R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  CC (E-posta terimi)

  CC (Carbon Copy), e-posta veya mesaj gönderirken, bir e-postanın bir veya daha fazla alıcıya kopya olarak gönderilmesi anlamına gelir. "CC" kelimesi, "Carbon Copy" kelimesinin kısaltmasıdır ve eski zamanlarda fotokopi makineleri kullanıldığında, bir yazının fotokopisi çekilirken kullanılan karbon kağıdından gelir.

  Türkçe’de karbon kopya anlamına gelen CC, mailleşmelerde birden fazla kişiye e-posta gönderilmesine olanak sağlar ve genellikle iş hayatında sıkca kullanılır. Özetle CC, bir e-postanın kopyasının aynı anda başka kişilere de iletilmesini sağlayan bir e-posta aracıdır. 

  CC ne demek?

  CC, kelime anlamıyla İngilizce carbon copy sözcüklerinin kısaltmasından oluşmaktadır. Türkçe’de ise karbon kopya anlamına gelmektedir. Sisi şeklinde okunur ve genellikle sisiye eklemek şeklinde telaffuz edilir.

  E-posta sistemlerinin ortaya çıkışından günümüze varana dek tüm sistemlerde yer alan CC, eski zamanlarda hayatımızda yer alan mektuplaşma sisteminden esinlenilerek geliştirilmiştir. Bir belge posta yoluyla birden fazla kişiye gönderileceği zaman karbon kağıdı adı verilen bir malzeme yazılan belgenin altına koyulur, alt kısma bir kağıt daha konulur üstteki kağıda yazılan bilgilerin alttaki kağıda da kopyalanması sağlanırdı. E-posta aracı olan CC de hem ismini hem de çalışma mantığını günümüzde halen farklı alanlarda kullanılmaya devam eden karbon kağıdından almıştır.

  CC ne işe yarar?

  CC, bir e-postanın bir veya daha fazla alıcıya aynı anda gönderilmesini sağlar ve alıcılar arasında paylaşma yapılmasına olanak tanır. E-postalarda, CC alanına eklenen alıcılar, "To" alanına eklenen alıcılarla aynı şekilde e-postayı görürler ancak e-posta gönderen kişi tarafından öncelikli olarak yanıt vermeleri beklenmez.

  Genellikle iş hayatında kullanımı yaygın olan CC, gönderilecek bir e-postanın kopyasının farklı kişilere de iletilmesini sağlar. Örneğin çalıştığınız bir mağazada tedarikçiye göndereceğiniz bir maili takip ve kontrol amaçlı üstlerinizin de görmesi gerekebilir. Bu durumda göndericisi olduğunuz e-postayı alıcı firmaya gönderirken CC alanına üst yöneticilerin e-posta adresini yazmak; mailin hem alıcıya hem de yöneticilere gitmesine imkan sağlayacaktır. Herhangi bir takip amacı gözetilmese dahi iş hayatında CC kullanımı bir görgü kuralı olarak bilinir ve hemen her e-postada kullanılır. 

  Profesyonel yaşantının gerektirdiği kurallar ve uygulamalardan biri olan CC zamandan tasarruf etmeye, insanları döngüde tutmaya ya da gruptaki farklı kişileri birbiriyle tanıştırmaya da olanak sağlar. Dezavantaj açısından bakılacak olursa da paylaşılmaması gereken gizli e-posta adreslerinin ortaya çıkması gibi sorunları beraberinde getirebilir. Bu tarz durumlara karşı BCC adı verilen farklı bir araç kullanılmaktadır.

  Mail yazarken CC ve BCC nedir?

  CC, gönderilen e-postanın kopyasını, diğer alıcıların da görebileceği şekilde farklı kişilere göndermek için kullanılır. Bu kullanımda tüm alıcılar birbirinin e-posta adreslerini görebilir. Örneğin bir şirketin insan kaynakları departmanı, tüm ekip çalışanlarına ve yöneticilerine bir bilgilendirme e-postası gönderecektir. Tüm çalışanların CC’ye eklenmesi durumunda ekipte yer alan herkes bu mailin kimlere gönderildiğini görebilir. Bazı adreslerin gizli kalması içinse BCC adı verilen araç kullanılır.

  BCC nedir?

  İngilizce Blind Carbon Copy kelimelerinin kısaltmasından oluşan BCC, Türkçe gizli karbon kopya anlamına gelir. Çalışma mantığı CC ile aynı şekilde e-posta kopyalarını farklı kişilere iletmek olan BCC, kopya maillerin kime gönderildiğinin gizlenmesini sağlar. BCC kullanılarak gönderilen bir mailin gönderildiği kişilerin listesini gönderici dışında hiç kimse göremez. Gizlilikle ilgili farklı seçimler için hem CC’yi hem de BCC’yi bir arada kullanabilirsiniz. CC ve BCC sıralaması ile ilgili detaylı bilgiyi içeriğin devamında görebilirsiniz.

  Mail Atarken CC Sıralaması Nasıl Yapılır?

  Mailleşme esnasında To nereye yazılır, CC nereye yazılır ve BCC nereye yazılır bu başlık altında detaylı olarak inceleyeceğiz;

  Öncelikle göndereceğiniz mailin esas alıcısı olan kişi e-posta uygulamanızda To veya Kime ismiyle göreceğiniz alana yazılır. Bu esas alıcı CC kısmında yer alan kişilerin tamamının e-posta adresini görebilir. Ancak BCC alanında yer alan kişilerin herhangi bir bilgisine erişemez. 

  CC ekranına e-posta kopyasını göndereceğiniz kişilerin adreslerini herhangi bir sıralama gözetmeksizin yazabilirsiniz. 

  CC alanının hemen altında yer alan BCC alanı ise diğer alıcıların göremediği gizli gruptur. Bu gruptaki kişilere veya e-posta adreslerine e-postayı gönderen kişi dışında kimse erişemez.

  Outlook’da CC’ye nasıl eklenir?

   

  Microsoft Outlook uygulamasında bir mail gönderirken Kime alanının karşısında yer alan metin kutusuna e-postayı göndereceğiniz esas kişinin, bilgi alanının karşısında yer alan metin kutusuna CC’ye eklemek istediğiniz kişilerin, gizli alanının karşısına ise BCC’ye eklemek istediğiniz kişilerin e-posta adreslerini yazmalısınız. Tüm mail uygulamalarında CC ve BCC kullanımı benzer şekildedir; diğer uygulamalarda da bu seçenekler alt alta yer alır, yalnızca bilgi kelimesi yerine CC, gizli kelimesi yerine de BCC terimleri yer alabilir.

   

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  CC (E-posta terimi)

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et