R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Doğrudan Pazarlama

  Doğrudan pazarlama hedef müşterilere markanız, ürününüz veya hizmetiniz hakkında bilgi sunmayı içeren bir tanıtım yöntemidir. Doğrudan pazarlama hedefli bir pazarlama şeklidir. Müşteri olma olasılığı yüksek olan potansiyel bir tüketiciye ilgi çekici bilgiler sunmayı hedefler.

  Bilgisayar donanımı arayan birisine işlemci veya ekran kartı hakkında bir Facebook reklamı göstermek bir doğrudan pazarlama örneğidir. Yeni açılacak bir marketing bir ilçede dağıtacağı kampanya ve tanıtım broşürleri yine doğrudan pazarlamanın bir parçasıdır.

  Doğrudan pazarlama nedir?

  Doğrudan pazarlama herkese sunulan kitlesel reklamlardan çok daha farklıdır. Sadece ürüne veya hizmete ihtiyacı olan kişiler hedeftedir. Bu nedenle potansiyel müşterileri belirlemek için önceden araştırıma yapılması ve veri toplanması gerekir.

  Doğrudan pazarlamada potansiyel alıcı olabileceği belirlenen tüketiciye ilgi çekici bilgiler sunmak temel hedeftir. Doğrudan pazarlamada tek hedef alıcıyı harekete geçirebilmektir. Temel hedef satış yapmak olsa bile bazı müşteriler anında satın alım gerçekleştirmeye yanaşmazlar.

  Müşteri siteyi ziyaret edebilir, daha fazla bilgi için iletişime geçebilir, sunulan kuponu iade etmeye çalışabilir, e-posta adresini girerek kampanyalardan yararlanmak isteyebilir veya bir satın alım gerçekleştirebilir. Bunlardan hangisini yapacağı ise müşterinin mevcut durumuyla ilgilidir.

  Doğrudan pazarlamanın faydaları nelerdir?

  Doğrudan pazarlama ürünün ve hizmetin doğrudan hedef kitleye ulaştırılmasını sağladığından hızlı sonuç verir. Bununla birlikte doğrudan pazarlamanın birbirinden farklı olabilecek faydaları söz konusudur. Markanız için bunların işe yarayacağını düşünüyorsanız hemen harekete geçebilirsiniz.

  • Hedefleme: Doğrudan pazarlamanın güçlü bir hedefleme durumu vardır. Kişiselleştirilmiş mesajlar oluşturabilir ve hedef kitlenin dönüşüm gerçekleştirme olasılığını yükseltebilirsiniz.
  • Bütçe: Doğrudan pazarlamayı kullandığınız zaman kısıtlı bütçeye rağmen dönüşümleri ve satışları yükseltebilmek mümkündür. Uygun optimizasyon ile daha başarılı olabilirsiniz.
  • Satış: Doğrudan pazarlama mevcut, eski ve yeni müşterilere ulaşmanızı sağlar. Müşterilerle daha yakından ilişki kurabilir ve yeni satış fırsatları oluşturabilirsiniz.
  • Sadakat: Doğrudan pazarlama sayesinde müşterilerinizle doğrudan iletişim kurma fırsatı elde edersiniz. Kampanyaları özelleştirebilir ve marka sadakatini geliştirebilirsiniz.
  • Fırsatlar: Doğrudan pazarlama sayesinde yeni iş fırsatlarıyla karşılaşabilirsiniz. Mevcut pazar taleplerine ve diğer pek çok duruma karşı uyum sağlayabilirsiniz.

  Doğrudan pazarlama türleri nelerdir?

  Doğrudan pazarlama bir müşterinin ürününüzü veya hizmetinizi satın almasını sağlamakla ilgilidir. Dolaylı pazarlamanın aksine arka plandaki süreç daha az işlem gerektirir. Doğrudan pazarlamayı gerçekleştirebilmek için birbirinden farklı yöntemler vardır ama en popüleri hedeflenmiş reklamlardır.

  • Kuponlar: Kupon kodu esasında bir promosyon kodudur. Kişiye belirlenen miktarlarda indirimli alışveriş yapma fırsatı sunulur. Doğrudan pazarlamada sık kullanılan yöntemlerden biridir.
  • E-postalar: E-posta pazarlama ile doğrudan pazarlama bir araya getirilir. Belirli bir alana ilgi duyan kişilere çeşitli fırsatlardan yararlanabilecekleri e-postalar gönderilir.
  • Hedeflenmiş reklamlar: Sosyal medyada ve sitelerde kullanılan yöntemdir. Kişinin tarama geçmişi, cinsiyeti, yaşı ve beğendiği paylaşımlar ile uyumlu reklamlar gösterilir.
  • Broşürler: Broşürler artık modası geçmiş yöntemlerden biri olarak görülse bile bazı noktalarda işe yarar. Kişilere ilgi duydukları alanlarda broşürler sunularak ürün ve hizmetler tanıtılır.
  • Kataloglar: Kataloglar hemen hemen broşürlerle aynı işleve sahiptirler. Fiziksel ve dijital olmak üzere iki farklı türde olurlar. Hedef ilgi duyulan ürün veya hizmetlerin tanıtımını yapmaktır.
  • El ilanları: El ilanları bölgesel olarak işe yararlar. Bir semtte ortaya çıkmış bir fırsatı tanıtabilmek için oldukça idealdirler. Ancak diğer doğrudan pazarlama yöntemlerine göre zayıf kalabilirler.
  • Gazeteler: Gazetelere yerleştirilmiş olan reklamlar veya gazetenin kendisi doğrudan pazarlamanın bir parçası olabilir. Gazetenin sıkı takipçilerini yakalama hedefi ön plana çıkar.
  • Telefon aramaları: Telefon aramaları pek çok farklı pazarlama çalışmasının parçasıdır. Belirli bir ürün veya hizmete ilgi duyabilecek müşterilere ulaşıp onları satın almaya ikna etmekle ilgilidir.
  • Kısa mesajlar: Kısa mesajlar potansiyel müşterilere kuponlar, indirimler veya sınırlı süreli teklifleri bildirmek için kullanılırlar. E-posta pazarlamasıyla hemen hemen aynıdır.

  Doğrudan pazarlama yapılırken her zaman pazarlamanın fayda durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Elde edilen veriler en iyi şekilde incelenmelidir. Gerekliyse birden fazla kampanya oluşturulmalı ve hangi kampanyanın daha çok dönüşüm sağladığı saptanmalıdır.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Doğrudan Pazarlama

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et