıdır. Diğer iki modelde Retina ekran teknolojisi bulunurken MacBook Air'de Retina ekran teknolojisi bulunmaz.

  Macintosh Programları

  Macintosh veya Mac OS programları, Apple'ın Mac bilgisayar serisinde ve Mac OS işletim sisteminde yerel olarak çalışabilen bir yazılımlardır. MacOS, Macintosh İşletim Sistemi’nin kısaltmasıdır.

  İşletim Sistemleri

  • Mac OSMac OS X: Macintosh bilgisayarlar, genellikle Apple'ın Mac OS işletim sistemini kullanır. Mac OS, Mac OS Classic (1984-2001 / 1.09.2.2) ve Mac OS X (2001 / 10.1) olmak üzere ikiye ayrılır. İki işletim sistemi birbirinden bağımsızdır ve Mac OS X, Classic (Mac OS X) adlı yazılımla Classic sürüm altında çalışan yazılımı çalıştırır. Ancak Classic destek, Apple'ın Intel Macintosh serisi işlemcileri kullanmasıyla sona erdi ve bugün yalnızca PowerPC'li Macintosh'lar bu yazılımı çalıştırabilir. Ayrıca, 22 Ekim 2013'te MAC OS X'in en son sürümü olan Mavericks (10.9) piyasaya sürüldü ve önceki sürümlerden farklı olarak son kullanıcılara ücretsiz olarak sunuldu.
  • Windows: Intel işlemcili Macintosh'lar, Boot Camp adlı yazılım sayesinde Microsoft Windows işletim sistemini de kullanabiliyor. Yazılım, Windows XP SP2, Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8'i desteklemesinin yanı sıra, işletim sisteminin Macintosh’lar da rahatça çalışması için gerekli sürücüleri de yükler.
  • A/UX: Macintosh’larda çalışabilen bir diğer işletim sistemi de Apple'ın kendi ürünü olan A/UX işletim sistemidir.  Macintosh II, Macintosh Quadra ve Macintosh Centrisseries işletim sistemleri, UNIX'i Macintosh’lar da çalıştırmak ve ayrıca Mac OS işletim sistemi arabirimini korumak için 1988'de piyasaya sürüldü. Bu sistem uzun sürmedi ve 1995 yılında PowerPC’li serisi mikroişlemcilere uyarlanmadan geliştirilmesi durduruldu ve piyasadan çekildi.
  • Linux: Bu bilgisayar serisi, Linux'un farklı sürümlerini de çalıştırabilir. Macintosh için belki de en ünlüsü MK Linux işletim sistemidir. Sistem 1996 yılında OSF Araştırma Enstitüsü ve Apple C. tarafından üretildi.
  • iApp: Bu, Apple'ın tipik olarak Macintosh bilgisayarlarla birlikte dağıttığı veya iLife ve iWork gibi yazılım paketlerinde satışa sunduğu bir yazılımdır. Bu yazılım iTunes dışında yalnızca Mac OS X'te çalışır.

  Donanım

  Şu anda üretimde olan tüm Macintosh serisi bilgisayarlar, Intel x6 işlemcileri kullanır. Bu bilgisayarlar standart olarak minimum 4 GB belleğe sahiptir. Macintosh'lar, Combo Drive (DVD sürücüsü ve CD yazıcı) veya SuperDrive (DVD ve CD yazıcı) ile birlikte gelir. Mevcut Macintosh'lar, veri aktarımı için USB, FireWire ve Thunderbolt bağlantı noktalarını kullanır.

  İşlemci

  Orijinal Macintosh, 128k, 8MHz'de çalışan Motorola 68000 işlemci ile üretildi. Macintosh'ta kullanılan işlemciler; 90'ların başında PowerPC'ye ve 2005'te Intel x86 işlemcilere taşındı.

  Veri Transferi ve Bağlantılar

  İlk Macintosh’lar, Apple tarafından sabit sürücüler veya disketler için özel olarak hazırlanmış bir seri bağlantı noktası kullanıyordu. Bu daha sonra Macintosh Plus'ın piyasaya sürülmesiyle SCSI'ye yerini bıraktı.

  Klavyeler, fare gibi aygıtlar için Apple DesktOPS (ADB), Macintosh II ile beraber kullanılmıştır. 1998 yılında IMAC'ın lansmanı ile Apple, Adb yerine USB kullanmaya başladı. ADB portuna sahip son kullanılan Macintosh 1999 yılında kullanıma sunulan PowerMac G3 oldu. Bu, Macintosh adb ile USB destekli ilk ve tek Macintosh’ dur.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Kategoriler:
  Macintosh

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et