R10.NET Uygulamaları
Kullanıcılar
Yükleniyor, lütfen bekleyiniz..

  Blogging (Bloglama)

  Blogging (bloglama) yazılar ve fotoğraflar gibi içerik türleri oluşturarak bunları web ortamında yayınlamayı içeren bir süreçtir. İçerikler rahat bir anlatım dilinde yazılırlar, sürekli güncellenirler, ipuçları ve tanımlayıcı bilgiler içerebilirler. Blogging özellikle yüksek düzeyde etkileşim sunmasıyla dikkat çeker.

  Modern bir blog sadece metinlerden oluşmaz. Fotoğraflar, videolar ve diğer içerik türlerini kapsar. Potansiyel müşterileri çekmek, markayı tanıtmak, ürünü tanıtmak ve alternatif gelir kaynakları yaratmak için idealdir. Sık sık güncellenmesi gerektiğinden zahmetli bir iştir.

  Blog nedir?

  Blog, weblog teriminin kısaltılmış halidir. Blog bir kişinin, grubun veya kuruluşun faaliyetlerini ve düşüncelerini sunduğu çevrimiçi bir platform özelliği taşır. Blog belirli kaynaklardan bilgileri toplayıp derleyerek sunulan bir haber kaynağı olarak kullanılabilir.

  Blog ile diğer siteleri birbirinden ayıran en önemli özellik ziyaretçilerin yorum bırakabilmesi ve blog yazarıyla etkileşim kurabilmesidir. Blog için içerik oluşturma eylemine blogging adı verilir. Blog içerikleri yoğun bir şekilde metindir. İsteğe bağlı olarak resimler, sesler veya videolar dahil edilebilir.

  Blogging ne anlama gelir?

  Blogging terimi aslında blog oluşturma anlamına gelir. Blogging, kişilerin kendi yazılarını ve diğer içeriklerini çevrimiçi olarak yayınlamasıdır. Blogging günlük tarzı içerikler yazarak başlamış bir alışkanlıktır. Daha sonra ise küçük işletmeler dahil pek çok yerde kullanılır hale gelmiştir.

  Blogging ile diğer içerik yayınlama işlemlerini birbirinden ayıran en önemli durum sık güncellemeler, basit dil kullanımı ve okuyucularla etkileşimdir. Blogging pek çok profesyonel tarafından bir pazarlama potansiyeli olarak görüldüğünden fazlasıyla popülerdir.

  Blogging bir site sahibi olmak ve sonrasında özgün içerik yayınlamak gibi basit bir işlerdir. Blog için bir alan adı (domain) satın alabilirsiniz. Site oluşturmak için HTML bilginiz oldukça az ise yayınlama sürecini basitleştirme konusunda çeşitli blogging platformlarından yararlanabilirsiniz.

  Blogging avantajları nelerdir?

  Blogging belirli bir kuruluşun markasını veya profesyonelin kendisi tanıtması amacıyla yapılabilir. Buna rağmen blog trafiğinin yüksek miktarlara ulaşabilmesi blog üzerinden para kazanılmasını mümkün kılar. Çünkü arama trafiği artış gösterir ve daha fazla görünürlük elde edilir.

  • Sıralamayı optimize etme: Yararlı ve bilgilendirici blog içerikleri oluşturduğunuzda arama motorlarında daha yüksek sıralama elde edersiniz. Organik trafik değerleriniz yükselir. Sitenizin performansı iyileştiği için daha fazla kişiye ulaşma imkanı elde edersiniz.
  • İletişimi güçlendirme: Blogging sayesinde hedef kitlenizle daha iyi iletişim kurabilirsiniz. İnsanlarla bağlantı kurabilmek markanızın başarısı açısından bir zorunluluktur. Ziyaretçiler alakalı içeriklere ulaştıklarında onlara değer katabilirsiniz.
  • Ek gelir oluşturma: Blogging konusunda başarılı olduğunuzda ek gelir elde edebilirsiniz. Sadece ürün satarak değil, reklam yayınlayarak veya tanıtım yaparak kazanç sağlayabilirsiniz. Güvenli ve popüler bir blog sahibi olmanız durumunda bunları başarabilirsiniz.
  • Bilinirlik oluşturma: Markanızı ve markanızın sunduğu ürünleri veya hizmetleri daha fazla kişiye ulaştırmak istiyorsanız blogging ile bunu başarabilirsiniz. Bilgilendirici içerikleriniz ile sitenize daha fazla ziyaretçi ve trafik çekebilme olasılığınız vardır.
  • Görünürlüğü yükseltme: İnsanların büyük bir kısmı artık çevrimiçi ortamlarda vakit geçirirler. İnternet üzerinden sorularına cevap bulmaya ve yeni bir şeyler öğrenmeye çalışırlar. Blogging ile bu tür insanlara ulaşabilir ve onların ilgisini çekebilirsiniz.
  • Daha fazla trafik elde etme: Blog sahibi olduğunuzda bir arama motoru sonuç sayfasında gözükme olasılığınız vardır. Daha fazla okuyucuya ulaştığınız için potansiyel müşteri elde etme şansınız artır. Blogging yaparak tanıtım hedeflerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

  Blogging birbirinden farklı avantajlara sahip olsa bile bazen dezavantajları olan bir iştir. Başarılı olabilmek için oldukça fazla zaman gerekir. Her zaman güncel içerik sunabilmek ve mevcut içerikleri güncellemek şarttır. Başlangıçta kazandığınızdan çok harcamak zorunda kalırsınız.

  Ücretsiz kullanılabilen blogging platformları nelerdir?

  Blogging yapabilmek için tüm kaynakları kendiniz karşılamak zorunda değilsiniz. Amacınız sadece isminizi duyurmaksa, çeşitli denemeler yapmaksa veya sıradan içerikler yazmak gibi bir hedefiniz varsa ücretsiz blogging platformlarını kullanabilirsiniz.

  • WordPress.com: WordPress, blogging işini en kolay hale getiren platformdur. Hızlı bir şekilde blog açabilir ve ilk yazınızı yazmaya başlayabilirsiniz. Tamamen modern bir görünümlü bir blog sahibi olursunuz. Kullanım şartlarını ihlal etmediğiniz sürece ömür boyu kullanabilirsiniz.
  • Blogger: Blogger, Google tarafından yönetilen bir platformdur. Blogging başlangıcı için oldukça yeterlidir. Ek ayarlar ve gereksinimler konusunda stres yaşamazsınız. Buna rağmen ekstra tasarımlar sunma konusunda pek becerikli sayılmaz ve Google'ın katı kuralları sizi yorabilir.
  • Wix: Wix, blog açabilmek için kullanılabilecek ücretsiz platformlardan biridir. Şablon oluşturmak çok kolaydır. Tasarımı belirledikten sonra içeriklerinizi yazmaya başlayabilirsiniz. Özel alan adı entegrasyonu dahil olmak üzere pek çok farklı seçenek sunar.

  Bu iki platform dışında ücretsiz bir şekilde blogging yapabileceğiniz farklı yerler vardır ama en sorunsuz olanlar bunlardır. Platformların kullanım şartlarını ihlal etmediğiniz sürece siteniz kapanmaz. Ömür boyu açık kalacağından fikirlerinizi özgürce paylaşabilirsiniz.

  Yazıyı Paylaş
  İçeriği Faydalı Buldunuz mu?
  Blogging (Bloglama)

  Size daha iyi hizmet sunabilmek
  için çerezleri kullanıyoruz.

  Çerez Politikası Kabul Et