R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Full stack Developer

  Full-Stack Developer: Bir yazılım projesinde Back-End (Server-Side) ve Front-End (Client-Side) alanlarında çalışabilen yazılım geliştiricisidir.
   

  Yazılım geliştirme bölümleri temelde iki aşamadan oluşur. Bunlardan birincisi Front-End ikincisi ise Back-End geliştirmedir. Eğer bir yazılım geliştiricisi bu iki alanda yazılım geliştirebiliyor ise bu kişiye Full-Stack Developer denir. 

  Ayrıca bu tür geliştiriciler veritabanları, sunucu yapılandırılması ve kullanıcı arabirimleri konusunda da bilgilidirler. Bu konular hakkında tam olarak uzman olmasalarda, Back-End ve Front-End kısımlarda ne olup bittiğini anlayabilecek bilgiye sahiplerdir.

  Front-End Developer nedir?

  Front-End veya Türkçe anlamı ile “ön-yüz” geliştirme, kullanıcıların bir yazılımı ziyaret ettiklerinde görüp, deneyimleyebileceği görsel alanın geliştirildiği bölümdür. Başka bir deyiş ile Front-End geliştiriciler kullanıcı arayüzü ile ilgilenir.

  Front-End geliştiriciler hangi dilleri kullanır?: Front-End geliştiriciler kullanıcı arabirimini oluşturabilmek için HTML, CSS ve JavaScript gibi programlama ve işaretleme dillerini kullanırlar. Bunlardan programlama ile ilgili olanlar genelde Client-Side çalışan dillerdir.

  Front-End geliştiriciler kaça ayrılır?: Front-End geliştiriciler kendi aralarında şu bölümlere ayrılabilirler:

  • Kullanıcı arayüzü
  • Kullanıcı deneyimi 

  Back-End Developer nedir?

  Back-End geliştiriciler kullanıcıların yaptığı işlemlerin, arka planda veritabanı ve tarayıcı ile bağlantısının kurulmasını sağlarlar. Bu tür geliştiriciler internet sitesinin görünen yüzünden ziyade internet sitesinin kullanılabilirlik ve işlevselliğine odaklanırlar. 

  Front-End geliştiriciler hangi dilleri kullanır?: Arka plandaki işlemlerin halledilmesi için genelde PHP, Ruby, Python ve veritabanı bağlantılarının ve sorgularının çalıştırılabilmesi için SQL dili kullanılır.

  Full-Stack developer olmak için neler gerekir?

  Yazılım alanında tam kapsamlı bir Full-Stack developer olarak ilerlemek istiyorsanız şunlara ihtiyaç duyabilirsiniz: 

  Problem çözme: Yazılım sektöründe problemler ile karşılaşmamak çok düşük bir ihtimaldir. Full-Stack developer olarak hem Front-End hem de Back-End alanları ile uğraşacağınız için bir çok sorun ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenlerden dolayı hızlı bir şekilde problem çözebiliyor olmak daha verimli çalışmanızı sağlayabilir.

  Sabır: Full-Stack developer olarak daha fazla işi aynı anda yapıyor olacaksınız. Unutmayın kod yazarken en önemli şeylerden birisi de sabırlı olmaktır.

  Programlama dilleri: Tam kapsamlı bir geliştirici olmak için Front-End ve Back-End dillerine hakim olmalısınız.
   

  Front-End programlama dilleri:

  #1 HTML/CSS: HTML bir işaretleme dilidir. HTML kullanılarak internet sitesinin iskeleti oluşturulur. CSS ise internet sitesinin görsel arayüzünün geliştirilmesine olanak sağlar.

  #2 JavaScript: JavaScript kullanıcının web tarayıcısında çalışan client-side dinamik bir programlama dilidir. 
   

  Back-End programlama dilleri:

  #1 PHP: İçerisinde HTML gömülebilen, sunucu taraflı çalışan programlama dilidir. Büyük internet siteleri dahil birçok internet sitesinin alt yapısı PHP dili kullanılarak oluşturulmuştur. 1995 yılından bugüne geliştirilmeye devam edilmektedir.

  #2 Pyhton: Pyhton kullanım alanı çok geniş programlama dillerinden birisidir. Genellikle Yapay zeka, makine öğrenmesi, veri madenciliği gibi alanlarda kullanılır.

  Full-Stack Developer olmanın avantajları nelerdir?

  Bu alanda kendinizi geliştirmeye karar verdiyseniz, avantajlarına göz atalım: 

  1. Öncelikle ikinci bir yazılım geliştiricisine ihtiyaç duymadan kendiniz tamamiyle hazır bir proje geliştirebilirsiniz.
  2. İş ilanlarında genellikle Full-Stack developer aranır, bundan dolayı daha kolay iş bulabilirsiniz.
  3. Düşük bütçeli Freelance ilanlarında genelde Full-Stack developer aranır, bu tarz projeleri üstlenebilirsiniz.

  Full-Stack Developer konusunu özetleyecek olursak; Front-End ve Back-End bölümlerinin her ikisine hakim olan geliştiriciler Full-Stack Developer olarak adlandırılırlar. Eğer Full-Stack Developer olmak istiyorsanız bu bir gecede olabilecek bir şey değildir. Uzun yıllarınızı alacak bir süreçtir. Yapmanız gereken temel becerilerinizi geliştirmeye devam etmektir.


   

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Full stack Developer

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et