R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Google Panda

  Google Panda, web platformlarının arama sonuçlarında kategorize edilmesini sağlayan algoritmanın parçasıdır. Kaliteli içerik yapısına sahip web sayfalarının ödüllendirilmesi, organik arama motorunda düşük kaliteli web sayfalarının yer almamasını sağlamak amacıyla geliştirilmiştir.

  Algoritma güncellemesi kopya, spam ve kalitesiz içeriğe sahip web platformlarının SERP’te daha aşağıya indirilmesi veya tamamen çıkartılması amacını taşır.

  Google arama motoru algoritmasında uygulanmaya başlanan Panda güncellemesi, ilk çıktığında aylık “Panda Sıralaması” yayınlanıyordu. Güncellemenin etkisiyle aylık periyotlarda Google organik arama motoru sonuçlarında ciddi sarsıntılar yaşanmasına neden oluyordu. Güncelleme ve sıralama listesi yayınları neticesinde web sitelerinin arama motoru sonuçlarındaki konumlarında ciddi değişimler oluşturuyordu. Panda güncellemesiyle birlikte pek çok web sayfası için “Google Panda Ban (Ceza)” söz konusu oldu.

  Panda, artık Google algoritmasına gömülü şekilde işlev gösterir. Tüm güncellemeleri algoritma bütünüyle çalıştığından Panda Sıralaması gibi yayınlar söz konusu değildir. Kullanıcılar artık Google Panda güncellemesi gibi spesifik güncelleme bildirimleri alamıyor. Panda’daki güncellemeler, komple Google algoritma güncellemesi şeklinde yansıtılıyor.

  Google Panda tarihçesi

  Google, Panda güncellemesini 2011’in Şubat ayında yayınladı. Duyurunun ardından ilk güncelleme birkaç gün sonra gerçekleştirildi. Aynı yılın Nisan ayında Panda güncellemesinin etkileri global ölçekte görüldü. Google algoritmasındaki köklü değişime yol açan Google Panda, arama motorundaki sonuçların 12% gibi bir kısmını ciddi seviyede etkiledi.

  Google, yeni güncellemesinde “Panda” adını, algoritma teknolojisi geliştiricisi Navneet Panda’ya ithafen tercih etmiştir.

  Google Panda nasıl çalışır?

  Google Panda, arama motorundaki arama sonuçlarındaki bir dizi sorunları ele alan bir güncellemedir. Google, Panda güncellemesiyle SERP için;

  • Zayıf içerik,
  • Tekrar eden içerik,
  • Kalitesiz içerik,
  • Kaynağı güvensiz olan içerik,
  • Kopya içerik,
  • Ağırlığı reklamdan oluşan içerik,
  • Kullanıcı engeli olan içerik,
  • Click-bait içerik (başlık/kelime ve içerik uyuşmazlığı) şeklindeki arama motoru sonuçlarındaki kullanıcı deneyimini düşüren bir takım sorunları gidermek amacıyla geliştirildi.

  Site Google Panda etkisinden nasıl kurtulur?

  Web platformlarının Google Panda etkisine girmesi durumunda kurtulmak için Panda güncellemelerine riayet edilmesi gerekir. Panda etkisinden kurtulmak için SEO uzmanları;

  • Kalıp içerik yapısından kaçınmak,
  • Başlık ve anahtar kelime ile içerik yapısının uyumluluğunu sağlamak,
  • İçerik kalitesini yükseltmek,
  • Tekrar ve kopya içeriklerden arındırmak gibi kriterlerin sağlanmasını önerir. 

  Panda güncellemesinden kurtulmak ve SERP’te web sayfalarının üst sıralara taşınması için gerekli şartları sağladıktan sonra beklenmelidir.

  Google Panda güncellemeleri

  Google, 2011’den 2013’e kadar olan süreçte aylık periyotlarda Panda güncellemelerini yayınladı. Ancak 2013’ten itibaren Panda’yı ana arama motoru algoritmasına dahil ederek, güncellemelerinin hissedilebilirliğini minimuma indirdi. 

  Google son olarak 2015’in Temmuz ayında “Panda 4.2” güncellemesini ağır yapıda yayınladı.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Kategoriler:
  Google Panda

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et