R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Hacklink

  Hacklink, bir internet sitesinin sistemine sızıldıktan sonra ilgili siteden başka sitelere link vermek anlamına gelir. Bir siteye sızmayı başarmış olan hacker o sitenin yöneticisinden habersiz bir biçimde sitenin belirli sayfalarına link ekler. Eklenen bu link sayesinde link çıkışı yapılan sitenin SEO açısından değerinin yükseltilmesi amaçlanır.

  Hacklink yöntemi bir siyah şapka SEO yöntemidir. Dolayısıyla algoritmalar tarafından bu yöntemin kullanıldığı tespit edildiğinde link çıkışı yapılan sitenin ceza alması söz konusu olabilir. Hacklink uygulamak isteyen kişinin takip ettiği standart bir yöntem yoktur. Ancak bu tür link çıkışları yapıldığında linkin gizlenmesi için çeşitli yöntemlere başvurulabilir.

  Hacklink nedir ve nasıl kullanılır?

  Hacklink, arama motoru sonuç sayfalarını manipüle etmek amacıyla kullanılır. Bu amaç doğrultusunda bir internet sitesine eklenir. Bir site ne kadar çok değerli linke sahip olursa o sitenin arama sonuçlarındaki konumunun yüksek olma olasılığı bir o kadar fazladır. Hacklink site kodlarının içerisine eklenir ve link kodunu belirsiz kılmak için kasıtlı olarak gizlenebilir.

  Genel olarak hacklink yöntemiyle yerleştirilmiş bir linki gizlemek için tercih edilen farklı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden en sık kullanılanı sitenin arka plan renginin üzerine arka plan rengiyle eşleşen bir metin ekleme şeklindedir. Bu tür linkleri kontrol edip tespit etmek kolay olduğundan zaman içerisinde daha farklı yöntemler geliştirilmiştir.

  • Link metnini web sayfasında yer alan bir görselin arkasına yerleştirmek.
  • Link metnini çeşitli CSS kodları kullanarak ekranın dışına yerleştirmek.
  • Link metnine ait yazı tipi boyutunu 0 olarak ayarlayıp neredeyse görünmemesini sağlamak.
  • Metnin ortasına veya sonuna "-" gibi fark edilmesi zor bir karakter yazıp ona link eklemek.

  Tüm bu yöntemler, hacklink ekleme konusunda etkilidirler. Arama motorlarına ait tarayıcılar, sitede yer alan linki fark ederler. Ancak bu linkin site sahibinin isteği dışında eklenip eklenmediği yorumunu yapmakta zorlanırlar. Gelişmiş algoritmalar aynı yapı doğrultusunda ardı ardına link elde edildiğini fark etmedikleri sürece müdahalede bulunmazlar.

  Hacklink neden kullanılır?

  Hacklink aslında siyah şapka SEO çalışmalarının bir parçasıdır. Siyah şapka SEO çalışmalarında hedef çeşitli manipülasyonlara dayalı yöntemleri kullanıp arama motorlarında üst sıralarda yer almaktır. Bir site hacklink elde etmişse (başka bi siteye izinsiz link eklemişse) arama motorunun gözünde teknik olarak değer kazanabilir. Ancak bu değerin kalıcı olacağı garanti değildir.

  Google gibi arama motorları siyah şapka SEO çalışmalarını kullanan ve arama motorlarını manipüle etmeye çalışan siteleri cezalandırma yoluna giderler. Bu cezalar arasında sıralamada gerileme ve ziyaretçi kaybı gibi oldukça olumsuz durumlar yer alır. Hacklink yöntemiyle eklenmiş bir linkin tespit edildikten sonra kaldırılacak olması bir süre sonra sitenin değer kaybı aşaması anlamına gelebilir.

  Hacklink türleri nelerdir?

  Hacklink türleri, genellikle aşağıdaki yöntemleri kapsar:

  • Spam linkler: Bu, web sitelerine zararlı veya yasadışı içerikler barındıran veya olmayan linklerin yüklenmesidir. Bu linkler, genellikle arama motorlarının sıralamasını etkilemek için kullanılır ve spam olarak kabul edilir.
  • Kötü amaçlı linkler: Bu, web sitelerine zararlı yazılım veya diğer tehditler barındıran linklerdir. Bu linkler, genellikle kullanıcıların bilgisayarlarına zararlı yazılım indirilmesi veya diğer tehditlerin uygulanması amacıyla kullanılır.
  • Köprü linkler: Bu, bir web sitesine diğer bir web sitesinden linklerin eklenmesidir. Bu linkler, genellikle arama motorlarının sıralamasını etkilemek için kullanılır ve köprü link olarak adlandırılır.
  • Link değişimi: Bu, iki web sitesi arasında anlaşma yapılarak, birbirlerine linkler ekleme işlemidir. Bu işlem, genellikle arama motorlarının sıralamasını etkilemek için kullanılır ve link değişimi olarak adlandırılır.

  Bu yöntemler, genel olarak hacklink türlerini oluşturur. Ancak, hacklink yöntemleri sürekli olarak değişebilir ve yeni türler ortaya çıkabilir. Bu nedenle, hacklink türlerini tespit etmek ve önlem almak konusunda sürekli olarak takip etmek gerekir.

  Hacklink olarak eklenmiş gizli linkler nasıl tespit edilir?

  Bir kişi hedef belirlediği internet sitesinin sistemine sızdıktan sonra link ekleyip onu gizleme yoluna gidebilir. Genel olarak hacklink tekniklerinde kullanılan en yaygın yöntemdir. Eklenen linkin amacı hedef sitenin değerlerine katkı sağlamak veya eklenen sitenin değerlerini düşürmek olabilir. Hedef ne olursa olsun hacklink olarak adlandırılan linklerin sistemden temizlenmesi gerekir.

  Bir siteye eklenmiş olan bu tür linkleri tespit edebilmek için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Linki ekleyen kişi linkin rengini web sayfasının arka planıyla aynı yapıp onu gizleme yoluna gittiyse kullanılabilecek en hızlı yöntem sayfada tüm metni seçerek gizli bir link olup olmadığını kontrol etmektir. Ancak bu yöntem oldukça eskidir ve modern teknikler karşısında yetersizdir.

  Modern web tarayıcılarında artık bir web sayfasının her ögesini denetlemeye yarayan araçlar vardır. Hacklink konusunda şüpheye düşen her kişinin bu araçları kullanması gerekir. Teknik açıdan sınırlı bilgiye sahip olan kişilerin bu araçları kullanması önerilir. Örneğin Google Chrome web tarayıcısının Geliştirici Konsolu kullanılarak inceleme yapılabilir.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Hacklink

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et