R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Docx

  Docx, Word programının kaydettiği dosyaların uzantısıdır. Bu uzantıya sahip dosyalar, Microsoft Word ve Google dokümanlar gibi çeşitli uygulamalar ile açılır. Microsoft Word ile oluşturulan dosyalar, doküman dosyası olarak kullanıcıların karşısına çıkar. Bu noktada uzantıları bu şekilde olan dosyalar, Word ile kolayca açılır Word dosyaları, profesyonel kalitede belge oluşturmayı sağlar. Microsoft Word ile belgeleri daha verimli ve kaliteli bir şekilde düzenlemek mümkündür.

  Docx uzantılı dosyalar, içerisinde yapılacak olan çeşitli düzenlemeler vardır. Kullanıcıların dosya formatı içerisinde çizim yapması, grafik ve tablo oluşturması mümkündür. Yazı yazarken çeşitli yazı tipleri ve fontlar kullanılır. Bu uzantıdaki dosyalar, kelime düzeltme ve eş anlamlıları bulma konusunda oldukça kullanışlıdır.

  Doc ve Docx arasındaki fark nedir?

  Doc ve Docx uzantıları arasındaki fark, dosyanın boyutu ile ilgilidir. Docx uzantılı dosyalar, daha düşük boyutludur. Bundan dolayı da bu farkı anlamanız için uzantının sonunda x karakteri vardır. Bu karakter aynı zamanda dosyanın XML tabanlı olduğunu da gösterir. 

  Doc ve Docx uzantılı dosyalar şu uygulamalar ile açılmaktadır:
  LibreOffice Writer
  Google Docs
  OpenOffice Writer
  Microsoft Office
  KingSoft Writer

  Docx neyin uzantısıdır?

  Docx, günümüzde Microsoft Word uzantılı dosyalarda kullanılır. Doc uzantısını destekleyen bütün kelime işlemcisi programlarında kolaylıkla açılır. İlk olarak Word 2007 sürümünde kullanılmıştır. Ayrıca ofis programları içerisinde farklı bir kodlama tabanı ile yapılmıştır. XML tabanlı bir yazılım ile geliştirilmiştir. Doc uzantılı dosyalardan yalnızca bazı gelişmiş seçenekleriyle ayrılmaktadır. Doc dosyasını Docx dosyasına dönüştürmek mümkündür.

  Docx dokümanları nasıl hazırlanır?

  Docx dökümanları hazırlanırken Microsoft Word kullanılır. Bu dosyaları hazırlamak için Bilgisayarda yer alan Microsoft Office programlarına girilmelidir. Bu programlar içerisinde Microsoft Word dosyası oluşturulmalıdır. Docx dosyanızın içeriğini düzenledikten sonra uzantısını seçmelisiniz. Docx uzantılı dosyanız bu şekilde kaydedilecektir. Bunun yanında Open Office ya da Google Dokümanlar gibi uygulamalar da kullanılır. Bu uygulamalarda dosyaları “Farklı Kaydet” seçeneği ile Docx formatında kaydetmek mümkündür.

  Microsoft Word’un 2007 sürümü üzerindeki bütün ofis uygulamalarında bu uzantı vardır. X ek uzantısı, PowerPoint ve Excel gibi uygulamalarda da görülür.

  Docx PDF’e nasıl çevrilir?

  Docx dosyaları, kolay bir şekilde PDF dosyalarına dönüştürülür. Bunun için Microsoft Word, Google Docs ve LibreOffice Writer gibi uygulamalar kullanılır.  Dosya içeriğini oluşturduktan sonra şu adımlar izlenir:

  1. Dosyanızı kaydetmek için sol üstte yer alan “Dosya” seçeneğine tıklayın.
  2. “İndir” ya da “Farklı Kaydet” seçeneğini bulun.
  3. Açılan pencerede uzantıyı PDF olarak değiştirin.
  4. Kaydetmek istediğiniz klasöre ya da masaüstüne kaydedin.

  Microsoft Word uyumlu Docx uzantı dosyaları internet üzerinden de PDF formatına çevrilir. Ancak tarayıcı üzerinden dosya dönüştürme hizmeti güvenli bir yol değildir. Bu sitelerde dönüştürülen dosyalar, PDF olarak dönüşür. Fakat bu dönüşmüş dosyalarla birlikte bilgisayara, kötü amaçlı yazılımlar da gelir. Bundan dolayı uygulamalarda “Farklı Kaydet” seçeneği ile format değişikliği yapmak daha mantıklıdır.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Docx

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et