R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Google Trendler

  Google Trendler, kullanıcılar tarafından yapılan son arama verilerinin derlendiği bir platformdur. En çok aratılan anahtar kelimeler ve başlıklar başta olmak üzere ülkeler & bölgeler özelinde aratılan içerikler de yine platformda yer almaktadır. Özellikle son yapılan arama verileri ve yoğunluklarına da Google Trendler üzerinden erişilebilmektedir.

  Google Trendler tarihçesi

  Google Trends servisi ilk olarak 2006 yılında faaliyete geçirilmiştir. İlk yıllarında Trend'ler günümüzdeki halinden ziyade Aramalar İçin Google Görüşü (Google Insights for Search) olarak yayın yapmaktaydı. Insights for Search hemen hemen Trends benzeri bir yapıya sahipti. Amaç olarak kullanıcı verilerini ve en çok aratılan kelimeler bu kanal üzerinde yayınlanmaktaydı. 2012 senesinde ise Google Insights for Search hizmeti yerini Google Trends'e bıraktı.

  Son yıllarda ise kullanıcı verilerinin analiz edilmesi adına Trends verileri küresel çapta yayıncılara işlevsellik kazandırmaktadır. Nitekim Trendler farklı coğrafyalara ait güncel olaylardan meydana gelmektedir. Bu nedenle Google'ın hizmet verdiği tüm lisanlarda Trends kullanılabilmektedir. Ancak Trends'e ait olan her özellik hemen her ülkede aktif olarak kullanılmamaktadır.

  Google Trendler kullanım alanı

  İçerik üreticileri veya yayıncılar için güncel içeriklerin takibi önemlidir. Nitekim birçok internet kanalı da Google'a odaklı olarak içeriklerini oluşturmaktadır. Özellikle güncel olaylar hızlı bir şekilde internet üzerinde yer almaktadır. Google tarafından sunulan bu serviste ise ilgi çeken başlıklara yer verilmektedir. Bu sayede kullanıcıların yaptığı veya potansiyel olarak merak edeceği konular ayırt edilebilmektedir.

  Google Trendler'in kullanımı profesyonel veya amatör fark etmeksizin tüm içerik üreticileri için önemli görülmektedir. Bunun sebebi en yeni içeriklerin ve ilgili anahtar kelimelerin zaman içerisindeki değişimlerinin izlenebilmesidir. Ücretli olarak sunulan aHrefs, Semrush, Keywordtool.io gibi sitelerin yanında Google Trends ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır. Fakat platformda sunulan veriler ücretli servislere göre analiz yeteneği açısından kısıtlıdır. Yine de herhangi bir konuda kullanıcıların içeriğe olan ilgileri Trendler aracılığıyla öğrenilebilmektedir.

  Google Trendler nasıl kullanılır?

  Trendler'de yer alan verilere Google tarafından sunulan internet sitesinden erişilebilmektedir. Bunun için "https://trends.google.com/trends/explore" adresi ziyaret edilmelidir. Trendler'de bölgeye göre Google verileri farklılık gösterebilirken kullanıcılar filtreleme yapabilmektedir. Nitekim hedeflenen yayın bölgesindeki en çok ziyaret edilen başlık ve anahtar kelimeler Google tarafından ana sayfada sunulmaktadır. Ayrıca Google Trends üzerinden erişilebilecek diğer analizler aşağıdaki listede yer almaktadır.

  Google Trends'de yer alan içerikler

  • Yılın Arama Trendleri ve Verileri
  • Geçmiş Yıllara Ait Arama Verileri
  • Günlük Arama Trendleri
  • Son Arama Sorguları
  • İlgili Arama Sorguları & Keşfet
  • News Lab Verileri 

  Google Trend Haberler nasıl seçiliyor?

  Trend Haberler, ziyaretçi kitlesi tarafından gösterilen ilgiye göre Google kaynaklı olarak analiz edilmektedir. Özellikle yaşanılan son olaylara istinaden Google bölgesel olarak inisiyatif alabilmektedir. Fakat genel olarak analizlere yansıyan ziyaretçi hareketliliğine bağlı olarak Trendler oluşmaktadır. Google öncelikle yayınlanan haberler içerisindeki en çok ziyaret alan başlıkları değerlendirmektedir. Bu başlıklardan Trendler'de yayınlanmaya hak görülen konular içerisinde ise Google News üzerindeki yayıncı sıralamasına göre Trendler'e eklenmektedir.

  SEO & Google Trendler ilişkisi

  SEO, internet sitelerinin ihtiyaç duyduğu yegane unsurlardan birisidir. Özellikle içeriklerinin geniş kitlelere yayılmasını isteyen Webmaster'lar, bu konuda özenli davranmaktadır. Google Trendler ise güncel olaylara dair konuları paylaşırken aynı zamanda da anahtar kelime analizlerini de paylaşmaktadır. Özellikle bir konuyla ilgili aratılan anahtar kelimeler, Keşfet özelliği ile ilgili aramalar içerik oluşturulması aşamasında araştırılmaktadır. 

  Google Trends kullanım sınırı var mı?

  Kullanım sınırı olarak Google resmi bir açıklama yapmamıştır. Fakat bölgesel olarak cihaz, IP, profil bilgisi Google tarafından yapılmaktadır. Bu takip neticesinde ise servis kaynaklarını suistimal edenlere sınırlandırma uygulandığı bildirilmiştir.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Google Trendler
  Google Trends Logo Google Trends Logo
  Kullanılabilir dil(ler)

  Türkçe, İngilizce, Hintçe, Portekizce, Çince vb.

  Sahip

  Google

  Oluşturan

  Google

  Başlama tarihi

  11 Mayıs 2006

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et