R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Derin Linkleme (Deep Linking)

  Deep linking bir ziyaretçiyi ana sayfa yerine sitedeki/uygulamadaki başka bir sayfaya yönlendirmektir. Kullanıcı oluşturulan deep linke tıkladığında doğrudan daha derinlerinde yer alan bir sayfaya gider. Bir kişiyi ana sayfaya götürmek yerine bir içeriğe veya bir sayfaya götürmek için en ideal yoldur.

  Deep linking gerçekleştirmek için yöntem oldukça basittir. Örneğin, https://www.r10.net/populer-konular/ linki bir derin link örneğidir. Ana sayfa https://www.r10.net/ olarak açık şekilde belirlenmiştir. Ancak ilgili link kullanılarak kullanıcı popüler konuların bulunduğu sayfaya yönlendirilir.

  Deep linking ne işe yarar?

  Deep linking bir link kullanıcıyı ana sayfa yerine doğrudan hedef sayfaya götürmeyi sağlayan işleme denir. Bu işlem için oluşturulan link ise deep link olarak bilinir. Deep linking kullanıcının bir yere ulaşması için yapması gereken tıklama miktarını azaltır ve dönüşüm oranlarını iyileştirir.

  Deep linking yöntemi sadece sitelerle sınırlı değildir. Mobil uygulamalarda, push bildirimlerinde ve e-posta pazarlama çalışmalarında deep linking kullanılır. Uygulamalarda kullanıldığında uygulamanın ekranı bir sitesine benzer şekilde çalışır. Böylece siteden uygulamaya geçiş kolaylaştırılır.

  Örneğin, kullanıcı arama motorunda bir ürün ararken denk geldiğin sonuca tıkladığında normalde bir siteye ulaşması gerekir. Ancak, sitenin bir mobil uygulaması varsa ve kullanıcının cihazında yüklü ise kullanıcı site yerine uygulamadaki ürün sayfasına yönlendirilir.

  Deep linking yönteminin önemli olmasını sağlayan durum kullanıcı deneyimine etkisidir. Deep linking kullanıcının bir ürünü satın alma sayfasına 3-4 tıklamayla ulaşması yerine 1-2 tıklamayla ulaşmasını sağladığından dönüşümleri iyileştiren bir yaklaşımdır.

  Deferred deep linking nedir?

  Deferred deep linking, deep linking stratejisiyle bağlantılı olan biraz daha derin bir çalışmadır. Özellikle mobil deneyim söz konusu olduğunda kritik bir öneme sahiptir. Çünkü her kullanıcının bir mobil uygulamaya sahip olmasını beklemek doğru değildir.

  Deferred deep linking, mobil uygulaması olmayan kullanıcıları mümkün olan en hızlı şekilde uygulama içi hedeflere yönlendirmektir. Bu standart deep linking yöntem ile gerçekleştirilemez. Çünkü standart yöntem bir uygulama olması durumunda işe yarar.

  • Örneğin, Ramazan'da bir iftar daveti vermeyi düşünüyorsunuz. Bunun için güzel bir yemek tarifi videosu buldunuz ve videoyu sonuna kadar izlediniz.
  • Videoyu hazırlayan kişi yemeği yapmak için gereken malzemeleri bir market uygulaması üzerinden satın almanızı sağlayan bir link paylaşmış.
  • Söz konusu linke tıkladığınızda doğrudan Google Play Store/App Store açılır ve market uygulamasını indirmeniz istenir.
  • Market uygulamasını indirip hesabınızı oluşturduktan sonra gerekli olan tüm malzemelerin otomatik olarak sepetinize eklenmiş halde olduğunu fark edebilirsiniz.

  Bu yöntem deferred deep linking adını taşır ve kullanıcıyı olabildiğince hızlı bir şekilde sonucu götürür. Yöntemin kullanılması için market uygulamasının yemek siparişi için gerekli olan malzemeleri otomatik olarak sepete eklenmesini sağlayacak sistemi yapılandırmış olması şarttır.

  Deep linking nasıl uygulanır?

  Deep linking yöntemini uygulamak oldukça basittir. Sadece birkaç adımda bunu yapabilirsiniz. Deep linking yönteminin mobil pazarlama için şart olduğunu unutmamalısınız. Bir satın alım için kullanıcı ne kadar az adımdan geçerse dönüşüm elde etme ve satış yapma olasılığınız o kadar yüksektir.

  • Mobil uygulama yüklü olmayan kullanıcıların nereye yönlendirileceğine karar vermelisiniz. Bir uygulama mağazası mı yoksa sitenin bir açılış sayfası mı?
  • Mobil uygulama yüklü olmayan kullanıcılar uygulamayı yükledikten sonra bir sayfaya yönlendirilecek mi? Bir başka ifadeyle deferred deep linking yapılacak mı?
  • Mobil uygulama yüklü olan iOS kullanıcıları tam olarak nereye yönlendirilecek?
  • Mobil uygulama yüklü olan Android kullanıcıları tam olarak nereye yönlendirilecek?
  • Sadece Android uygulamanız varsa iOS kullanıcıları tam olarak nereye yönlendirilecek?

  Deep linking gerçekleştirilirken tüm bu detayların göz önünde bulundurulması gerekir. Deep linking yönteminin kullanıcı etkileşimi için önemli olduğunu unutmamalısınız. Mobil uygulamanız için bu tür bir stratejiyi kullanmak istiyorsanız kampanya oluşturma konusunda deneyim sahibi olmalısınız.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Derin Linkleme (Deep Linking)

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et