R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Kas Hastalığı

  Kas hastalığı, kasların düzgün çalışmasını engelleyen durumlar için kullanılan bir terimdir. Kas hastalığı, tıp dilinde kas distrofisi olarak bilinir. Bu terim, eski Yunanca‘da kötü anlamına gelen ‘dis’, beslenme ve gelişme anlamına gelen ‘kupa’ sözcüklerinden türetilmiştir. Kas hastalığı için kesin bir tedavi yoktur. Ancak ilaç ile terapi, semptomları yönetmeye ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olur. 

  Kas distrofinin, insanları nasıl etkileyeceği, tipine bağlıdır. Çoğu insanın durumu zamanla kötüleşir. Bazıları yürüme, konuşma veya kendilerine bakma yeteneklerini kaybeder. Kas hastalığı olan bazı kişiler, yıllarca hafif de olsa semptomlar yaşar.

  En yaygın kas hastalığı türleri:
  Duchenne musküler distrofisi (DMD): Bu, kas hastalığının en yaygın şeklidir. Esas olarak erkekleri etkiler ve 3 ile 5 yaşları arasında başlar.
  Becker kas distrofisi: Duchenne kas distrofisine benzerdir. Ancak daha hafif ve daha yaygın semptomlara sahiptir. Erkek çocukları etkileyen hastalığın belirtileri 11 ile 25 yaşları arasında ortaya çıkar.
  Miyotonik müsküler distrofi: Erişkinlerde çok fazla görülen kas hastalığıdır. Miyotonik distrofisi olan kişiler, kasılmadan sonra kaslarını gevşetmekte zorlanırlar. Hem erkekleri hem de kadınları etkiler. Semptomlar, genellikle yirmili yaşlarda başlar. Tip 1 ve tip 2 olarak adlandırılan iki farklı tipi vardır.
  Konjenital müsküler distrofi: Doğumda veya ilk iki yılda başlar. Her iki cinsiyette de görülür. Bazı formlar yavaş ilerlerken, bazı formlar daha hızlı ilerler.
  Ekstremite tutumlu Limb-Girdle müsküler distrofisi: Genellikle omuz ve kalça çevresindeki kasları etkiler. Çocuklukta veya ergenlik başında görülen bir hastalıktır.
  Fasiyoskapulohumeral kas distrofisi: Yüz, omuz ve üst kol kaslarını etkiler. Genetikten yetişkinlere kadar herkeste görülür. Genellikle yavaş ilerler.
  Distal müsküler distrofi: Kol, bacak, el ve ayak kaslarını etkiler. Genellikle 40-60 yaşları arasında görülür.
  Okülofarengeal müsküler distrofi: Bu hastalık, genellikle 40'lı veya 50'li yaşlarda başlar.
  Emery-Dreifuss müsküler distrofisi: Genellikle erkekleri etkilemektedir. 10 yaş civarında başlar. Kas kaybının yanı sıra kalp sorunlarına da neden olur.

  Kas hastalığının belirtileri nelerdir?

  Çoğu semptomlar çocuklukta veya ergenlikte başlar. Genel olarak kas hastalığı belirtileri şu şekilde sıralanır: 

  • Sık sık düşme
  • Kas güçsüzlüğü ve kas spazmları 
  • Yataktan kalkmada, merdiven çıkmada, koşmada veya zıplamada zorluk
  • Parmak uçlarında yürümek, 
  • Omurga eğriliği ile kalp sorunları
  • Nefes alma veya yutma zorluğu

  Kas hastalığı teşhisi nasıl konulur?

  İlk olarak doktor, kas hastalığını teşhis etmek için fizik muayene yapar. Daha sonra hastanın ailesinin tıbbi geçmişini ayrıntılı olarak inceler. Kas hastalığı tanısında birçok test istenir. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanır:

  • Kas biyopsisi: Bir iğne ile küçük bir parça kas dokusu alınır. Parça, hangi proteinlerin eksik veya hasarlı olduğunu belirlemek için laboratuvarda incelenir. Bu test, kas distrofi tipini ortaya çıkarır.
  • Kas gücü, refleksler ve koordinasyon testleri: Bu testler, doktorların sinir sistemi ile ilgili diğer bozuklukları ekarte etmesine yardımcı olur.
  • Elektrokardiyogram veya EKG: Doktor, kalpten gelen elektrik sinyallerini ölçer. Böylece kalbin ne kadar hızlı attığını ve sağlıklı bir ritmi olup olmadığını belirler.
  • Görüntüleme teknikleri: Teşhis için doktor, vücuttaki kas kütlesini ve miktarını gösteren teknikleri kullanır. Bunlar arasında MRI ve ultrason gibi görüntüleme yöntemleri vardır. 
  • Kan testi: Doktorlar, kas hastalığına neden olan gen sistemini aramak için bir kan örneği ister. Bu testler, sadece bu hastalığın teşhisine yardımcı olmaz. Aynı zamanda hastalığı olan biriyle aile kurmayı planlayanlar için de önemlidir. 

  Kas hastalığı nasıl tedavi edilir?

  Şu anda kas hastalığı için kesin bir tedavi yoktur. Bununla birlikte kas hastalığı tedavisi, semptomları ve hastanın yaşam kalitesini geliştirecek seçenekler sunar. Kas hastalığı olanların yaşam kalitesini iyileştiren bazı tedaviler şunları içerir:

  • Fizik terapi: Kasları güçlü ve esnek tutmak için çeşitli egzersizler kullanılır.
  • Konuşma terapisi: Dili ve yüz kasları zayıf olan hastalara konuşma terapisi yardımı ile daha basit bir konuşma şekli öğretilir.  
  • Solunum tedavisi: Miyalji nedeniyle nefes almada güçlük çeken hastalar için nefes almayı teşvik eden yöntemler vardır. Bunlar, solunuma da yardımcı olur.   
  • Cerrahi tedaviler: Kalp problemleri ve disfaji gibi komplikasyonları azaltmak için cerrahi tedavi kullanılır.
  • İlaçlar: İlaçlar, kas bozukluklarının neden olduğu semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Kas bozukluklarını tedavi etmek eteplirsen veya nöbet önleyici ilaçlar kullanılır.

  Kas hastalığının ciddiyetine bağlı olarak yardımcı ekipmanların kullanılması da gerek. Örnekler, tabureleri ve duvar desteklerini içerir. Hastalık daha ilerlemişse tekerlekli sandalye kullanmak veya merdiven asansörü takmak da gerekli olur. 

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Kas Hastalığı
  Uzmanlık

  Pediatrik nöroloji, nöromüsküler tıp, tıbbi genetik, fizik tedavi

  Belirtiler

  Kas zayıflığı, ayağa kalkmada zorluk, skolyoz

  Nedenler

  Genetik

  Tedavi

  Farmakolojik tedavi, fizik tedavi, ortopedik korse, konuşma terapisi, uğraşı terapisi, cerrahi, yardımlı ventilasyon

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et