R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Fintech (Finansal Teknoloji)

  Fintech, finansal teknoloji anlamına gelir. Finansal hizmetlerin sunumunu ve kullanımını iyileştirmeye odaklanan çözümleri içerir. Fintech finansal süreçleri olabildiğince kolaylaştırır. Çünkü şirketler ve tüketiciler finansal faaliyetleri daha iyi bir şekilde yönetme fırsatı elde ederler.

  Fintech çok yeni bir sektör değildir. Sadece eskiye göre biraz daha hızlı gelişir. 1950'li yıllarda kredi kartlarının ortaya çıkması bir fintech gelişmesidir. Bankamatikler ve kişisel finans uygulamaları fintech kapsamındadır. Modern dönemin en önemli gelişmesi ise blok zincirin keşfedilmesidir.

  Fintech ne anlama gelir?

  Fintech işletmelerden tüketicilere kadar finansal hizmetlerle bağlantılı olan her türlü teknolojiyi tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Fintech başta yazılımlar dahil olmak üzere mobil ödeme uygulamalarından kripto para birimlerine kadar her şeyle ilgili olabilir.

  Fintech ile bağlantılı olan finansal hizmetleri gerçekleştirmek için internet, mobil cihazlar, yazılımlar ve bulut hizmetler yoğun bir biçimde kullanılırlar. Fintech ürünlerinin hedefi kullanım kolaylığı sağlamaktır. Buna ek olarak fintech çözümlerinin işletmeler arası kullanılması mümkündür.

  Fintech, finansal hizmetler alanında büyük bir dönüşüm sağlamıştır. Geleneksel finans ve bankacılık sektörünü baştan aşağı değiştirmiştir. Fintech potansiyel olarak geleneksel her türlü yaklaşıma büyük bir rakiptir. Çünkü çok daha tüketici odaklı bir yaklaşım benimsenmesini sağlar.

  Fintech tarafından sunulan araçlar tüketicilere finansal varlıklarını yönetme ve takip etme fırsatı sunar. İnsanlar fiziksel olarak bankada bulunmaya gerek kalmadan işlem yapabilirler. Fintech çözümleri sundukları kullanım kolaylığı sebebiyle her geçen yıl hızlı bir şekilde gelişim gösterirler.

  Fintech güvenli midir?

  Fintech ile finansal hizmetlerin değişimi arasındaki bağda en ilginç detay güven meselesidir. Genel olarak tüketicilerin büyük bir kısmı finansal kuruluşlar dışındaki şirketler tarafından geliştirilen finansal araçları kullanmaya sıcak bakarlar ve bu şirketlerle veri paylaşmayı sorun etmezler.

  Buna rağmen fintech çözümünü geliştirmiş olan şirketin sağlam temellere dayanması çok önemlidir. Kripto paralar ve blok zinciri gibi yöntemlerin bu gereksinimi karşılaşamadıkları ifade edilir. Yüksek vaatleri olan ama kanıtlanabilirliği zor olan çözümlerden uzak durulması önerilir.

  Fintech çözümlerinin güvenilirliğiyle ilgili net bir kanıya varabilmek mümkün değildir. Fintech alanında belirli bir güvencenin ortaya konması kolay değildir. Çünkü tüketiciler kişisel verilerin güvenliği konusunda her geçen gün biraz daha hassas hale gelmeye devam etmektedirler.

  Fintech neden önemlidir?

  Fintech çözümleri finansal işlemlerin kusursuz bir şekilde ilerlemesine yardımcı olurlar. Şirketler müşterilerine değer katma konusunda daha hassas adımlar atabilirler. Fintech sunmuş olduğu bir dizi avantajla finansal faaliyetlerin çehresini olabildiğince değiştirmiştir.

  • Finansal çalışmaları yeniden şekillendirmiştir: Fintech alanındaki gelişmeler ödemeler, krediler ve diğer finansal işler açısından değişikliklere yol açmıştır. Şirketlerin çalışma prensipleri baştan aşağı değişiklik göstermiştir. Dijitalleşmeye yönelik atılan adımlar hızlanmıştır.
  • Bankacılığı tamamen değiştirebilir: Fintech gelişmeleri milyonlarca insanın finansal hesaba sahip olmasını ama bunu bankalara başvurmadan gerçekleştirmesini sağlamıştır. Çeşitli finans kuruluşları insanların parasını yönetmeye yönelik hizmetler sunmaya başlamışlardır.
  • Para tasarrufu sağlar: İnsanların büyük bir kısmı ev bütçelerinde düzenlemeye giderek tasarruf etmeye çalışırlar. Önceden bunun için bir finansal danışman ile çalışırlardı. Fintech ile geliştirilen uygulamalar para tasarrufunu aracı olmadan halledebilme fırsatı sunarlar.
  • Ödemeleri kolaylaştırır: 1950 yılından önce nakit olarak ödeme yapmak tek ödeme yöntemiydi. Seçenekler artık oldukça gelişmiş durumdadır. Dünyanın pek çok yerinde Fintech sayesinde ödemeler nakit kullanılmadan dahi gerçekleştirilebilir hale gelmiştir.

  Tüm bunlara ek olarak fintech çözümleri yatırımcıların ilgi odağıdır. Pek çok büyük yatırımcı fintech şirketlerine trilyonlarca dolar yatırım yapmıştır. Yatırımcıların temel motivasyonu fintech sektörünün çok daha büyüyeceğini düşünmeleridir.

  En önemli fintech örnekleri nelerdir?

  Fintech sektörü çok yeni bir sektör gibi görülse bile bu doğru değildir. Şirketler ve bankalar geçmişten günümüze kadar fintech hizmetlerini kendi amaçlarına uygun olarak kullanmışlardır. Bazı sektörlerde ise finansal teknolojinin etkisi çok daha büyük olmuştur.

  1. Kitle fonlaması çözümleri

  Patreon, Kickstarter ve GoFundMe gibi platformlar geleneksel bankacılıktan ziyade fintech çözümlerini benimserler. Kitle fonlamasına odaklanan platformlar internet üzerinden kullanıcıların birbirlerine para göndermesine ve para almasına olanak tanırlar.

  Buna ek olarak bireylerin veya şirketlerin aynı yerde çeşitli kaynaklar aracılığıyla fon toplamasına olanak tanınır. Bankadan standart bir kredi çekmek yerine projesi olan şirketler doğrudan yatırımcılara ulaşabilirler. Kitle fonlaması çözümlerinin yıllar içerisinde yükselmesinin sebebi budur.

  2. Mobil ödeme çözümleri

  Akıllı telefonu olan herkesin kullanabildiği mobil ödeme çözümleri oldukça yaygındırlar. Global anlamda mobil ödeme pazarı trilyonlarca dolarlık değere ulaşmış durumdadır. Teknoloji giderek karmaşık hale gelse bile popüler ödeme uygulamaları kendilerini farklı kılarlar.

  Kullanıcı odaklı geliştirilen mobil ödeme çözümleri ticaretin hemen hemen her alanında etki gösterir. Gerek bankalar gerek ise mobil cihaz üretimi yapan şirketler fintech yardımıyla kendilerine özgü mobil ödeme çözümleri geliştirmeye ve büyük pastadan pay almaya çalışırlar.

  3. Blok zincir çözümleri

  Blok zinciri ve kripto para birimi fintech gelişmelerinin en önemli öncülerinden birisidir. Coinbase, Binance ve Gemini gibi kripto para borsaları kullanıcılara kripto para alıp satma konusunda çeşitli imkanlar tanırlar. Ancak blok zincirlere ait tüm çözümler bunlardan ibaret değildir.

  Çeşitli farklı blok zincir gelişmeleri doğrultusunda sahtekarlık ve dolandırıcılık gibi faaliyetlerin azaltılabilmesi söz konusudur. Blok zincir, fintech gelişmeleri açısından son derece tartışılan bir yenilik olsa bile yatırım dünyasının alışkanlıklarını epey bir değiştirmiştir.

  3. Sigortacılık sektörü gelişmeleri

  Fintech sadece bankacılık sektörünü değil aynı zamanda sigortacılık sektörünü etkilemiştir. Sigorta çözümleri araba sigortasından konut sigortasına kadar her şeyi kapsar hale geldi. Son olarak ise veri korumaları en önemli sigortacılık yöntemlerinden birine dönüştü.

  Fintech gelişmeleri sayesinde pek çok popüler kişisel finans şirketi ortaya çıkmıştır. Bu şirketlerin değerleri her geçen gün yükselmeye devam eder. Fintech, sigortacılık sektörünü komple baştan aşağı değiştirmiş sayılmaz ama önemli gelişmelerin yaşanmasını sağlamıştır.

  4. Bütçe uygulamalarının yükselişi

  Fintech çözümlerinin en yaygın kullanımlarından biri bütçe uygulamalarıdır. Bütçe uygulamaları her geçen gün biraz daha popüler hale gelirler. Çünkü insanların bütçelerini yönetmek ve çeşitli alanlarda tasarruflar gerçekleştirmek için çabaları artış gösterir.

  İnsanlar mali durumlarını takip etmek adına önceden Excel tablolarıyla uğraşmak zorunda kalırlar. Fintech bu alanda devrimin gerçekleşmesini sağladı. Birbirinden farklı işlevlere sahip bütçe uygulamalarının ortaya çıkmasıyla insanlar mali durumlarını daha kolay kontrol eder hale geldiler.

  5. Makine öğreniminin yaygınlaşması

  Makine öğreniminin hızlı bir şekilde gelişmesi fintech alanındaki çözümlerin daha yaygın hale gelmesini sağlamıştır. Yapay zekanın bir parçası olan makine öğrenimi trendleri takip edebilmek ve riskleri tespit edebilmek için son derece kullanışlıdır.

  Finansal teknolojiler sayesinde geliştirilen algoritmalar büyük verileri çok daha kolay bir şekilde işlerler. Böylece tüketiciler, şirketler, bankalar ve diğer finansal kuruluşlar yatırım riskleri ve satın alma fırsatları konusunda çok daha bilgili ve bilinçli hale gelebilirler.

  Fintech ortaya çıkmadan önce şirketler finansal kontroller sağlamak için sürekli bankalarla temas halinde olurlardı. Fintech bu gerekliliğin hacmini azaltmıştır. Diğer taraftan fintech sayesinde bütçe ve ödeme uygulamaları ortaya çıkmıştır. Bu durum ise tüketicilerin işini kolaylaştırmıştır.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Fintech (Finansal Teknoloji)

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et