R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Harici Ekran Kartı

  Harici ekran kartı bilgisayarın dışında kullanılan bir cihazdır. Dahili ekran kartlarıyla istenilen performansı elde edemeyen dizüstü bilgisayarlara daha fazla işlevsellik kazandırmak için kullanılır. Genel olarak ise Thunderbolt bağlantısını kullanılan modeller mevcuttur.

  Thunderbolt bağlantısı yaygın olarak kullanılsa bile çoğu dizüstü bilgisayarda bu teknolojiyi bulabilmek mümkün değildir. Harici ekran kartı kullanımının önündeki en büyük engellerden biri budur. Ayrıca bazı markalar sadece kendi ürettikleri dizüstü bilgisayarlara özel çözümler üretirler.

  Harici ekran kartı ne anlama gelir?

  Harici ekran kartı, masaüstü sistemlerde kullanılan bir güç kaynağı ile dizüstü bilgisayarlara takılabilen tam boyutlu bir ekran kartını bir araya getirir. Dizüstü bilgisayarın tasarımından ödün vermeden masaüstü bilgisayar seviyesinde oyun oynayabilmek mümkün hale gelir.

  Harici ekran kartları USB 3.0 ve Thunderbolt 3 gibi bağlantı teknolojilerinin çıkmasıyla birlikte yüksek ivme kazandı. Bu tür bağlantıların veri aktarımında sundukları hız avantajı sayesinde harici bir ekran kartı kaynağının dizüstü bilgisayara yeterli gücü sunabilmesi sağlandı.

  En yüksek performansı elde edebilmek için Thunderbolt 3 bağlantısı kullanılır. Tüm standartlar bir arada düşünüldüğünde tüm gereksinimleri karşılayan tek çözümdür. USB-C bağlantı noktasını kullanabildiği için donanım açısından oldukça az problem çıkarması bir başka avantajdır.

  Harici ekran kartı ne işe yarar?

  Harici ekran kartı (eGPU), bir PCIe yuvasına, bir güç kaynağına ve bir ekran kartına (GPU) sahip bir cihazdır. Genellikle dizüstü bilgisayarlar için kullanılır. USB-C ve Thunderbolt 3 gibi bağlantı standartlarını destekler. Ethernet giriş seçeneği mevcuttur. Ayrıca gelişmiş sürücülerle gelirler.

  Harici ekran kartı tarafından sunulan tüm özelliklerden yararlanmak için Thunderbolt 3 veya USB-C gibi hızlı bir bağlantı kullanmanız gerekir. Eski bağlantı sürümlerini kullanırsanız daha yavaş veri aktarımına maruz kalırsınız. Bu durumda harici ekran kartınız beklenen performansı veremez.

  Harici ekran kartı genelde eGPU olarak adlandırılan cihazda yer alan PCIe yuvasına takılır. Çalışma biçimi oldukça basittir. Bilgisayarda yer alan dahili ekran kartının yerini alır. Elde edeceğiniz yüksek grafik performansı sayesinde daha iyi bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.

  Harici ekran kartı performansı iyileştirir mi?

  Harici ekran kartı bir dizüstü bilgisayarın grafik performansını yükseltebilir. Gelişmiş grafik performansı sayesinde dizüstü bilgisayarlarda oynanması mümkün görünmeyen oyunların oynanabilmesini sağlar. Benzer durum güce aç uygulamalar için geçerlidir.

  Harici ekran kartını performans açısından standart ekran kartıyla karşılaştırmamanız gerekir. Harici ekran kartının performansı minimum %20 oranında daha az olacaktır. Verimlilik için ideal sayılmaz çünkü veri aktarımında kullanılan bant genişliği performansı doğrudan etkiler.

  Harici ekran kartı ısınma problemini çözer mi?

  Harici ekran kartının ısınma problemini çözmesi mümkündür. Bunun sebebi ise harici ekran kartının işlemleri gerçekleştirebilmek için dahili ekran kartının yükünü üstlenmesidir. Dahili ekran kartı neredeyse çok az görevi üstleneceğinden bilgisayarın ısı üretimi azalır.

  Harici ekran kartları çeşitli fanlarla donatıldığından soğutma açısından çok az problem çıkarırlar. Kendi içerisindeki ısıyı olabildiğince verimli bir şekilde kontrol eder. Dizüstü bilgisayarın kendisine çok az yük bineceğinden ısınma gibi problemlerin ortadan kalkması söz konusudur.

  Harici ekran kartı oyun oynamaya yardımcı olur mu?

  Harici ekran kartının kullanılma sebebi dizüstü bilgisayarlarda daha rahat bir şekilde oyun oynanmasını sağlamaktır. Mobil sistemler için geliştirilmiş olan ekran kartı masaüstü sistemlerdeki ekran kartı kadar güçlü değildir. Harici ekran kartı bu ihtiyacı karşılar.

  Grafik açısından yoğun işlemleri yapabilmek istiyorsanız harici ekran kartlarından destek alabilirsiniz. Harici ekran kartı, dahili ekran kartının yerini alarak size oyun oynama fırsatı sunar. Ancak bu imkanı elde edebilmek için Thunderbolt 3 bağlantısını kullanmanız gerekir.

  En iyi harici ekran kartları nelerdir?

  Thunderbolt 3 bağlantı noktasına sahip bir dizüstü bilgisayarınız varsa harici ekran kartlarını kullanma avantajına sahip olabilirsiniz. Bazı harici ekran kartları Windows dışındaki işletim sistemleri dahi destekleyerek ekstra kullanım verimliliği sunabilirler.

  1. Razer Core X

  Razer Core X en iyi harici ekran kartlarından biridir. Dizüstü bilgisayara veri aktarımı sağlamak için Thunderbolt 3 bağlantısını destekler. Harici ekran kartı ile dizüstü bilgisayar arasında kurulan hızlı veri aktarımı sayesinde oyunları ve uygulamaları yüksek performansta çalıştırır.

  • Çevre birimi aygıtlarının bağlanmasına izin veren zengin bağlantı girişlerine sahiptir.
  • Ekran kartı ve dizüstü bilgisayar için yeterli gücü sunabilme potansiyeli vardır.
  • Tak ve çalıştır şeklinde çalıştığından teknik bilgisi olmayanlar tarafından bile kullanılabilir.
  • Thunderbolt 3 bağlantısı sebebiyle diğer diğer donanımlarla uyumluluğu yoktur.

  2. Alienware Graphics Amplifier

  Alienware Graphics Amplifier, Alienware tarafından üretilmiş dizüstü bilgisayarla uyumlu bir şekilde çalışır. Bu markanın ürünlerine sahipseniz eşsiz bir deneyimine sahip olacağınızı bilmeniz gerekir. Fiyatı oldukça uygundur ve dizüstü bilgisayara bağlanmak için USB kullanır.

  • Dizüstü bilgisayarla bağlantı kurulması kolay olduğundan oldukça kullanışlıdır.
  • Ekran kartını kutunun içerisine yerleştirebilmek fazlasıyla basit bir işlemdir.
  • Masaüstü seviyesinde bir ekran kartını dizüstü bilgisayarınız için kullanmanıza yardım eder.
  • Daha fazla işlevsellik kazanabilmek için alternatif sürücüler kullanmak zorunda kalabilirsiniz.
  • Alternatiflerine göre biraz daha pahalıdır ve Alienware dizüstü bilgisayarlara özeldir.

  3. AkiTio Node

  AkiTio Node çok popüler olmayan bir harici ekran kartı çözümüdür. Şirket genelde depolama sistemleri geliştirir. Harici ekran kartı Thunderbolt 3 bağlantısıyla uyumludur. GPU açısından çok fazla uyumluluk sorunu yaşamaz. Ancak performans için doğru ekran kartını seçmek gerekir.

  • Pek çok farklı GPU ile uyumlu olduğundan fazlasıyla kullanışlı bir harici ekran kartıdır.
  • Çok büyük yapıya sahip olan GPU kullanımına bile izin verir ve soğutması iyidir.
  • Eski dizüstü bilgisayarlarla birlikte kullanılabilir ve modern oyunların çalıştırılmasını sağlar.
  • Alternatiflerle karşılaştırıldığında daha iyi alternatifleri bulabilmek mümkündür.
  • Biraz büyük ve hantal olduğundan etrafta hareket ettirmek ve taşıyabilmek için elverişsizdir.

  4. Gigabyte AORUS Gaming Box

  Gigabyte AORUS Gaming Box piyasadaki en iyi harici ekran kartlarından biridir. Mükemmel grafik performansı sunabilmek için üretilmiştir. HDMI, DisplayPort, USB ve DVI-D bağlantılarını destekler. Bu açıdan oldukça geniş seçenekler sunar. Alternatiflerine göre uygun maliyetlidir.

  • Alternatif harici ekran kartı kutularına göre çok daha taşınabilir bir yapısı vardır.
  • Doğru GPU kullanıldığı sürece pek çok farklı oyunu çalıştırabilme potansiyeline sahiptir.
  • Diğerleri gibi kullanımı oldukça çok kolaydır çünkü tak ve çalıştır şeklinde çalışır.
  • Çalışırken çıkardığı fan sesi ideal seviyede olduğundan rahatsız edici bir yapısı yoktur.
  • Kullanışlılık açısından kontrol yazılımı yetersizdir ve kullanıcı deneyimi problemi mevcuttur.

  5. Asus ROG XG Station 2

  Asus ROG XG Station 2 son derece taşınabilir bir harici ekran kartıdır. Sanal gerçeklik için kullanılabilen GPU AURA Sync ile uyumludur. Daha büyük ekran kartları için kullanılabilir. USB 3.0, USB Type-B ve Ethernet bağlantı noktalarını destekleyecek şekilde esnektir.

  • Kurulumu ve kullanımı son derece kolaydır ve ek sürücü yüklenmesini gerektirmez.
  • Tasarım açısından fazlasıyla farklıdır ve içindeki ekran kartını rahat bir şekilde soğutur.
  • Yüksek performans gerektiren oyunları dizüstü bilgisayarınızda oynamak için idealdir.
  • Ekstra kullanışlı olmasına rağmen her oyuncuya hitap edecek bir harici ekran kartı değildir.
  • Alternatiflere göre biraz daha ağır olduğundan taşınabilirlik açısından avantajlı değildir.

  6. Razer Core X Chroma

  Razer Core X Chroma oyun ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için geliştirilmiş bir harici ekran kartıdır. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise tasarımdır. Çalışma alanınıza estetik katabilecek farklı bir yapısı vardır. Hızlı veri aktarımı için Thunderbolt 3 bağlantısını destekler.

  • Diğer alternatiflere göre biraz daha ucuz bir harici ekran kartıdır ve malzeme kalitesi iyidir.
  • Harici ekran kartları düşünüldüğünde oldukça sessi çalışan fanlara sahiptir.
  • Özellikle dizüstü bilgisayarlar için idealdir ama masaüstü performansında sorun çıkarabilir.
  • Ekran kartlarına gereken gücü verebilmek için ideal güç yönetimiyle desteklenmiştir.
  • Diğer Razer ürünlerine göre RGB ile birlikte gelmez ama sonradan yapılandırılabilir.

  7. Sonnet EGFX Breakaway Box

  Sonnet EGFX Breakaway Box sisteminizin grafik performansını iyileştirmek için en iyi çözümlerden biridir. Harici ekran kartını kullanabilmek için Thunderbolt 3 uyumlu bir bilgisayarınız ve bağlantıyı sağlayacak kablonuz olmalıdır. Kasası geniştir ve soğutma sistemi oldukça iyidir.

  • Tak ve çalıştır şeklinde çalıştığından kurulumu ve kullanımı oldukça kolaydır.
  • Linux, Windows ve macOS ile uyumlu olduğundan geniş işletim sistemi desteğine sahiptir.
  • Hızlı veri aktarımı için Thunderbolt 3 bağlantısını ve çok çeşitli ekran kartlarını destekler.
  • Standart Thunderbolt 3 kablosu oldukça kısa olduğundan sorun çıkarabilir.

  Bir harici ekran kartı almak istiyorsanız seçim kararınızı etkileyebilecek pek çok farklı detay vardır. Bir dizüstü bilgisayar için harici ekran kartı hayati öneme sahip olabilir. Ancak oyun oynamak için işlemci tarafındaki kısıtlamaları hesaba katmak zorunda olduğunuzu bilmelisiniz.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Harici Ekran Kartı

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et